25 Ekim 2005 Salı 00:00
Sıtmada ?olağanüstü hal'
Sıtma hastalığının en yaygın olarak görüldüğü Diyarbakır, Batman, Siirt, Şanlıurfa ve Mardin'de virüs nihayet kontrol altına alındı. 2004 yılında 5 ilde toplam 4 bin 633 vaka görülürken, 2005'de sayı bin 636'ya indi. Sağlık Bakanlığı söz konusu illerde 'olağanüstü hal' ilan etti ~|~ Tüm dünyada tropik ve subtropik iklim kuşaklarında görülen bir enfeksiyon hastalığı olan sıtma hastalığı, 'Plasmodium' adı verilen parazitin vektör sivrisinekler tarafından insana bulaşıyor. 'Vivax', 'Falciparum', 'Ovale', ve 'Malariae' olmak üzere dört türü bulunan parazitin 'Falciparum' ölümlere neden oluyor. Türkiye'de yerleşik parazit türü olarak Vivax görülürken, sıtma tedavisinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerilen Klorokin ve Primakin kullanılarak hastalığın tedavisi yapılmaya çalışılıyor. Sıtma, Türkiye'de Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yerleşik olarak tehlike oluştururken, bölgede Diyarbakır, Batman, Siirt, Şanlıurfa ve Mardin sıtma riski olan iller olarak kaydedildi.

Vakaların yüzde 95'i 5 ilde görüldü
Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de sıtma vakalarının yüzde 95'i bu 5 ilde tespit edildi. Sıtma hastalığının kontrolünü yapan Sağlık Bakanlığı çalışmalarını WHO'nun önerdiği "Global Sıtma Kontrol Stratejisi" çerçevesinde planlayarak yürütüyor. Stratejideki amaç; sıtma hastalarının erken teşhis ve uygun tedavilerini yapmak, vektör sivrisinek popülasyonu kontrol altında tutmak. Buna göre, 2003 yılında 9 bin 222 sıtma vakası görülürken, 2004 yılında rakam 4 bin 633'e inerek son otuz yılın en düşük rakamına ulaşıldı. 2005 yılı Ekim ayına kadar bin 636 sıtma vakası tespit edildi.

Alınan önlemler
"Global Sıtma Kontrol Stratejisi" çerçevesinde 2003 ? 2005 yılları arasında Diyarbakır, Batman, Siirt, Şanlıurfa ve Mardin'de sıtma hastalığına karşı alınan önlemlerden bazıları şunlar:
? Diyarbakır, Batman, Siirt, Şanlıurfa ve Mardin'e sıtma riski olmayan illerden 220 işçi geçici olarak görevlendirildi ve bu illerin sürveyans programlarında yer alması sağlandı.
? Bu illere diğer illerden 12 araç görevlendirilmesi yapıldı ve hizmetin mobilizasyonu gerçekleştirildi.
? Sıtma mücadelesi hizmetlerinde yer alan tüm personelin hizmetiçi eğitimleri tamamlandı.
? Erken teşhis ve tedavinin sağlanması ve hizmetin sağlık kurumlarına entegrasyonunu sağlamak amacıyla sağlık ocaklarının malzeme ve ilaç ihtiyaçları karşılandı.
? Sıtma tedavisinde klorokinin etkililiğini araştırmak amacıyla Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinin Karacadağ ve Şekerli beldelerinde Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı ile işbirliği ve WHO'nun finansal desteği ile bir çalışma gerçekleştirildi.
? Batman ve Diyarbakır'a birer adet araç üstü ULV cihazı tahsis edildi.
? Bu 5 ile ilave olarak toplam 30 adet pülverizatör ve 26 adet sırtta taşınır ULV cihazı tahsis edildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.