14 Haziran 2005 Salı 00:00
Verem hala en büyük tehlike
Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) hesaplamalarına göre, dünyada her yıl 8 milyon kişinin vereme yakalandığını ve 2 milyon kişinin bu nedenle hayatını kaybettiğini ifade eden Erel, bu rakamların hastalığın daha uzun yıllar dünya için tehdit oluşturacağına işaret ettiğini kaydetti
Türkiye'de yıllık verem görülme sıklığının yüzbinde 25 civarında olduğunu, bu rakamın dünya genelindeki yüzbinde 130 civarında olan verem insidansının altında yer aldığını hatırlatan Erel, bu veriye göre Türkiye'nin bu hastalığın orta sıklıkta görüldüğü ülkeler içinde bulunduğunu bildirdi. Türkiye'de verem tedavi başarı oranının yüzde 78'den yüzde 83'e ulaşmasına rağmen bunun yeterli olmadığını ifade eden Erel, bu rakamın en az yüzde 85 seviyesine çıkarılması gerektiğini vurguladı. Bakteriyolojik muayene yapılan veremli hasta oranının yüzde 35'den yüzde 67'ye yükseldiğini belirten Erel, bu oranın yüzde 85 ? 90 gibi bir seviyeye ulaşması gerektiğini kaydetti. Erel, primer ilaç direncinin ise yüzde 3 civarında olduğunu hatırlatarak, uzun süreli bir mücadele ile bu oranın da düşürülmesinin gerekli olduğunu kaydetti.
Yapılacak çalışmalar
Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erel, verem kontrolünde belirlenen hedeflere ulaşabilmek için yapılacak çalışmaları şöyle sıraladı:
? Her seviyede sağlık kuruluşunda veremle mücadele konusunda duyarlı olunacak, Tüberküloz Kontrol Programı'na katkıda bulunulacak ve toplumun bu konuda duyarlı hale getirilmesi sağlanacak.
? Sağlık Ocakları, Verem Savaşı Dispanserleri ile koordineli bir şekilde hastaların takipleri ve ilaçlarını gözetim altında kullanmaları konusunda azami derecede yardımcı olacak.
? Hastaların ikamet ettikleri yerler bulunarak kendileri ve yakın çevresindeki temaslılar araştırılacak.
? Tüberküloz tanısı yapılan hastaların tedavileri yakın kontrol altında yapılacak. Aile bireylerinin periyodik kontrolleri gerçekleştirilecek.
? Tüberkülozlu hastaların tedavilerini aksatmalarının önlenmesi amacıyla gözetim altında tedavi planlaması yapılacak.
? İhtiyacı olan veremli hastalara yardım yapabilecek tüm sosyal dayanışma kuruluşları ile iş birliği yapılacak.
? Bölge Tüberküloz Laboratuvarı olan illerde bu laboratuvarların personel eksikliklerinin giderilerek çalışma kapasiteleri artırılacak.
? Bu laboratuvarların olmadığı yerlerde illerdeki Hıfzıssıhha Laboratuvarları veya Halk Sağlığı Laboratuvarları tüberküloz kültürü yapabilecek duruma getirilecek.
? Verem Savaşı Dispanseri'ndeki personel sayısı görülen hizmeti aksatmayacak seviyede olması sağlanacak.
? Klinik ve bakteriyolojik durumları nedeniyle Göğüs Hastalıkları Hastaneleri'nde yatarak tedavisi gereken hastaların tedavilerinin yapılması konusunda gerekli titizlik gösterilecek.
~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137