15 Ağustos 2006 Salı 00:00
Aurelio 70 milyondan biri
Fatih Terim, milli takım kampında basın toplantısına, Mehmet Aurelio ile birlikte çıktı. Aurelio sorulara Türkçe yanıt verdi, Terim Aurelio'yu ilk 11'de oynatacağını söyledi. ~|~

 

 


Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Türk vatandaşı olarak Mehmet adını alan Brezilyalı futbolcu Aurelio için, "Dünyanın her yerinde başka milletlerden insanlar, başka ülkelerin milli takımlarında forma giyebiliyor" dedi.

FUTBOLUN LİSANI TEKTİR
Futbolun her zaman kendine has bir lisanı bulunduğunu anlatan Terim, Aurelio'nun Türkiye'ye uyum sağlamada çok başarılı bir isim olduğunu vurgulayarak, "Futbolun lisanı tektir. Futbolcular ve teknik adamlar çok çabuk anlaşırlar. Teknik anlamda Aurelio'nun oyuncularla, benle veya teknik heyetle anlaşma sorunu olacağını düşünmüyorum. Türkçe'yi iyi anlıyor ve konuşmaya da çalışıyor. Ben de buna saygı duyuyorum. En azından iş yaptığı, ekmeğini yediği ülkenin dilini konuşmak istemesi, o ülkenin insanlarına çok büyük saygı gösteriyor demektir. Tabii ki bizim gibi konuşmasını bekleyemezsiniz, ama deniyor. Bu yeterlidir" diye konuştu.

AURELİO ARTIK 70 MİLYONDAN BİRİ
Terim, daha önce oyuncu bulmakta sıkıntı yaşadığı mevkilerle ilgili olarak, "70 milyon insanın içinde bu mevkiye oyuncu çıkaramayacak mıyız" sözlerinin hatırlatılıp, Aurelio konusunda kendisine bu sözlerle eleştiriler yöneltildiğinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Herkes fikrini söyleyecektir. Herhalde bu konuda bu kadar özgür ülke de yoktur. Ben '70 milyondan 70 futbolcu çıkarırım' dedim. Mehmet Aurelio da bu 70 milyondan biri şu anda. Kelime oyunlarıyla varılmak istenilen yerler bizim üzerimizden olmaz. Çünkü ben ve arkadaşlarım, veya Futbol Federasyonu, gidip kimseden bir şey rica etmedi ki. Biz emek veriş, normal hakkını kullanmış ve 70 milyondan biri olmuş bir oyuncuyu, bizden biri olarak gördüğümüz için bu kararı aldık. Bakış açımızı değiştireceğiz. Biz o olgunluktayız. Herkes istediğini söyleyebilir, ama benim inancım ne ise onu yapmaya devam edeceğim. Türk olmasına sevindiğimi ifade ettim. Çok daha önceden bana bu durum sorulduğunda, 'Benim ülke vatandaşlığımı seçmiş birine saygı duyarım ve gerekeni yaparım' demiştim."

AUREİLO KARARINI TEKNİK HEYET OLARAK TARTIŞTIK
Tecrübeli teknik adam, Mehmet Aurelio'nun milli takım kadrosuna çağırılıp çağırılmaması konusunda teknik heyet olarak kendi aralarında tartıştıklarını kaydetti.
Teknik heyetteki arkadaşlarına önce kendi kararını söylediğini aktaran Terim, "Onların fikirlerini de aldıktan 2 dakika sonra kadro listesini verdik. Tabii ki bir takım teknik fikir tartışmalarımız oldu ve oy birliği ile karar verdik. Çok olumlu buldu herkes. Biz Aurelio'yu kadromuza aldık. Hiçbir zaman da 'Aurelio'yu alırsak ne olur, almazsak ne olur, kim ne der ve ne yazılır' diye düşünmedik. Sadece teknik heyet olarak kararımızı verdik" şeklinde konuştu.

TELKİNDE BULUNAN OLMADI
Terim, Futbol Federasyonundan bu konuyla ilgili olarak kendilerine hiçbir telkinde bulunulmadığını dile getirerek, "Futbol Federasyonu Başkanı veya yönetim kurulu üyelerimiz hiçbir gün, sadece Aurelio değil hiçbir futbolcuyla ilgili olarak telkinde bulunmadılar. Böyle bir etik anlayışları vardır. Benim teknik adamlık kariyerim içerisinde böyle diyalogları çok şükür yaşamadım. Bu çok önemli bir konu olmasına rağmen kesinlikle gündeme getirilmedi. Çok rahat bir çalışma ortamımız var" dedi.

AURELİO'YU ALDIM. OLACAKLARA RAZIYIM
Fatih Terim, 2008 Avrupa Şampiyonası eleme grubu maçları öncesi önemli bir Lüksemburg sınavı vereceklerini ve soruların da bu konuyla ilgili gelmesini beklediğini belirtirken, yöneltilen soruların ağırlıklı olarak Aurelio konusunda olduğunu anlatarak, şöyle devam etti: "Soruların 4'te 3'ü Aurelio ile ilgili. Rakiplerimizin durumu nedir, yazılanlar gibi rakiplerimiz çantada keklik midir? Böyle sorular maalesef yok. Atatürk, 'Ne mutlu Türküm diyene' demiş. Aurelio da 'Türküm' diyor. Kendi çocuklarımızın İsviçre, Avusturya, Hollanda, Almanya milli takımlarında oynamalarına bir şey demiyoruz. Aureilo'yu aldım. Bu konuda başıma ne gelecekse razıyım. Onu da çarşamba günü direkt oynatacağım. Aurelio bunu hak eden bir çocuk. 2006 yılında artık bazı değişiklikler umut eden bir insan olarak gelmiştim, ama aşağı yukarı aynı şekilde devam edeceğiz gibi gözüküyor. Bunun riskini ve sorumluluğunu ben taşırım. Her türlü tepkilere de hazırım." Başka yabancı futbolcuların Türk vatandaşlığına geçmesi konusunda Futbol Federasyonuna herhangi bir başvurunun yapılmadığını belirten Fatih Terim, her Türk vatandaşı olanın milli takıma çağırılacağı anlamına gelmediğini aktararak, "Türk vatandaşı olma, Türk Milli Takımı'nda oynayacağı anlamı taşımaz. Önce biz uygun görüyor muyuz, ihtiyacımız var mı? Türk Milli Takımı Teknik Heyeti, Aureilo'yu herhangi bir gösteri için almadı. İhtiyaç olursa başkası da alınır, ama Türk olmak prosedür olarak çok kolay değil. Zaten müracaat da yok. Dediğim gibi inandığımız biri olursa onu da alırız" ifadelerini kullandı.

AUREİLO: ÇOK MUTLUYUM
(A) Milli Futbol Takımı'nın Lüksemburg özel maçı kadrosunda yer alarak milli formayı taşıma hakkı kazanan Mehmet Aurelio, içinde bulunduğu ortamdan çok mutlu olduğunu söyledi.
Kendisini kadroya davet ettiği için Fatih Terim'e teşekkür eden Aurelio, "İnşallah Lüksemburg maçında da başarılı olup galip geleceğiz. Türkiye'ye 4 arkadaş gelmiştik ve yalnızca ben kaldım. Çocuğum da İstanbul'da doğdu. Ailece burada olmaktan mutluyuz. Kampa geldiğim andan itibaren ise herkes bana moral verdi. Dün kampa katıldım ve şimdi çok daha rahatım" dedi.
Aurelio kendisine yöneltilen bazı soruları anlamakta sıkıntılar yaşarken, teknik direktör Terim'in de yardım çabaları çoğu zaman fayda sağlamadı.
Brezilyalı oyuncu, İstiklal Marşı'nı bilip bilmediği konusunda yöneltilen bir soruya ise "Şu anda bilmiyorum, ama ben yavaş yavaş öğreneceğim. Bu konuda problemim yok" cevabını verdi.
Konuşmasının son bölümünde, Beşiktaş'ın Brezilyalı oyuncusu Nobre'nin de Türk vatandaşlığına geçmesinin gündemde olduğu ve milli takımda onu görmek isteyip istemediği sorusu üzerine, "Onu bana değil hocama sorun" diyerek Fatih Terim'i gösterirken, bu yanıta gülerek karşılık veren Terim, "Görüyorsunuz çok iyi öğrenmiş" dedi.

CAN ARAT VE GÖKHAN ZAN DA DİREKT OYNAYACAK
Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, milli takım kadrosundaki oyuncu tercihleri nedeniyle eleştirilmesine tepki gösterdi. Polat Renaissance Otel'de Lüksemburg maçı kampı nedeniyle basın toplantısı düzenleyen Fatih Terim, özellikle Can Arat üzerinden kendisine yönelik yapılan tercih eleştirilerine değinerek, şunları söyledi: "Muhakkak ki eleştiriler olacaktır ve olmalıdır da, ancak olayları iyi takip etmek, sağ duyulu davranmak herkesin önceliği olmalıdır. Sanki dünya çapında 10-15 tane stoperimiz var ve biz kadroya almıyoruz. Bugünkü ortam bu. Biz bir eylem yapıyorsak, bu muhakkak geleceğe dönük, kısa veya orta vadeli düşüncelerimizin ürünüdür. Böyle devam ederse tabii ki Can devam edecektir. Can'ın eksiği yok mudur? Nasıl olmasın. Bu çocuğu düşünün maç oynayamıyor. Çok tecrübeli oyuncularımız hata yaparken ondan hatasız olmasını beklemek doğru olmaz. Eleştiri bizim ruhumuzda var. İsteyen istediğini konuşabilir. Can'ı kadroya almakla kalmayacağım, yarın Gökhan Zan ile birlikte ilk 11'de oyuna başlatacağım. Ben onlara güveniyorum. Geçmişte de bir çok oyuncuya böyle şanslar verdim. Yapılan, hiçbir sorumluluğu olmayan bir davranış şekli. Bir takım eleştiriler olacak diye biz kendi düşüncemizden ne ödün veririz, ne de vazgeçeriz. Doğru ne ise onu yapmaya çalışıyoruz. Biz kendi işimizi yaparız. Ucunda başka sebepler olan eleştirileri fazla dikkate almayız. Güzel eleştiriler ise başımızın üzerindedir. Ben o çocuklara güveniyorum. Bunu yazanlara, 'üç stoper söyleyin' desem söyleyemezler. Ekibimiz ülke sınırları içinde herkesi takip edip bulmaya çalışıyor. O yüzden biz de isteriz ki oyuncu fazlalığı olsun, seçmekte sıkıntı yaşayalım. Ama bu mevkilerde maalesef yok. Forvette ise var oğlu var."

ARTIK KENDİLERİNİ BANA SEÇTİRMEK ZORUNDALAR
Terim, Hakan Şükür, Rüştü Reçber, Tümer Metin gibi tecrübeli oyuncuların takıma katkısı olacağına inandığını belirterek, "ihtiyacımız olduğu için kendilerin çağırıyoruz" derken, kadroya çağırmadığı isimlere de gönderme yaparak, "Bu, kadroya alamadığımız oyuncular için de geçerli. Muhakkak ki bazı oyuncuları alamadık, ama onların da yakın zamanda geleceğini düşünüyorum. Benim söyleyeceğim, bugüne kadar bazı oyuncuları ben seçtim, bugünden sonra ise onlar kendilerini seçtirmek zorundalar. Artık futbola konsantre olmalarını istiyorum. Futbol dışında başka bir şeyle ilgilenmeyen bir görüntü istiyorum" ifadelerini kullandı.

2008 AVRUPA ŞAMPİYONASI ÇOK ÖNEMLİ
2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılabilmenin Türk futbolu için büyük önem taşıdığını kaydeden Terim, "Elemelerde çok şükür ki seyircisiz oynayacağımız maç sayısı 3'e düştü. Türk Milli Takımı'nın görevi çok önemli. Finallere katılmanın Türk futboluna bir ivme kazandıracağını düşünüyorum. Ben oyuncularıma güveniyorum. Kendimize güveniyoruz. İnşallah finallere katılacağız" dedi.

Almanya kampına katılırken 8-9 oyuncuyu çeşitli sebeplerden ötürü kadroya alamadıklarını anlatan teknik direktör Terim, götürülen oyunculardan bir çok ismin parladığını anlatarak, "Çok faydalı oldu bizim için. Türk Milli Takımı, oyun prensiplerini kim oynarsa oynasın sahaya yansıtacaktır. Kafamızda tabii ki planlar mevcut" derken, Ankaraspor kalecisi Hakan'ın Galatasaray maçındaki performansıyla Milli Takım'a çağırıldığı yorumları için ise "Hakan, geçen senelerden beri seyredilen bir kaleci. Bir günlük olabilir mi bu. Galatasaray maçında 2 penaltı kurtardı al bunu. Böyle bir şey olabilir mi. Hiç mi saygıları yok çalışmalara. Zaten Hakan da sakatlandı ve milli takım kadrosundan çıkartıldı. Hayırlı olsun herkese" ifadelerini kullandı.

İSVİÇRE MAÇINDAKİ FUTBOLUMUZ UNUTULDU
Terim, İsviçre maçında yaşanan olayların, Milli Takım'ın sahaya yansıttığı futbolu unutturduğunu kaydetti. Güzel oyunun unutulması ve gündeme getirilmemesinin üzücü olduğunu söyleyen Fatih Terim, "Maalesef o sahadan 50-60 bin kişinin alkışıyla ayrılamadılar. Türk futbolunun en önemli maçlarından biriydi. Oyunu kazanma ve turu kurtarma adına müthiş saygı duyulacak bir mücadeleydi. Eğer o takım o gün gitseydi, alelacele gelip yarışmanın içinde kendimizi bulduğumuz dönemin dışında yüksek moral ve Dünya Kupası finallerine kadar iyi bir dönem önümüzde olacaktı. Dünya Kupası'nda önemli işler yapabilirdik. Zaten en keyifsiz organizasyonlardan biri oldu. Artık 2008'de yerimizi alarak başlamalıyız. Oralarda bulunmalıyız. Dünya ve Avrupa kupalarında yer almalıyız. Biraz rötarlı da olsa yerimizi alacağız. Hedeflerimizi de o zaman söyleyeceğiz" diye konuştu.

FUTBOLUMUZ DEFANSİF OLAMAZ
Fatih Terim, milli takım olarak futbol anlayışlarının asla defansif olamayacağını belirterek, şunları söyledi: "Oyun anlayışımızın defansif olması mümkün değil. Hücum edenin keyif verdiği, golün eğlenceli olduğu inancını taşıyorum. Zaman zaman taktik anlayışlar için bir takım yerlerde yapabilirsiniz, ama ben ve arkadaşlarımın genel manada oynadığından zevk alan, bu zevki herkese tattırmayı amaçlayan ve beraberinde iyi sonuç almaya çalışan bir takım olma özelliğimizi devam ettireceğiz. Başarılı olduğum ve inandığım, bunu her yerde uyguladığım oyun prensiplerimden uzaklaşmam mümkün değil. İnsanlara bunun zevk verdiğini düşünüyorum. Defansif bir takım kurmak da bizim için çok kolaydır, ama öyle kazanmanın genel manada tercihimiz olmayacağından emin olabilirsiniz" dedi.
Terim ayrıca, Rusya'nın Zenit takımına transfer olan Fatih'in iyi bir başlangıç yaptığını ve oldukça huzurlu olduğunu kaydederken, cezaları biter bitmez Serkan Balcı ile Emre Belözoğlu'nu da yeniden takıma dahil edeceğini ifade etti.

ARDA: İSTİKRARLI OLMAK İSTİYORUM
Galatasaray'da son haftalardaki başarılı futboluyla dikkat çeken ve Fatih Terim tarafından milli takım kadrosuna alınan Arda Turan da basın toplantısında yer alırken, genç futbolcu istikrarlı olmak istediğini söyledi.
Performansının kendisini mutlu ettiğini kaydeden Arda, "Henüz tam yeterli değil. Böyle devam ettirmek zor iş ve bunu başarmak istiyorum. Önemli olan da bu. İçinde bulunduğum durum içinde çok büyük heyecan yaşıyorum. Fatih hocama teşekkür ediyorum, bana bu onuru yaşattığı için. İnşallah devam eder" şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100