AKP iktidarının 2018 bütçe tasarısı Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna geldi, görüşülüyor.
Genel görüntü üç kelime ile özetlenebilir: Borç, vergi ve faiz!
Borç alınabilir mi, sorusu ciddi problem… 
Zira önümüzdeki bir yıl ve daha kısa vadede ödememiz gereken dış borç stoku 170. 5 milyar Dolar.
2018 yılı Genel Bütçe Gelirleri toplamı (net): 696 milyar 829 milyon TL.
Genel Bütçe Giderleri Toplamı (net): 762 milyar 753 milyon TL.
Bütçe açığı ise 65 milyar 924 milyon TL öngörülüyor.
Faiz giderleri ise 71 milyar 700 milyon TL olarak gösterilmiş. Borca değil, sadece faizine 72 milyar TL ödeyeceğiz.
Bütçenin gelir kalemleri ne?
Zam, vergi, harç ve satış…
2018 bütçe gelirlerinin yüzde 86’sını vergiler oluşturuyor. Toplanan verginin yüzde 60’ı ise dolaylı, yani anası ağlamış dar gelirli vatandaştan, tüketici kesimden üzerinden alınacak…
Tüketici kesimin gırtlağını sıkmak, piyasa tamamen öldürmek demektir. Bu da yaygın iflasların ve Mortgage krizleri gibi ciddi krizlerin habercisidir.
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’nın 2005’te dünyaya deklare ettiği ve bugün Rusya ve BRICS ülkeleri başta olmak üzere 4 milyar nüfusun uyguladığı Milli Ekonomi Modeli’nin “Milli Para”nın esamesi yok bütçede.
Siyaset ve devlet erkanının dilinde Prof. Dr. Baş’ın modelinden aşırma “milli para” lafı çok; ama bütçede tek kuruş milli para yok!
Bütçemiz için milli para, Türk milleti ve devletinin bir yıllık emek, üretim, hizmet, GSMH ve kaynaklarının karşılığında devletin senyoraj hakkı kullanılarak piyasaya sürmesi gereken TL’dir. Bütçede böyle bir şey yok.
AKP’nin bütçesi gibi tek kuruşluk “Milli parası” olmayan bir bütçe, borçlanmaya, vergi salmaya, haraç kesmeye, zam vurmaya, elde-avuçta olanı satmaya ve yüklü faiz ödemeye mahkumdur.
Böyle bir bütçe küresel para baronlarına devleti uşak, milleti esir yapmaktır.
2018 bütçesi uşaklık ve esaret bütçesidir.
Bu esarete ve uşaklığa son verip devlet ve milleti kurtarıp şahlandırmanın yegane adı ve adresidir Milli Ekonomi Modeli, Prof. Dr. Haydar Baş ve Bağımsız Türkiye Partisi.
Bütçe rakamlarının detaylarına bakıldığı zaman önümüzdeki günlerin çok çetin geçeğini gösteriyor, savaş izleri taşıyor.
Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinde 2018 yılı için oransal olarak yüzde 8.80’lik bir artış hedeflenirken; Milli Savunma Bakanlığı bütçesi 2017’ye göre yüzde 41, Jandarma Genel Komutanlığı bütçesi yüzde 42 oranında arttırılıyor.
Bütçede bir kalem daha var ki, ona ahmaklık parası demek lazım… Türk devleti ve sermayesi aciz, akılsız ve parasız olduğu için kendimizin yapamadığı köprü, tünel, otoyol ve şehir hastanelerini “özel adamlar”a yaptırıyoruz ya… 
Adamlar milletin sırtından 20-25 yıl para kazanacak, sonra da yıpranmış-çökmüş halde güya devlete devredecekler. İşte o adamların yaptıkları köprü veya hastanelerin yıllık eksik ve zararlarını da millet ödeyecek. Hükümet taahhüt etti çünkü… 6 milyar TL veya ne kadar zarar çıkarsa oralara vereceğiz.
Böyle bir bütçe ile devlet toparlanır, millet iflah olur mu?! 
Vallahi olmaz, billahi olmaz.
Devlet ve millet, Haydar Hoca’nın kıymetini idrak edene kadar alçak sürünmeye devam edeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Erdem 2017-10-31 15:20:34

ağzına sağlık hocam ....

banner137