24 Ocak 2008 Perşembe 00:00
Prostat kanserinde erken teşhis
Prostat kanseri erken evrelerinde genellikle belirti vermediğini, şikayetlerin ortaya çıkışının ise kanserin büyüme hızına göre değiştiği belirtiliyor. ~|~


& Prostat bezi erkekte mesane çıkışı hizasında üretrayı çepeçevre adeta bir kılıf gibi saran bir salgı bezidir. Büyüklüğü ve şekli kişiye ve özellikle yaşa bağlı olarak değişiklik sergileyebilir. Rektumun hemen önünde ve mesane çıkışında yer alır.
& Prostat kanseri Amerika'da en fazla, dünyada ise akciğer kanserinden sonra en sık görülen kanser türüdür. Kuzey Amerika Avrupa ve Japonya'da 41.5 milyon erkeğin prostat kanseri olduğu tahmin edilmektedir. Görülme sıklığı ülkeler arasında farklılık gösterir.
& Prostat kanserli hastaların yaşamlarını sürdürmeleri bazı faktörlere bağlıdır. Bunlardan en önemlisi erken teşhistir. Kişinin prostat kanseri olabileceğine işaret eden bulguların en önemlilerinden birisi idrara çıkarken zorlanmadır. Prostat büyümesi üriner semptomlarla şikayete sebep olarak hastanın üroloğa gitmesine neden olur. Böylece üroloğunuz şikayetlerinizi dinleyerek ve buradan yola çıkarak ilk olarak prostat bezinizin boyutuna, yapısına ve üniformluğuna ait fikir veren (DRE dijital rectal examination) rektal muayenenizi yapar.  (PSA) Prostate?Specific Antigen testi için kan örneği alınır. Bu test prostatik hastalıkların erken tanısına olanak tanır. Bu bulgular sonucunda eğer prostat kanseri şüphesi hala var ise, Üroloğunuz tanıyı koymak için aşağıdaki yöntemlerden birini veya hepsini seçebilir. Prostat doku örnekleri özel ince bir iğne yardımıyla alınır, genellikle 6 ila 12 örnek kanser oluşumu açısından patoloji laboratuvarınca incelenir.

Referans Tedavi Metodları
Cerrahi Tedavi; tüm prostat deferent kanallar, mesane boynunun bir kısmı ve çevreleyen dokularla birlikte cerrahi müdahale ile alınır. Bu cerrahi girişim komplike bir ameliyattır ve 3?4 saatlik bir genel anestezi gerektirir.
Eksternal Radyoterapi
Bu tedavi yöntemi yüksek enerjili radyoaktif ışınların direk prostat dokusuna iletilmesinden oluşmaktadır.
Alternatif Tedavi Yöntemleri
HIFU: Transrectal High Intensity Focused Ultrasound (Ablatherm)
ABLATHERM bilgisayar kontrollü olarak, yüksek yoğunluklu ve odaklanabilen ultrason enerjisi (HIFU) üreten, lokalize prostat kanseri tedavisinde kullanılmak üzere tasarlanmış tbbi bir cihazdır. Enerji endorektal bir prob vasıtasıyla iletilir. Ultrason dalgaları rektal duvarı aşarak prostat dokusu üzerine odaklanırlar. Tedavi toplam (1 ila 3 saat sürer) ve spinal anestezi altında yapılır.
Brakiterapi: Bu teknikte 50?150 radyoaktif çekirdek 20?40 iğne yardımı ile perine üzerinden doğrudan prostat dokusuna implante edilir. Genellikle genel anestezi altında uygulanır.
Cryoterapi: Prostat dokusu ultrason kılavuzluğunda donma derecesi takip edilerek kontrollü bir şekilde dondurulur. Prosedür anestezi altında uygulanır ve en az bir gece hastanede yatmayı gerektirir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.