13 Ocak 2006 Cuma 00:00
Öksürük aslında yararlı...
Pediatri Birliği Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, öksürüğün aslında vücuttan iltihaplı ve zararlı sıvıların atılması için yararlı olduğunu belirterek, "Son zamanlarda çocuklarda öksürüğü kesmek için kullanılan ilaçların ciddi yan etkileri görülmekte ve Amerikan Göğüs Hastalıkları Birliği başta olmak üzere bu konuda alarm verilmektedir" dedi. ~|~

Tuncer, yaptığı yazılı açıklamada, özellikle kış mevsimlerinde çocukların hastane ve doktora başvurma nedenleri arasında hem Türkiye'de hem dünyada birinci sırada olan öksürüğün, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıktığını belirtti.

Bu nedenlerden en önemlilerinin sıklık sırasına göre, viral basit üst solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit, ev içi hava kirliliği, sigara dumanı, açık havada genellikle büyük şehirlerdeki hava kirliliği ve alerjiler olduğunu vurgulayan Tuncer, şunları kaydetti: "Öksürük, genellikle solunum yolunda oluşan sekresyonun atılması ve iltihabın öksürük yardımı ile solunum yolundan giderilmesi için vücudun normal ve korunma mekanizmalarından biri olan öksürük refleksinin çalışması sonucu oluşur. Yani öksürük aslında vücudumuzdan iltihaplı ve zararlı sıvıların atılması için yararlıdır.

Son zamanlarda çocuklarda öksürüğü kesmek için kullanılan ilaçların ciddi yan etkileri görülmekte ve Amerikan Göğüs Hastalıkları Birliği başta olmak üzere bu konuda alarm verilmektedir. Geçtiğimiz hafta gerek Amerika Birleşik Devletleri gerekse Kanada'da ciddi önlemler alınmak üzere kamuoyu çalışmaları yapılmıştır.

Öksürüğü kesmek için kullanılan dekonjestan denilen ilaçlar, çocukların sinir sistemini aşırı uyarmakta ve ateşle birlikte havale geçirilmesine neden olmaktadır. Bir kısmı ise yine aynı yolla hiperaktiviteye ve konsantrasyon bozukluklarına yol açmaktadırlar.
Daha az rastlanmakla beraber bazıları ciddi kanama bozukluklarına ve hayati tehlikelere neden olmaktadır."
     
ÖKSÜRÜK KESEN İLAÇLAR İÇİN ALARM...
Bu tip ilaçların bir diğer ve en önemli yan etkisinin ise öksürüğün altında yatan gerçek nedenin saklanabilmesi, asıl hastalığın uzun sürmesi ve teşhis edilememesi olduğunu vurgulayan Tuncer, şöyle devam etti:
"Özellikle kuş gribinin gündemde olduğu bu günlerde hastalığın gizlenerek asıl tedavi sürecinin geciktirilmesi tehlikesi de bulunmaktadır. Bu nedenle dekonjestanlar, antihistaminikler, öksürük kesiciler, gereksiz antibiyotikler özellikle çocuklarda kullanılmamalıdır.
Tüm dünyada ciddi olarak dikkat çekilen nokta; öksürük kesmek için değil yumuşatmak ve kolaylaştırmak için özellikle çocuklarda ilaç dışı yollar kullanılmasıdır. Bunlar serum fizyolojik, bitkisel buharlar gibi yan etkisi olmayan yollardır.
İki yaşın altındaki çocuklarda öksürüğün ilaçlarla kesilmesi solunum yollarının çok önemli bir bölümü olan bronşlarda sekresyonun birikmesine ve çok daha ciddi bir tablo olan zatürreeye yol açabilmektedir."
     
HANGİ ÖKSÜRÜK TEDAVİ EDİLMELİ?
Ailelerin çocukların öksürüğü için hemen ilaçla tedaviyi tercih etmemeleri gerektiğini kaydeden Tuncer, hangi öksürüğün tedavi edilmesi gerektiğinin basit bir yaklaşımla bulunabileceğini kaydetti.
Tuncer, şunları kaydetti: "Ciddi ateşe, kusmaya neden olmayan ve uyumaya ciddi engel teşkil etmeyen, temiz burun akıntısı ve hapşırma ile birlikte olan, solunum sayısını artırmayan, ağız çevresinde morarmaya, beslenme bozukluğuna neden olmayan öksürükler, ilk bir hafta beklenerek basit destek tedavileri ile izlenmelidir.
Eğer öksürük uzarsa ve ateş birlikte değilse öncelikle alerjik nedenler gözden geçirilmeli kesinlikle öksürük kesici ilaçlar özellikle tehlikeli olabileceği için çocuklarda kullanılmamalıdır.
Konunun ciddiyeti nedeni ile Pediatri Birliği olarak aileleri, özellikle çocuk doktorlarını ve sağlık otoritelerini bu konuda önlem almak üzere uyarmayı bir görev biliyoruz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100