Bu haber kez okundu.

Kaş yaparken göz çıkarmayın
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte özellikle kadınların hızla kilo vermek için kullandıkları
bazı zayıflama ilaçlarının, göz tansiyonunu yükselterek körlüğe neden olabildiği kaydedildi ~|~

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Özçetin, zayıflama ilaçlarının mutlaka göz doktoru kontrolünde kullanılmalısı gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Hikmet Özçetin, özellikle yazın gelmesiyle birlikte kilo vermek isteyen kadınların, zayıflamak için çeşitli yollar denediklerini, bunlardan birinin de zayıflamak için kullanılan ilaçlar olduğunu söyledi.

Şişmanlık sorununa çözüm arayanların çevrelerinden, gazete veya televizyonlardan gördükleri zayıflama ilaçlarını kullanmaya başladıklarını anlatan Özçetin, "Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte kadınlar zayıflamak için çeşitli yollara başvuruyorlar. Hızla zayıflamak için ilaçlara başvuruyorlar. Prospektüsleri okunmadan ve doktor gözetiminde kullanılmadığı için bir süre sonra ilaçların yan etkileri başlıyor" dedi.

Zayıflama ilaçları zararlı
Prof. Dr. Özçetin, zayıflama ilaçlarının mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gereken, hormonları etkileyen ilaçlar olduğunu kaydetti. Sistemik olarak uzun süre kullanılan romatizma ve kortizon gibi ilaçların da gözlere yan etki yaptığını dile getiren Özçetin, "Ancak bu ilaçlar doktor kontrolünde kullanıldığı için ilgili doktorlar hastaları bize yönlendirirler. Ama zayıflama ilaçlarının genellikle doktora gidilmeden kullanılması nedeniyle hastalar ilacın yan etkilerinden haberdar olmuyor" diye konuştu.

Göz tansiyonu yükselirse hücreler ölür
Zayıflama ilaçlarından bazılarının beyindeki sinir hücreleri arasında taşıma görevi gören hormonları etkileyerek tokluk hissi yarattığına dikkati çeken Özçetin, şunları söyledi:
"Bu ilaçlar, yapıları gereği kol tansiyonu ve nabız sayısını artırarak tokluk hissi yaratırlar. Kol tansiyonu ve nabız sayısı arttığında da göze gelen kan miktarı ve göz sıvısı artar. Göz bunu tolere edemezse, göz tansiyonunu yükseltir. Göz tansiyonu yükseldiğinde ise bir süre sonra göz hücreleri etkilenerek ölür. Bunu hastaların kendilerinin anlaması mümkün değil. Göz tansiyonu (glokom) başlangıçta anlaşılmaz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100