09 Haziran 2008 Pazartesi 00:00
Sünnet deyip geçmeyin -1-
Tedavi amacı ile olmadığı halde tüm cerrahi girişimler içinde en çok uygulananlar arasında sünnet ilk sırayı alır. Sünnetin bilinen tıbbi yararları (penis kanserinin, idrar yolu enfeksiyonlarının daha az görülmesi gibi) yanında cerrahi prensiplere uygun yapılmadığında ortaya çıkan birçok ciddi komplikasyonu da olabilmektedir. ~|~Ne yazık ki ülkemizde sünnetin tıbbi yanı ve gerekli şartların sağlanmasından çok, törensel yanına önem verilmekte, çocuğun geçireceği fiziksel ve psikolojik travma göz ardı edilmekte veya yanlış maniple edilmektedir. Düğün salonları dahil birçok gayrı sıhhi ortamda ve son derece riskli yöntemlerle sünnetler yapılmaktadır. Sünnetin bir ameliyat olduğu unutulmamalı ve bir sağlık kuruluşunda yapılması sağlanmalıdır.

Soru: Sünneti kimler yapmalı?
Cevap: Sağlıklı bir sünneti işinin ehli doktorun yapması gerekmektedir. Böylece bir çok sünnet hatasının önüne geçmiş olunur. Sünneti ehli olmayanlar yapınca sünnet hatalarının ortaya çıkması kaçınılmazdır. Acele ile yapılan hijene dikkat edilmeyen sünnetlerde yan etkiler ve hatalar çoktur.
Cerrahi aletler çok iyi sterilize edildiği için çocuğa hepatit B, hepatit C vb. enfeksiyonların bulaşma olasılığı azalır. Çocukta kan durmaması gibi bir hastalık varsa (Hemofili) bu hastalıktaki yan etkiler verilecek ilaçlar ile önlenir. Uzman doktor tarafından yapılmışsa, hatalı sünnet olasılığı azalır. Sünnet derisinin gereği kadar alındığı için penisin ileri yaşlarda büyümesi ve gelişimi normal olur. Sünnet ağrı giderici ilaçlar altında yapıldığı için çocuk ağrı duymaz. Sünnet yarası dikildiği için yara iyileşmesi daha çabuk olur.

Soru: Sünnet kaç yaşında yapılmalıdır?
Cevap: Klasik görüş sünnetin erken yaşlarda yapılmasıdır. Sünnetin 30 gün içerisinde yapılmasının faydaları şunlardır: 30 günlük çocukta ağrı duyusu tam gelişmediği için sünnet uyuşturulmadan dahi yapılabilinir. Pipide damarlanma çok olmadığı için sünnet sırasında kanama pek olmaz.
Çocuklarda yara iyileşmesi çabuk olduğu için sünnet yarası çabuk iyileşir. Bebeklerde çok sık görülen sünnet derisi darlıklarında acil sünnet gerektirecek durum da önlenmiş olur.
Yeni doğanda kişilik gelişmediği için sünnet sonrası psikolojik olumsuz etki de önlenmiş olur. Şu unutulmamalıdır ki; çocuğun 1?6 yaş arası psiko?sosyal gelişme devreleridir. Bu yaşlarda çocukta pipisini kaybetme korkusu vardır. Anneye de bağlılık son derece kuvvetlidir. Bu yaşta yapılacak bir sünnet psikolojik olumsuz etkilere neden olur. Bu nedenle çocukların bu yaşlarda sünnet edilmemelerini öneriyoruz. Bu nedenlerle sünnetin ya ilk 30 günde veya 7 yaşından sonra yapılması en uygunudur.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100