19 Eylül 2005 Pazartesi 00:00
Şaşılığın yaşı yok
Şaşılık, sanılanın aksine sadece çocukluk çağında meydana gelmediği gibi, ileriki yaşlarda da şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp?damar hastalıkları, çeşitli enfeksiyonlar, tümörler, zehirlenmeler veya sonradan gerçekleşen travmalarla birlikte tekrardan kendini gösterebiliyor ~|~ Şaşılığın toplumda görülme sıklığının yüzde 4'dür. Gözlerin kaydığı yöne doğru, içe, dışa, yukarı ve aşağıya doğru adlandırılan şaşılıkta doğuştan olan kaymalarda genellikle gözlük gerektirmezken, erken dönemde (6 ay?1 yaş) ameliyat edilmesi gereken kaymalardır. Şaşılık tedavi edilmez ise beyin aynı hizada olmayan gözü göz ardı etmeye başlar. Bu durum göz tembelliği ile sonuçlanır. Şaşılık 2 temel sebepten kaynaklanır. Birincisi, Odaklanma sorunları (ileri derecede hipetmetropi; odaklama sırasında gözün içe doğru dönmesine neden olur.) İkincisi, gözleri aynı hizada tutamayan göz kaslarıdır.

Tedavi mümkün müdür?

Doğuştan oluşan kaymalar genellikle 6 ay? 2 yaş arası ameliyat edilmesi gerekir. Şaşılıkta tedavi bağlı tedavi uygulanması gerekir. Örneğin, yüksek hipermetropi veya miyopiye bağlı kayma oluşmuşsa, gözlük takılarak kayma ortadan kaldırıla bilinir. Ancak kas lokalizasyonuna bağlı şaşılıklarda uzak ve yakına bakıştaki kayma miktarına bağlı, paralel bakışı sağlamak için çeşitli kaslara ameliyat yapılır. Ameliyatlar, genellikle çocuklarda genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi, müdahale edilecek kas sayısına göre 20?40 dakika arasında değişir. Cerrahi sırasında gözü paralel hale getirmek için kaslar 1?2 milimetre oynatılıyor. Bazı şaşılıklarda tek ameliyatla düzelme olmayabilir. Bunun sonucunda ikinci bir ameliyata gerek duyulabilir.

Cerrahi tedavisinin riski var mıdır?
Cerrahi tedavisinde sık olarak kullanılan iki yöntem vardır. Birinci yöntem olarak göz kası yapışma noktasından birkaç milimetre geriye dikilir. İkinci yöntemde ise göz kasının bir kısmı kısaltılıp tekrar eski yerine dikilir. Her türlü operasyonda olduğu gibi şaşılık cerrahisin de riskleri vardır. Örneğin gözler tam olarak paralel hale getirilemeyebilir. Bu durum bazı çocuklarda birçok kez ameliyat anlamına gelebilir. Göz içinde ya da çevresinde kanama olabilir.
Nelere dikkat
edilmeli?
?Gözlerden biri diğeri ile aynı yöne bakmıyorsa, (Özellikle yorgun ve stresli durumlarda),
?Birşeye bakmak için başını çeviriyor veya eğik tutuyorsa,
?Baş, sık olarak bir yana doğru eğik duruyorsa veya bir omuz yukarı kalkık duruyorsa,
?Gözlerini sık sık kapatıyorsa,
?Çok sık göz kırpması varsa,
?Görme?hareket koordinasyonu bozukluğu varsa (Elindeki eşyaları sık düşürüyorsa, yürürken takılıp düşüyorsa),
?Gözün birini kapatıyor veya eli ile kapatıyorsa,
?Kitabı veya elindeki eşyalara bakmak için başını bir tarafa eğip bir gözü ile bakmaya çalışıyorsa,
?Yönünü sık sık şaşırıyorsa,
?Okurken veya kısa süre okuduktan sonra gözlerini ovuşturuyorsa,
?Kısa süreli okuduğundan şikayet ediyorsa,
?Baş ve göz ağrısından şikayeti varsa,
?Bulantı ve baş dönmeleri hissinden şikayeti varsa,
?Çift görme şikayeti varsa.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137