17 Aralık 2005 Cumartesi 00:00
Beşiktaş Divan Kurulu toplantısında gergin anlar...
SON HABER Beşiktaş Kulübü Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda gergin anlar yaşandı. Fikret Orman yönetimi eleştirerek, borçları nedeniyle Beşiktaş'ın önündeki 5 senesinin ipotek altına alındığını ileri sürdü. ~|~

Kulübün brüt 170 trilyon lira borcu olduğunu savunan Orman, ''Derdimiz Beşiktaş'ın geleceğidir. Önümüzdeki yılki 22-23 milyon dolar gelir üzerinde temlik söz konusudur. Ciddi bir mali sıkışıklığa gidiyoruz. Sponsor gelirleri kullanıldı. Böyle giderse yakında Galatasaray'ın düştüğü durumları konuşur hale geliriz'' diye konuştu.

Orman, çıkılmaz bir yola girildiğini vurgulayarak, ''Araba da hızlı gidiyor, frene basılmamış. Böyle giderse araba duvara çarpacak'' dedi.
Kulüp Yönetim Kurulu'nun diğer icraatları konusunda da eleştirilerde bulunan Orman, şöyle konuştu: ''Fulya Projesi kat karşılığı verildi. Beşiktaş Belediyesi tarafından engellendiği söyleniyor. Buna açıklık getirilmesini istiyorum. Galatasaray ile yapılan maç sonrası itiraz konusu nasıl cereyan etti. Ben avukat arkadaşın kendi kafasına göre itiraz edeceğine inanmıyorum. Gordon Milne'in görevi nedir? Jean Tigana, altyapı takımlarının maçlarını izliyor ama Milne'in izlediği yönünde bir şey duymuyorum. Milne, bize ne fayda sağlayacak, açıklansın. Del Bosque'nin yardımcılarıyla birlikte 8.2 milyon dolar istediği söyleniyor. Serdar Bilgili'nin '18 milyon dolarla bıraktık, borcu 78 milyon dolar yaptılar' açıklaması var. Bütün bu konularda açıklama bekliyoruz.''
     
GERGİN ANLAR...
Divan Kurulu üyelerinden Bayram Yağcı ise hem Yönetim Kurulu'nu, hem de Divan Kurulu ve başkanı Şeref Nasır'ı eleştirirken, yaptığı açıklamalara özellikle Divan Kurulu üyeleri sert tepki gösterdi.
Yağcı, Beşiktaş'ta ''denizin bittiğini'' savunarak, ''Bir lig maçı yenilgisinin ardından Başkan Yıldırım Demirören'in, basından Rıza Çalımbay'ın istifasını kolaylaştırmak için yardım istediği doğru mu? Yine bir yenilgi sonrası BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde futbolcuları protesto eden kişileri hangi yönetici tesis içine alarak onore etmiştir?'' diye sordu.

Bayram Yağcı, eski başkan adayları Fikret Orman, Affan Keçeci ve Erol Kaynar'ı da eleştirerek, şunları söyledi: ''Orman, Keçeci ve Kaynar, 1, 2 demeç dışında ne yaptılar? Ayrıca Divan Kurulu Başkanı Şeref Nasır, tarafsızlığını yitirmiştir. Yaptığı açıklamalarla tarafsızlığını kaybetmiştir. Protokol tribününde Nasır'a bir koltuk tahsis edilmiştir. Şeref Nasır'ın yapacağı ilk iş yönetimin kendisine tahsis ettiği koltuğu iade etmelidir.''
     
NASIR'DAN SERT YANIT
Bayram Yağcı'nın kendisi ile ilgili açıklamalarının ardından söz alan Divan Kurulu Başkanı Şeref Nasır, başkan olarak protokol tribününde oturma hakkında sahip olduğunu ifade etti.
Protokol prosedüründe bunun olduğunu dile getiren Nasır, şunları söyledi: ''Şeref tribününde şerefle otururum. Eski Başkan Serdar Bilgili bana kart vermedi ama yine de gidip oturdum. Ben Bayram Yağcı'nın hangi ağızla konuştuğunu anladım. Kendisi bir internet sitesinde benimle Bilgili arasında neden husumet olduğu yönünde açıklamalar yapmış. Kişisel nedenlerle, Bilgili beni Yönetim Kurulu listesine almadı diye Serdar Bilgili'yi Disiplin Kurulu'na vermişim diye konuşmalar yapmış. Ben Serdar Bilgili'yi Beşiktaş camiasına yaptığı saygısızlıktan dolayı Disiplin Kurulu'na verdim. Bilgili açıklamalarında Beşiktaş'ı hayatından çıkardığını belirterek, 'Bulundukları çamurun içinde kalsınlar' dedi. Bu konuda elimde kaseti var. İsteyen alır.'' Şeref Nasır'ın konuşmasından sonra Bayram Yağcı söz almak isterken, Nasır, Yağcı'ya izin vermedi.

Yağcı, yaptığı açıklamaların saptırıldığını savunarak, Divan Kurulu'nun bulunduğu masaya gitti. Bayram Yağcı'nın ısrarla söz istemesi nedeniyle Divan Kurulu üyeleriyle arasında gergin anlar yaşandı. Bazı üyeler Yağcı'yı sakinleştirerek gerginliği bitirdiler.
Bu arada Kulüp Genel Sekreteri Kenan Öner de, ''Şeref Nasır'a o koltuğu biz tahsis etmedik. İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bu yeri tahsis etti. Ayrıca Bayram Yağcı'nın bu yönde yaptığı açıklamalar, Beşiktaş genel kurul üyelerine de saygısızlıktır'' dedi.
     
BEŞİKTAŞLI TARAFTARLAR, AYHAN'I ŞİKAYET EDECEK
Öte yandan, Beşiktaşlı taraftarlar, Galatasaray ile yapılan derbi maçında siyah-beyazlı taraftarlara yaptığı el hareketiyle tepki çeken sarı-kırmızılı oyuncu Ayhan Akman'ı şikayete hazırlanıyor.
Divan Kurulu üyelerinden Ali Rıza Dizdar, taraftarların kendisine gelerek bu konuda talepte bulunduklarını belirterek, ''Taraftarların bu yöndeki istekleriyle ilgili dilekçeleri hazırladım. Beşiktaşlı taraftarlar, 19 Aralık Pazartesi günü Ayhan'ı Şişli Adliyesi'nde şikayet edecek'' dedi.
     
BASINDAN, YILDIZ'A TEPKİ
Eleştiriler bölümünde konuşan ve bazı gazetecilerin ''satılmış'' olduğu yönünde iddialarda bulunan Selahattin Yıldız'ın söylediklerine, gazeteciler büyük tepki gösterdi.
Gazetecilerin, Divan Kurulu Başkanı Şeref Nasır'a bu yönde talepte bulunması üzerine Nasır, Yıldız'ın yeniden açıklama yapmasını istedi.
Yıldız, böyle bir açıklama yapmadığını söyleyerek, konuşmasını tamamladı.
     
TOPLANTIDAN NOTLAR
Yaklaşık 4 saat süren toplantıda zaman zaman gergin anlar oldu.
Toplantıya Kulüp Başkanı Yıldırım Demirören katılmazken, borç konusunda farklı açıklamaların olması dikkat çekti.
Kulüp Genel Sekreteri Kenan Öner, borcun 40 milyon dolar civarında olduğunu ifade ederken, Denetleme Kurulu Başkanı Uğur Büyükbalkan ise 78 milyon dolar borç olduğunu söyledi. Eski başkan adaylarından Fikret Orman ise borcun brüt 170 trilyon lira olduğunu ileri sürdü.

Beşiktaş'ın 54 trilyon lira borcu var...

Beşiktaş Kulübü Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda, Denetleme Kurulu siyah-beyazlı kulübün borcunun 78 milyon dolar olduğu açıklarken, kulüp genel sekreteri Kenan Öner ise 40 milyon dolar olduğunu söyledi.

Ceylan Inter-Continental Oteli'nde yapılan ve yaklaşık 4 saat süren toplantıda söz alan Denetleme Kurulu Başkanı Uğur Büyükbalkan, Futbol A.Ş.'nin borcunun 96.186.711 YTL, derneğin borcunun ise 4.5 milyon YTL civarında olduğunu söyledi.

Büyükbalkan, muhasebe tekniğine göre bu rakamın ortaya çıktığını belirterek, ''Kulübün borcu yaklaşık 78 milyon dolardır. Kulüp yönetim kurulu ile aramızdaki sorun da bu noktada çıkıyor. Biz bu borcu muhasebe tekniğine göre söylüyoruz. Yönetim Kurulu üyeleri de 46.099.681 YTL'nin yayın ve reklam gelirlerinden alınan avans olduğunu söylüyorlar. Yönetim haklı olarak bunu ödemeyeceğini ve borç olarak gözükmemesi gerektiğini söylüyor. Normal olarak bu söylenen rakamlar düşülürse, yönetimin söylediği borç ortaya çıkıyor'' diye konuştu.
     
ÖNER: ''PARA ÇARÇUR EDİLMEDİ''
Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu adına söz alan genel sekreter Kenan Öner ise Beşiktaş'ın parasını kimsenin çarçur etmediğini söyledi.
Yönetime yapılan eleştirilere yanıt veren Öner, kim olursa olsun borç konusunda herkese en ince detayına kadar bilgi verebileceklerini belirterek, şöyle konuştu: ''54 trilyon lira borcumuz var. Bu da yaklaşık 40 milyon dolar yapıyor. Bu borcun 20 milyon dolarından 10 milyonu yatırıma gitti. Ayrıca takımdaki futbolcular neden değer olarak gösterilmiyor. Almanya Ligi'nde gol kralı olan Ailton'u aldık. Kleberson gibi önemli bir futbolcuyu transfer ettik. İbrahim Toraman gibi oyuncularımız var. Bunlar neden değer olarak gösterilmiyor?''

Toplantıya gelirken bir gazetede Beşiktaş'ın ''Holigan Ligi''nde birinci olduğunu okuduğunu kaydeden Öner, ''Keşke toplantıda bunları konuşsaydık. Daha önceki dönemlerde bir şey olmamış gibi hep Yıldırım Demirören dönemi konuşuluyor. Del Bosque konusunda eleştiriler geldi. Biz Del Bosque ile 1 yılı opsiyonlu sözleşme yapmıştık. Kendisi devre arasında takımdan ayrılırken, ikinci yarının parasını ödemiştik. Federasyon bizi bu konuda 780 bin dolar vermeye mecbur kılmıştı. Biz 1 milyon dolar gönderdik. Del Bosque'den alacaklıyız bile'' diye konuştu.

Toplantıda kendilerine yapılan diğer eleştirilere de yanıt veren Öner, şöyle devam etti: ''Şampiyonluğun kaybedilmesi konusunda komisyon kuruldu. Komisyon çalışmalarını yapacak ve bir şaibe varsa, ortaya çıkacak. Futbol Federasyonu kurullarında etkili olmadığımız yolunda eleştiriler var. Bundan sonra kurullarda etkili olacağız. Ayrıca bedava bilet verdiğimiz yönünde eleştiriler oldu. Asla bedava bilet vermiyoruz. Statta yaşanan ölüm olayından sonra, hiçbir şekilde böyle bir şey yapmıyoruz. Fulya Projesi konusunda da çözüm olur. Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ve başkanımız Yıldırım Demirören iyi Beşiktaşlıdırlar, bu konuda çözüm olacaktır.''
     
VARDAR: ''GELECEK ALTYAPIDA''
Beşiktaş Kulübü Altyapı Sorumlusu Sinan Vardar ise altyapıda gelir gider hanesinde çok fark olduğu yönünde açıklamalarda bulunan Denetleme Kurulu Başkanı Uğur Büyükbalkan'a yanıt verdi.

Vardar, geçtiğimiz yıl 50 bin genç futbolcu izlediklerini ifade ederek, ''Eski başkan (Ben altyapıyı kapatacağım. Parayı basıp futbolcuyu alırım) demişti. Bu düşünceyle borç bu hale gelir. Beşiktaş genç takımları birkaç yıl içinde (A) takıma çok sayıda oyuncu verecek. Fikret Orman'ın daha önce altyapıda çok sayıda antrenör çalıştığını belirtip, eleştiride bulunmuştu. Altyapıda 20'den fazla antrenör çalışmakta ve aylık toplam 47 milyar lira para almaktalar. Bunlar Beşiktaşlı antrenörlerdir'' şeklinde konuştu.

Yeni teknik direktör Jean Tigana'nın altyapıya çok önem verdiğini belirten Vardar, şunları söyledi: ''Ben maldan anlarım. Tigana çok iyi teknik adam. Devre arası kampına 2-3 genç oyuncu götürecek. Gordon Milne konusunda da çok eleştiriler geliyor. Futbolda profesyonelleşiyoruz. Altyapı ile üst yapıda koordinasyon sağlanmalı. Milne bunu sağlıyor. Kendisi İngiltere Genç Milli Takımı'nda teknik direktörlük yapmıştı. Bu nedenle kendisine verilen para önemli değil. Milne'e güvenin. kendisi araştırma grubunda da olacak. Milne doğru transferdir.''

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137