23 Mart 2007 Cuma 00:00
Yöneticiler çalışanların sağlığını düşünmüyor
Çalışma hayatının büyük bölümünün masa başında geçtiği, hareketsizlik nedeniyle
iş gücünün, şişmanlık başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaştığı belirtiliyor. ~|~


Uluslararası danışmanlık şirketlerinin yaptığı bir araştırmanın raporunda, üst yöneticilerin artık çalışanların sağlığını iş stratejilerinin bir parçası olarak ele almaya başladığı belirtildi.

Ofis hayatı bir kabus
"Çalışırken Sağlıklı Yaşam: Kronik Hastalıkların Önlenmesi" başlıklı raporda, iş dünyasında bilgisayar kullanımının yaygınlaşması ile, çalışma hayatının büyük bölümünün masa başında geçtiği, iş hayatındaki hareketsizlik nedeniyle dünya genelinde iş gücünün, şişmanlık başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaştığı ifade edildi.

Raporda, özellikle masa başında hareketsiz çalışmaya bağlı olarak oluşan kronik rahatsızlıkların çalışanların verimini olumsuz etkilediği, kronik rahatsızlıkların, çalışanlar ve şirketler için gün geçtikçe büyüyen ve yüksek maliyetlere yol açan bir tehdit olarak tanımlandığı kaydedildi.
Diyabet ve kalp hastalıkları gibi kronik rahatsızlıklar nedeniyle çalışanların verimliliklerinin düştüğü vurgulanan raporda, üst yöneticilerin artık çalışanların sağlığını iş stratejilerinin bir parçası olarak ele almaya başladığı bildirildi.

Kronik sorunlar
Çok uluslu şirketlerin yöneticilerinin kronik rahatsızlıkları önleme konusunda fırsatları iyi değerlendirmesi gerektiği belirtilen raporda, kronik hastalıkların önlenmesi için çok düşük düzeyde çaba sarf edildiği, sanayileşmiş ülkelerin harcamalarının sadece yüzde 3'ünün hastalıkların önlenmesi için kullanıldığı kaydedildi.
Raporda, iş gücüne harcanan sermayenin yüzde 2'sinin çalışanların kronik rahatsızlıklar nedeniyle işe gelmediği veya işe geldiği günlerde yeterli çalışmayı gerçekleştiremediği için boşa harcandığı ifade edilerek, bu dolaylı maliyetlerin, bir çok şirketin üstlendiği ilaç ödemeleri gibi doğrudan masrafların üzerine çıktığı belirtildi.
Uzmanlar, rapora ilişkin değerlendirmesinde, geleneksel olarak işverenlerin değil hükümetlerin genel büyük sağlık risklerinin sorumlusu olarak kabul edildiğini, bu durumun artık farklılaşması gerektiğini bildirdi.

Salgın hastalıklar
Uzmanlar, uzun süredir sıtma ve benzeri gibi salgın hastalıklar, bebek ölümleri ve yetersiz beslenme gibi yoksulluktan kaynaklanan hastalıkların temel odak noktası olduğunu, mali kaynakların bu alanlara aktarıldığını belirterek, "Ancak kronik hastalıkların önlenmesi kronik bir şekilde göz ardı edildi ve bu konuda kaynak sağlanmadı" ifadesini kullandı.
Uzmanlar, Türkiye'de yönetim kademesindeki veya beyaz yakalı ofis çalışanları için sağlıklı çalışma hayatı kavramının çok fazla ele alınan bir konu olmadığını belirtti.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.