13 Temmuz 2015 Pazartesi 00:01
Tasavvur edilen her şey O’nun tersinedir
El-İhticac adlı eserde Hz. Ali’nin (a.s) bir hutbesinde şöyle buyurduğu kaydedilir:
“Delili ayetleridir. Varlığı ispatıdır... Tasavvur edilen her şey O’nun tersinedir... Zatı ve özü bilinen, ilâh olamaz. O, delil ile kendine delâlet eden, bilgi ile kendine ulaştıran ilâhtır.”
Bu hutbedeki en latif konulardan biri, şu güzel cümlede ifade edilmiştir: “Varlığı ispatıdır.” Bu sözle şunu kastediyor: O’nu ispat edecek kanıt, bizzat O’nun dıştaki varlığıdır. Yani O, zihne girmez, akla sığmaz.
“Tasavvur edilen her şey O’nun tersinedir” ifadesiyle kastedilen, O’nun zihinsel biçimden başka olduğu değildir. Çünkü bütün dış (objektif) varlıklar böyledir. Tam tersine maksat şudur:
Yüce Allah, ne olursa olsun zihinsel tasavvurun hikâye ettiği, anlattığı şeyin tersinedir, o değildir. Dolayısıyla hiçbir zihinsel biçim O’nu kuşatamaz. Hatta O’nun kutsal katının bu tasavvurdan, yani “O her tasavvurun tersinedir” tasavvurundan da münezzeh olduğundan gaflet etmemelisin.
“Zatı ve özü bilinen, ilâh olamaz” ifadesi, yüce Allah’ın herhangi bir bilgiye konu olmaktan, herhangi bir anlama ve algılamaya yenik düşmekten çok daha yüce olduğunu beyan etmek için serdedilmiştir. Çünkü zatı ve özüyle bizim bilgi ve tanımamıza konu olan her şey, bizden ve bilgimizden başka bir şeydir ki, bilgimize konu olabiliyor. Fakat Allah bizi de, bilgimizi de kuşatıcıdır; bizi de, bilgimizi de var edici, ayakta tutucudur. Böylece hiçbir şekilde kendimizi ve bilgimizi O’nun zatının kuşatmasından ve egemenliğinin kapsamında olmaktan kurtaramayız. Kurtaramayınca da O’nun hakkında, ayrı bir şeyin ayrı bir şeye olan bilgisi gibi bir bilgimizin olması mümkün değildir. Ali (a.s) bu gerçeği, “O, delil ile kendine delâlet eden, bilgi ile kendine ulaştıran ilâhtır” sözüyle beyan etmiştir.
Yani, kendisine delâlet edecek delili, kendisine doğru kılavuzlayacak kılavuzu var edip kendisine delâlet etmesini, kılavuzlamasını sağlayan delil ve kılavuz, yine yüce Allah’ın kendisidir. Aynı şekilde bilginin kendisine ulaşmasını, kendisiyle bir tür ilintili olmasını sağlayan, yine yüce Allah’ın kendisidir. Bunun sırrı şudur: Her şey, ama bütün her şey, O’nun kuşatması ve hegemonyası altındadır. O hâlde bir şeyin O’na yol bularak O’nu kuşatması nasıl mümkün olabilir?! Oysa O, onun kendisini de, yol bulmasını da kuşatmış bulunmaktadır. (el-Mîzan, c.6, s. 135-137).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.