15 Mart 2007 Perşembe 00:00
Türkiye'de dengesiz bir hekim dağılımı var
Türkiye'de dengesiz bir hekim dağılımı bulunduğuna dikkati çeken uzmanlar, "Yabancı doktor uygulaması, Türkiye'yi hekim çöplüğüne döndürür. Sağlık sitemini kaosa sürükler" diyor ~|~

Türkiye'de dengesiz bir hekim dağılımı bulunduğuna dikkati çeken Türk Sağlık?Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, "Yabancı doktor uygulaması, Türkiye'yi hekim çöplüğüne döndürür. Sağlık sitemini kaosa sürükler" görüşünü dile getirdi. Toplam 105 bin doktorun görev yaptığı Türkiye'de, bir doktora 695 kişi düşüyor. Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlarda ise bu sayı bin 375'e çıkıyor. En fazla uzman doktora sahip 10 il İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Konya, Manisa, Mersin ve Samsun. En az uzman doktorun bulunduğu iller ise Ardahan, Tunceli, Bayburt, Kilis, Gümüşhane, Iğdır, Bartın, Bilecik, Çankırı ve Artvin.

Türkiye'de toplam 105 bin hekim görev yapıyor
Türk Sağlık?Sen'den yapılan açıklamada, 14 Mart'ta kutlanacak Tıp Bayramı öncesinde yapılan bir araştırmayla "Türkiye'nin doktor haritasının" çıkarıldığı belirtildi. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'de gerçek sorunun, hekim dağılımında olduğu kaydedilen açıklamada, son bir yılda hekim sayısının İstanbul'da artarken Bayburt'ta azaldığına dikkat çekildi.

Araştırmaya göre, Türkiye'de toplam 105 bin doktorun görev yaptığı belirtilerek, 24 bin 56'sı uzman, 29 bin 26'sı pratisyen olmak üzere bu doktorlardan toplam 53 bin 82'sinin Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlarda görevli olduğu bildirildi. Türkiye'de bir doktora 695 kişinin düştüğü, Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlarda ise bu sayının bin 375 kişiye çıktığı belirtildi. Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlarda bir uzman doktora 3 bin 34, bir pratisyen doktora ise 2 bin 514 kişinin düştüğüne dikkat çekildi.

Pratisyen sayısı
Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'de en az uzman hekimin Ardahan ve Tunceli'de (27 uzman hekim), en az pratisyen hekimin ise Bayburt'ta (39 pratisyen hekim) görev yaptığı bildirildi. Son bir yılda bazı iller arasında doktor sayısı bakımından dengesizlikler yaratıldığı kaydedilen açıklamada, bu süre içinde Bayburt'taki pratisyen hekim sayısının 44'den 39'a düşerken, İstanbul'daki pratisyen hekim sayısının 2 bin 242'den 2 bin 881'e yükseldiği belirtildi.
Araştırmaya göre, 3 bin 549'u uzman, 2 bin 881'i pratisyen olmak üzere toplam 6 bin 430 hekimin görev yaptığı İstanbul en fazla hekime sahip il olurken, 40'ı uzman 30'u pratisyen olmak üzere toplam 79 hekimin bulunduğu Bayburt, doktor sayısı bakımından en "fakir" il oldu. Hekim eksikliğinin sürekli dile getirildiği Hakkari'de ise Sağlık Bakanlığına bağlı 73'ü uzman 154'ü pratisyen olmak üzere toplam 227 hekimin görev yaptığı kaydedildi.

Açıklamada, Sağlık Bakanlığınca 2005 yılında 2 bin 819'u uzman olmak üzere toplam 7 bin 71 doktor atandığı, buna karşılık bin 443'ü uzman olmak üzere 3 bin 558 hekimin görevinden ayrıldığı belirtildi. 2006 yılında 754'ü uzman, 766'sı pratisyen olmak üzere toplam bin 520 hekimin Sağlık Bakanlığındaki görevinden istifa ettiği kaydedildi.

Yabancı doktor çöplüğü

Açıklamada, araştırma sonuçlarına ilişkin değerlendirme yapan Türk Sağlık?Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 14 Mart Tıp Bayramının yabancı doktor tartışmalarıyla karşılandığını belirterek, "İktidar, her sorunun çözümü için yabancılara müracaat etme alışkanlığa sahip oldu. Oysaki biz sorunlarımızı kendi öz kaynaklarımızı kullanarak çözmeliyiz" dedi.
Türkiye'de dengesiz bir hekim dağılımı bulunduğuna dikkati çeken Kahveci, sağlıkta her şeyden önce dengeli bir istihdam politikasının uygulanması gerektiğini belirtti. Soruna yanlış bir açıdan bakılarak, "Yabancı doktor getirirsek ülkemizdeki hekim sıkıntısı giderilir, sağlık hizmetlerinde kalite artar" demenin çok yanlış bir yaklaşım olduğunu kaydeden Kahveci, "Yabancı doktor uygulaması, Türkiye'yi hekim çöplüğüne döndürür. Sağlık sitemini kaosa sürükler" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.