04 Kasım 2015 Çarşamba 00:52
Uyku apnesi kanseri tetikliyor
YENİ MESAJ/İSTANBUL
Türkiye’de 2 milyona yakın uyku apnesi hastası bulunuyor. Çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan, tedavi edilmediğinde ölüme varan sonuçları beraberinde getiren uyku apnesi iş kazaları ve kanserden de sorumlu. Philips’in desteğiyle İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Dünya Uyku Federasyonu Başkanı Dr. Clete Anthony Kushida, uyku apnesinin ülkelere göre farklılık gösterdiğine işaret ederek, “Hong Kong’da tahmini olarak erkeklerin yüzde 4.1’i, Güney Kore’de orta yaş erkeklerin yüzde 27’si, kadınların yüzde 16’sının uyku apnesi sorununu yaşıyor. Hindistan’da 35-65 yaş aralığındaki erkeklerin yüzde 19.5’inde uyku apnesi sorunu var” şeklinde konuştu. 
Türk Uyku Tıbbı Derneği Başkanı Oya İtil de uykuda solunum bozukluğu riskinin erkeklerde yüzde 11.1, kadınlarda ise yüzde 20.2 gibi daha yüksek oranda bulunduğuna işaret ederek, “Kadın cinsiyet, ileri yaş, sigara içme durumu, düşük eğitim düzeyi ile Uykuda Solunum Bozukluğu görülme oranı ilişkili bulunmuştur. Kadınlardaki artan obezite oranları bu durumu açıklayabilir. Menopoz uykuda solunum bozukluğu riskini arttırır” dedi. Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fuat Özgen de şunları söyledi: “Kadınlar erkeklere göre yaklaşık iki kat daha fazla uykusuzluk tanısı alıyor. Düşük gelir ve eğitim düzeyine sahip bireylerde uykusuzluk sıklığı artıyor. İşsizlerde, çalışanlara göre daha sık, ayrı yaşayanlar, boşanmış ve dullarda da daha sık görülüyor. Bir araştırmada uyku bozukluğu olanlarda 3.5 yıl içinde depresyon gelişiminin 4 kat, anksiyete bozukluğu gelişiminin 2 kat, madde kötüye kullanımı ya da bağımlığının da 7 kat fazla görüldüğü belirlenmiştir” dedi.

Uyku apnesi nedir?
En az 10 saniye ve üzeri süre boyunca solunumun durması uyku apnesi olarak kabul ediliyor. Uyku apnesi erken dönemde tedavi edilmezse ileride kanser, kalp, inme, yüksek tansiyon ve felce sebep olabiliyor. Bir insan, hayatının yaklaşık üçte birini uykuda geçiriyor. Uyku hali, beyindeki elektrik aktivitesinin değiştiği ve etrafımızı algılamadığımız, ancak geri dönüşü olan bir çeşit bilinçsizlik hali olarak tanımlanıyor. Uyku kanserden korunmadaki önemli etkenlerden biri... Çünkü kanser hücrelerinin önemli bir kısmı uyku sırasında öldürülüyor. Uyku bozukluğu hastalığının belirtileri arasında horlama, uykuda nefes durması, gece bol bol uyumaya rağmen gündüz çekilen yorgunluk, uykudan rahat bir şekilde uyanamamak ve gündüz ne kadar çok uyusa da uykusunu alamadan kalkmak bulunuyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.