10 Kasım 2005 Perşembe 00:00
Beşiktaş ile ilgili herşeyi açıkladı
Beşiktaş'ın Futbol Şubesi'nden Sorumlu Asbaşkanı Kıvanç Oktay, devre arasında transfer politikalarından, Gordon Milne-Tigana çekişmesine, İlhan Mansız'ın yeniden Beşiktaş'a dönüp dönmeyeceğinden Ailton konusuni kadar her konuya açıklık getirdi. İşte Oktay'ın açıklamaları... ~|~

Kıvanç Oktay bulunduğu yerden mutlu mu?
Kıvanç Oktay bulunduğu yerde değil ama Beşiktaş için yapmak istedikleriyle mutlu. Vicdanen mutlu. Futbol Şube Sorumluluğunun kaderi bu. İyi gittiği zaman, genelde bütün camiaya yansır. Bir şeyler kötü gittiği zaman, özellikle bu futbol ise  - şimdi sadece futbola bakılıyor -  ilk ortaya çıkan isim ben oluyorum. Bu kadar eleştiriyi hak etmediğime inanıyorum. Ben üstüme düşeni yapıyorum. Eleştiren kadar takdir eden de var. Bu takdirler olmasa bu kadar saldırıya dayanmak mümkün değil. Beşiktaş için birşeyler yaptığım ve yapmaya çalıştığım için mutluyum.

Sizce Beşiktaş Futbol Şube Sorumluluğu zamanı,
yeri geldiğinde bırakılacak bir yer mi?
Tabii ki... Biz Yönetim olarak uzun süredir bu konuda çalışma yapıyoruz ve neticelere bakmaksızın bu çalışmayı yaptık. Neticelere bakmaksızın da bunu hayata geçirmeye zaten karar vermiştik. Uzun süredir yaptığımız çalışma şuydu; gerçekten iyi bir profesyonel kadro, iyi bir teknik heyet, iyi bir idari kadro, iyi bir idari menajer oluşturmak...

Yeniden yapılanmayı anlatabilir misiniz?
Şu anki durumda Futbol Şube Başkanlığı var, Yönetim'in temsilcisi olarak benim bulunduğum konum... Benim altımda Gordon Milne ve onun altında alt yapı dağılıyor. Gordon Milne tamamen alt yapı konusunda, Beşiktaş'a genç futbolcuları kazandırmak, bunları koordine etmek, organize etmek için göreve geldi. A Takım'dan ayrı. Ne teknik, ne de idari kadro ile alakası yok. Jean Tigana A Takım'ın teknik olarak tek sorumlusudur, bu işin patronudur. Kendi yardımcıları ve bizim belirlediğimiz Türk yardımcıları var; Ulvi, Zeki ve Erdinç hoca... İdari kadro olarak Mehmet Ekşi'yi getirdik. Ekşi hocanın menajer olarak görevi tamamen apayrı, futbol takımının her şeyi, biz hatta BJK Nevzat Demir Tesisleri'ni de kendisine bağladık. Bu görev tüm idari konularda her şeyi kapsamaktadır. Benim uğraştığım bir çok konuyu kapsamaktadır. Herkesin net bir görevi var ve birbiriyle karışmayacak görevler bunlar. Beşiktaş'ta olmalı denilen düzenlemeyi yaptık.
Sportif Direktörümüz Erdil Arpacı istifasını vermişti. Ancak biz Yönetim Kurulu olarak daha onun istifasını kabul etmedik. Keşke herkes Erdil Arpacı gibi olsa... Çok yıprandı, bu tip profesyonelleri yetiştirmek kolay değil. Erdil Arpacı, dünyanın her kulübünde çalışabilecek yeteneklere, beceriye sahip bir insan. Onu da inşallah tekrar geri getireceğiz.

Size göre Tigana, Gordon sürtüşmesi var mı?
Birbirleriyle sadece sohbet dışında hiçbir bağları yok. Birisi A Takım'ın tek patronudur, öbürü de alt yapının patronluğunu yapacaktır. Bizim yaptığımız bu organizasyonun asıl hedefi farklıydı. Yönetim Kurulu olarak geçen seneden beri çalıştığımız bu programın asıl varacağı hedef şudur: Bütün bu profesyonel kadroyu kurduktan sonra, Aralık sonunda yani ilk yarı bitimine kadar Futbol Şubesi'ni mevcut haliyle götürmek ve devre arasında Futbol Şubesi'ni tümden kapatmak. İkinci yarıda ben yine Asbaşkan olarak sezon sonuna kadar Yönetim ile A Takım arasındaki köprü görevimi sürdüreceğim. Ekşi hoca 2. yarı mümkün olduğunca sorumlulukları alacak. Gelecek sezondan itibaren de bu işi tamamen profesyoneller yapacak. Yönetim olarak her türlü müdahale ve gözlemleme hakkımızı elbette kullanacağız. Gerekli uyarıları yaparız. Bu sistem Beşiktaş için daha faydalı olacaktır. Yönetim Kurulu olarak bunu aslında uzun süredir düşünüyoruz, nasıl taşları yerine oturturuz derken, şu son durumda taşlar yerine oturdu.

İlhan Mansız yeniden Beşiktaş'a gelebilir mi?
Hayır şu anda böyle bir durum yok, ileride ne olur bunu bilemiyorum. Biz ilk göreve geldiğimizde İlhan ile görüştük. O zaman sakatlık durumu vardı. Biz kapının açık olduğunu ve iyi olduğu takdirde Beşiktaş'ta tekrar forma giyebileceğini söyledik, kendisinden gelen talep doğrultusunda anlaşmamızı yaptı. Daha sonra kendisi Almanya'ya döndü. Başka bir tercih yaptı. Biz Beşiktaş'a verdiği hizmetler için İlhan'a her türlü sevgimizi, minnetimizi gösteriyoruz.

Sezon başından bu yana çok sakatlık oldu. Bunun altında sizce ne yatıyor?
Çok sakatlık yaşadık. Burada zannediyorum futbolcuların üzerindeki gerginliğin bir etkisi var. Bunun tıbben de olabileceğini kulüp doktorumuz söylüyor. Futbolcular gergin olduklarında çok daha çabuk sakatlanabiliyorlar. Futbolcularımızın hepsi Beşiktaş için her şeyini vermeye hazır durumda. Beşiktaş'ın en büyük şansı çok iyi karaktere sahip oyuncularının bulunmasıdır. Ne Del Bosque, ne de Rıza Çalımbay zamanında karakterlerinden hiç ödün vermediler, dimdik ayakta durdular. Ben o nedenle bu takıma başka bakıyorum. Tigana'nın yanında konuya çok hakim bir yardımcısı var (Jean Charles Trouabal) ve bu işi bilimsel yapan bir kişi, bize verdiği ilk rapor yanlış kondisyon çalışması yapıldığı yönünde... Tamamen kendileri yeni bir program hazırladılar. 10-15 gün içinde bile bunun fark edilebileceğini belirttiler. 60. dakikadan sonra takımın birden bire düştüğünü söylüyorlar. Burada da sakatlıklar oluyor.

Son yıllarda Fransız teknik direktör rüzgarı oluştu. Tigana göreve getirilirken bunun rolü oldu mu?

Biz Yönetim Kurulu olarak yetkiyi Başkanımız'a vermiştik. Başkanımız bir çok hoca ile görüştü. Sayın Tigana ile görüştü ve hepimizi tek tek arayarak görüşümüzü aldı. Ben geldiği zaman Tigana'yı tanıdım. Gerçekten Başkanımız'la aynı hissiyata girerek, doğru karar verdiklerini düşünüyorum. İşine çok sahip ve disiplinli. Günün bir çok saatini bir arada geçiriyoruz. Öyle noktalar var ki, inşallah Beşiktaş'a çok faydalı olacak. Biraz zaman tanımak lazım. Ben bu kadronun Beşiktaş'a çok şeyler vereceğine inanıyorum.
Sayın Tigana ilk geldiği gün BJK Nevzat Demir Tesisleri'ne hayran oldu. Dünyada bir çok kulüp gezdim onlarda bile böyle tesisler yok dedi. İlk geldiği hafta Fransız Konsolosluğu'na giderek Kulübümüz'ü anlattı ve ne kadar gelişmiş, ne kadar kurumsallaşmış bir Kulüp olduğundan bahsetti.

Beşiktaş Ocak ayı ortasında başlayacak
ikinci devreye yeni futbolcularla girebilir mi?
Programa gelmeden 1 saat öncesine kadar ben Tigana ile birlikteydim. Şu ana kadar böyle bir şey söylemedi. Bir şeyler yapabilir, ama daha henüz bize bu konuda hiçbir rapor, görüş bildirmedi. Bana en son söylediği, şu arayı iyi değerlendirip takımı daha iyi tanıyacağı, daha iyi kullanacağıydı. Devre arasında bize bir rapor verirse Yönetim Kurulu olarak gerekeni yaparız.

Ailton son zamanlarda düşüş yaşıyor. Siz ne düşünüyorsunuz?
Ailton özellikle son maçlarda bir düşüş yaşıyor. Ancak biz onun iyi bir futbolcu olduğunu biliyoruz. Tigana ile de konuşarak bu düşüşü atlatacağına inanıyorum. Bizim futbolcularımız son zamanlarda normal şeyler yaşamadı, çok baskı altındalar. Kleberson iyi bir şekilde başladı, ama onda da bir düşüş var. Özünde iyi futbolcu olduğunu hepimiz biliyoruz. Mühim olan onları tekrar eski haline getirebilmek. Bu hep birlikte yapacağımız bir şey. Biz Beşiktaş'ta; bir kişi hepimiz için, hepimiz bir kişi için diyoruz. Kimse kimse ile sorun yaşasın istemiyoruz. Gösterildiği gibi problemler yok içeride. İnanılmaz bir baskı kuruluyor üzerimizde. Baskı artınca da kötü sonuçlar ortaya çıkıyor.

Beşiktaş'ın Futbol Şubesi'nden Sorumlu Asbaşkanı Kıvanç Oktay, BJK TV'de katıldığı Soru-Cevap programında Faik Gürses ve SMS yoluyla mesaj gönderen taraftarların sorularını yanıtladı.

Aliton'un takım arkadaşlarıyla bir gerginliği var mı?
Ailton değişik yapıda bir insan, herkesle arası iyi ve bu tür problemleri aşmış bir insan. O düşüşü bir şekilde biz çıkartacağız. Başka şeylere bağlamamak lazım.

Emre Aşık, Tayfun Korkut ve Okan Koç'un durumu ne olacak?
Hocanın raporuna bağlı. Biz Yönetim olarak bir karar almadık. O zaman teknik heyetin kararı doğrultusunda kadro dışı kaldılar. Yeni hocamız tüm kadro ile ilgili bilgi topluyor. Bir talep gelirse değerlendiririz.

John Carew'in ayrılışı çok konuşuldu
Carew geçen sene Del Bosque ayrıldıktan sonra, ayrılmak istediğini söyledi. Biz de kendisinden sezon sonuna kadar görevini tam olarak yapmasını istedik. Sezon sonunda bir şey olursa değerlendiririz dedik ve sezon sonunda kendisine çok talep geldi. Ailevi nedenlerden dolayı Türkiye'de kalmak istemediğini, başka bir ülkede yaşamak istediğini söyledi. Bir futbolcu oynamak istemiyorsa göndermemek diye bir şey olmaz. Alabileceğimiz maksimum maddi getiriyi alalım dedik. Beşiktaş'ın bu sezon yaptığı transfer Carew'in satış tutarının altındadır. Başkanımız pazarlık yapılırken ileriye dönük pay alma maddesinin koydurulmasını istedi ve ileride Beşiktaş Carew'in transferinden verdiği paraya yakın bir para  alacaktır.

Beşiktaş Yönetim Kurulu'nu istifaya davet eden bir site açılmış.
Siz bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Beşiktaş Başkanı ve Beşiktaş Yönetim Kurulu, her Beşiktaşlı'dan gelen uyarıyı, öneriyi muhakkak dikkate alır. Acaba biz bir yanlış mı yapıyoruz diye kendi aramızda konuşuruz. Başkanımız bire bir bu konulara giriyor. Ancak gördük ki bu site, çok düzmece bir olay. Ben listeleri aldığım saatte 5900 kişi mesaj girmişti. Tek tek bilgi işlem olarak kaydını yaptık. Giren kişilere baktığınız zaman içinde 78 tane Beşiktaş'a kayıtlı Kongre Üyemiz var. Bunların içinde de, Allah rahmet eylesin, vefat etmiş üyeler var. Bizim Dernekler Komitesi Başkanımız Güven Kulabaş'ın ismi bile var. Amerika Arizona'da açılmış bir web sayfası. Alfabetik sıraya aldığınız zaman Faik Gürses adı altında 20 kişi var. Aynı Faik Gürses'in İstanbul, Ankara, Gaziantep gibi değişik doğum yerleri var ve dikkat edilirse doğum tarihleri de aynı 1 Ocak... Başkanımız her Beşiktaşlı'dan gelenleri değerlendirmeye alıyor. Ancak Beşiktaşlı mı, değil mi bunu bilmemiz lazım. Sabah tekrar listeyi aldırdığımda site yönetimi tarafından 98 kişinin ismi çıkartılmıştı. (Mesaj girenlerin silme hakkı yok) Biz her şeyi değerlendirmek zorundayız,  almamız gereken bir şey var mı diye. Ama üzülüyorum ki Beşiktaş'ın adını bu tip şeylerde kullanıyorlar.

Fulya Projesi diye sorsam, neler söylersiniz?
Benim gerçekten içim kıpır kıpır oluyor. Gözlerim parlıyor. Fulya Projesi Beşiktaş'ın geleceğinin projesidir. Bunların hiçbirisi tesadüfü değildir. Başkanımız seçim döneminde neyi, nasıl yapacağını söylemiştir. Bunlar bir kaç ay sapma ile de olsa yerine gelmiştir ve gelmeye de devam edecektir. Beşiktaş'ın yüzmilyonlarca dolar değerinde bir girdisi olacaktır. Bunları iyi değerlendirmek lazım. Bugün bir tek hastaneyi kiraya vererek Beşiktaş'ın bütün borcunu kapatmak mümkün. Bu Yönetim bu hesapları yaparken, basit şeylerle bizim vakit kaybetmememiz lazım. Bıraksınlar görev süresince kulübe katabileceğimiz her şeyi katalım. Biz kimseden para talep etmiyoruz, yardım istemiyoruz. Biz tek bir şey istiyoruz; bizi rahat bırakın, rahat çalışalım.

Camiaya nasıl bir mesaj vermek istersiniz?
Beşiktaş Camiası çok büyük. Kimsenin tahmin edemeyeceği kadar büyük ve her türlü zorluğu aşabilecek bir Camia. Bugüne kadar çok büyük zorluklar geçirmiş, çok büyük zorluklarla bu Kulüp buralara getirilmiş. Bu Kulüp her şeyi aşabilecek durumda. Destek olsunlar. Eleştirilerini yapıcı olarak yapsınlar, yıkıcı olarak değil. Biz her şeyin en iyisini yapmaya çalışıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Tek istediğimiz güvenip bize destek olmaları.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.