18 Temmuz 2006 Salı 00:00
Nefes daralmasının çaresi var mı?
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ölüm nedenleri arasında 5. sırada yer alıyor. Uzmanlar, nefes darlığı ile KOAH'ın diğer belirtilerinin yaşlanmanın doğal bir parçası olmadığı ve hastalığın tedavisinin bulunduğunu vurguluyor ~|~ Kısa adı KOAH olan ve akciğerlerde tahribata yol açan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'nın ülkede ölüm nedenleri arasında 5. sırada yer alıyor.


En tehlikeli akciğer hastalıkları arasında
Türkiye'de yaklaşık 3 milyon KOAH hastası bulunduğu tahmin ediliyor. Akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak nefes almayı zorlaştıran ve en tehlikeli akciğer hastalıkları arasında sayılan KOAH'ın en önemli risk faktörü ise sigara...
Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden Dünya KOAH Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, vatandaşlar, ölümlere yol açan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) konusunda uyarıldı. Akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak nefes almayı zorlaştıran KOAH'ın, en tehlikeli akciğer hastalıkları arasında yer aldığına dikkat çekildi. KOAH'ın ülkede ölüm nedenleri arasında 5. sırada yer aldığı belirtilerek, Türkiye'de yaklaşık 3 milyon KOAH hastası bulunduğu bildirildi.

Sigara tiryakileri potansiyel KOAH adayı
Türkiye'de akciğer hastalıkları nedeniyle kaybedilen hastaların yüzde 20'sini KOAH'lıların oluşturduğu kaydedilerek, hastalığın oluşumunda en önemli ve önlenebilir tek nedenin sigara olduğuna dikkat çekildi.  Açıklamaya göre, KOAH nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma, göğüste tıkanma, hırıltılı solunum ve morarma gibi yakınmalarla ortaya çıkıyor.

Hastalığın en önemli belirtisi en az 3 ay balgamlı öksürük ve bu durumun en az 2 yıl tekrarlaması. Hastalık aniden başlıyor, kişiyi kolayca terk etmiyor, giderek artan bir seyir izliyor ve ölümlere yol açabiliyor. Öksürük, balgam artışı ve nefes darlığına neden olan KOAH, aradan geçen yıllar içinde kalıcı işgücü kaybına yol açarak hastayı başkalarının desteğine bağımlı hale getiriyor.
Çağın en önemli hastalıklarından birisi olan KOAH'ın tedavisinin çok pahalı olduğu vurgulanarak, "KOAH'dan korunmak için atılacak en önemli adım sigara içmemek veya içiyorsak kesinlikle bırakmaktır. Sigara içen kişiler sigarayı terk ettikleri anda, KOAH'ın ilerleme hızı yavaşlar. Sigarayı bırakan kişilerin akciğer işlevlerindeki kötüleşme durur, hatta iyiye doğru gidiş başlar" denildi.

Risk faktörleri arasında neler var?

Aakciğerlerde tahribata yol açan kronik bir hastalık olan KOAH ilerleyici ve tamamen iyileşmiyor, ancak önlenebiliyor ve tedavi edilebiliyor. KOAH hava yollarını tıkayarak nefes almayı güçleştiriyor. KOAH'lı hastalarda öksürük ve balgam çıkarmadan, kısa mesafeli yürüyüşlerde, banyo yapma ya da giyinme gibi basit günlük işlerde bile nefes darlığına uzanan değişik semptomları bulunuyor. Diğer tütün tipleri de risk faktörleri arasında yer alıyor. Sigara dumanına pasif olarak maruz kalmak da solunum semptomlarına ve KOAH'a katkıda bulunuyor. KOAH'a yol açtığı belgelenmiş diğer nedenler arasında mesleki toz ve kimyasal maddeler (buhar, iritanlar, duman) ve iyi havalandırılmayan konutlarda ısınma ve yemek pişirmede kullanılan organik/biyomas (odun,kurutulmuş bitki, tezek) yakıtlar da bulunuyor. WHO tarafından biyomas yakıtlara maruz kalma nedeniyle her yıl 400bin kişinin KOAH'tan öldüğünü tahmin ediliyor.

Risk faktörlerine maruz kalma ve öksürük, balgam çıkarma ve hareketle ortaya çıkan nefes darlığı semptomları bulunan her kişide KOAH tanısının dikkate alınması gerekiyor. Ancak, tanının basit bir solunum testi ile (akciğer fonksiyon testleriyle) doğrulanması gerekiyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.