15 Ocak 2006 Pazar 00:00
Sigara, atom bombasını aratmıyor
Günde 1 ile 9 adet arasında sigara içen bir tiryaki, Japonya'ya atılan atom bombasının etkilerine maruz kalan bir kişinin girdiği riske eşdeğer bir riske giriyor ~|~ Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun internet sitesinde "Sigarada radyoaktivite var mıdır?" başlığı altında yer alan yazıda, sigaranın pek çok zararından birinin de içindeki radyoaktif maddelerin soluma yoluyla vücuda alınmasından kaynaklandığı belirtildi. Bilim adamları Boice ve Lubin'in yaptıkları çalışmada, akciğer kanserine yakalanma olasılığının, günde 1?9 adet sigara içilmesiyle 4.6 kat, 10?19 sigara içiminde 7.5 kat, 20?39 sigara içiminde 13.1 kat ve 40 sigaranın üzerinde bir tüketimde ise 16.6 kat arttığının ortaya konduğu vurgulanan yazıda, bir ömür boyu günde 1 ile 9 adet sigara içiminin 3 Sv'lik (Sievert) atom bombası dozunun yol açacağı riske eşdeğer olduğuna işaret edildi.

Zehir olduğu bilimsel bir gerçek

Japonya'ya atılan atom bombasının etkilerine maruz kalanların yüzde 1'inden azının bu yüksek dozu aldığı ve söz konusu dozun ancak 10 bin göğüs röntgeni çektirmekle alınabileceğine dikkat çekilen  yazıda, günde 2 paket sigara içen tiryakinin akciğer kanserine yakalanma riskine eşdeğer risk oluşturan atom bombası dozunun ise anında öldürücü olduğu kaydedildi. Yiyecek, içecek, solunan havadan vücuda alınan eser elementlerin gereğinden az ya da çok olmasının çeşitli hastalıklara yol açtığının tıp dünyasınca bilindiği ifade edilen yazıda, vücudun gerekenden fazla alınan bazı eser elementleri atabildiği, ancak elementlerin bulunuş şekilleri ve vücuda girme yollarının bazen vücuttan atılmalarını engelleyebildiği belirtildi. Vücuda soluma yoluyla alınan zehirli eser elementlerin yiyecek yoluyla alınandan çok daha tehlikeli olduğu, sigarada da söz konusu elementlerden bulunduğu vurgulanan yazıda, "sigara içiminin kimyasal zehirliliğinden çok radyo?zehirliliğinin olduğunun saptandığı" bildirildi.

En tehlikeli radyasyon sigarada
Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu, sigaradaki polonyum?210 ve kurşun?210 radyoaktif elementlerinin en tehlikeli radyasyon türü olan alfa radyoaktivite saçtığını söyledi. Bu radyasyon türünün gama radyasyona oranla 20 kez daha fazla kanser riskine sahip olduğunu ve günde yarım paket sigara içen bir kişinin sadece bu nedenle yılda en az 300 göğüs röntgeni çektirmişçesine kendisini radyasyona maruz bıraktığını kaydeden Prof. Dr. Uslu, "Bu gerçekten korkunç bir rakam" dedi. Prof. Dr. Uslu, yapılan araştırmalarda, sigaranın kanser yapıcı etkisinin yüzde 90'ına yakın bölümünün içerdiği alfa radyasyon nedeniyle polonyum?210 ve kurşun?210'dan geldiğinin belirlendiğini bildirdi. 

Filitre kansorejen etkiyi artırıyor
"Sigaradaki radyoaktivitenin yüzde 50'sinin havada askıda kaldığını ve bu askıda kalan radyoaktivitenin de yüzde 75'inin ortamdaki pasif içiciler tarafından solunduğunu" ifade eden Prof. Dr.Uslu, şöyle konuştu: "Bu nedenle sigara içenler, özellikle bebek, çocuk ve hamile kadınların yanında sigara içerlerse onların da bu korkunç oranda radyasyonu ciğerlerine almalarına sebep olurlar ve özellikle çocuk ve bebeklerin ileride kansere yakalanma riskleri çok yüksektir." Filtreli sigaraların veya sigaraya takılan ekstra diğer katran tutucu filtrelerin, demirci körüğü gibi sigara içenin daha fazla havayı içine çekmesine neden olacağını belirten Prof. Dr. Uslu, havadaki oksijenin de tütünün alev sıcaklığı ve yanma verimini artıracağından, tütündeki tüm radyoaktif elementlerin daha kolay buharlaşıp neredeyse tümünün solunmasına neden olacağını kaydetti. Prof. Dr. İbrahim Uslu, bu nedenle özellikle "filtreli sigara ve ayrıca sigaraya eklenen diğer katran tutucu filtrelerin sanılanın aksine kanserojen etkileri artırdığını" sözlerine ekledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100