28 Eylül 2006 Perşembe 00:00
Bu iddia çok tartışılır!
Fenerbahçeli taraftarların sitesi Antu.com'un haberine göre, hiçbir hakkı Galatasaray'ın olmayan Ali Sami Yen Stadı'nın, Seyrantepe'ye karşılık devlete verilmesini 'Skandal' başlığıyla sayfalarına işte böyle taşıdı... ~|~


"Ali Sami Yen Galatasaray`ın Değil ki, Seyrantepe`ye Karşılık Devlete Versin!
Antu.com belgeleriyle birlikte, Ali Sami Yen ve Seyrantepe dosyasını açıyor.

Bu üyelerimizden ismini açıklamak istemediğimiz bir arkadaşımız bize Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Galatasaray Spor Kulübü arasında 07.08.1997 tarihli "Bu sözleşmenin amaç ve konusu; Mevcut Stad alanı üzerinde, Sözleşme süresi boyunca Kulüp lehine Genel Müdürlük tarafından üst hakkı tesisi ve tapuya şerh verilmesi, Mevcut Stadın Kulüp tarafından yıkılmasına izin verilmesi, yerine ekli fizibilite raprunda yer alan ve Genel Müdürlükçe onaylanacak inşaat projelerinde belirlenen esaslarıana göre yeni stadın yapımı, Yapılacak Stadın mülkiyetinin üst hakkı süresi sonunda bedelsiz olarak Kulüpçe Genel Müdürlüğe geri devri ve Yapılacak Stadtan Kulüpçe elde edilecek gelirlerden Genel Müdürlük payının ödenmesi ile ilgili esaslarının düzenlenmesidir.'' sözleşmesinin bir kopyasını gönderdi.

Bu sözleşmeyi incelediğimizde gözlerimize inanamadık. Bu nasıl bir skandaldır? Elimizde bulunan bu 07.08.1997 tarihli sözleşme hükümlerine Galatasaray Spor Kulübü'nün uymadığını, dolayısıyla bu sözleşmenin iptal olduğunu gördük. Yani Ali Sami Yen Stadı'nın hiç bir hakkı Galatasaray'da değildir. Anlaşma geçerliliğini yitirdiğinden dolayı Ali Sami Yen stadının bütün hakları Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne iade olmuştur.

Galatasaray Spor Kulübü bu sözleşmedeki maddeleri yerine getirmediğinden dolayı artık hak sahibi olmadığı Ali Sami Yen Stadı'nı nasıl oluyor da Seyrantepe projesine karşılık devlete verebiliyor? Düşünün, Galatasaray Spor Kulübü Devletten bir arazi almak için kendine ait olmayan devlete ait olan bir stadı vermeye kalkıyor. Kimin malını kime veriyorsunuz? Devletten arazi alırken karşılığında devletin stadını vermeye kalkıyorsunuz. Bu nasıl bir anlayıştır?

Sözleşmeyi inceledikten sonra aşağıdaki soruların bir an önce kamuoyuna açıklanması gerektiğine inanıyoruz!

ALİ SAMİ YEN STADININ MÜLKİYET HAKKI KİME AİTTİR?
      TOPLAM 44 MADDEDEN VE 13 SAYFADAN OLUŞAN SÖZLEŞMEDE; a) İMZALARI BULUNAN BEDEN TERBİYESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLE GALATASARAY SPOR KULÜBÜ HANGİ ŞARTLARDA ANLAŞTILAR?
      b) BU ANLAŞMANIN YÜRÜRLÜK MADDELERİ İŞLERLİK KAZANDI MI?
      c) 1997 YILININ AĞUSTOS AYINDAN BERİ BEDEN TERBİYESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ STADIN YAPILAMAMASINDAN DOLAYI NE KADAR ZARAR ETTİ?
      d) BU ZARAR YENİ YETİŞEN SPORCULARA NASIL YANSIDI?
      e) HER YERDE ŞİŞLİ BELEDİYESİNDEN BAHSEDİLMEKTEDİR. ŞİŞLİ BELEDİYESİ PROJENİN SADECE RUHSAT BÖLÜMÜNDE Mİ YOKSA PROJENİN TAMAMINDA MI YERALMAKTADIR?
      f) PROJE YÜRÜRLÜK TARİHİ İTİBARİYLE HAYATA GEÇİRİLEMEDİĞİNE GÖRE 44 MADDEDEN OLUŞAN SÖZLEŞME KADÜK OLMAMIŞMIDIR?
      g) MÜLKİYET SAHİBİ BU ANLAŞMAYI YOK SAYARAK KAMUYA AİT BU ALANI NE ZAMAN KAMU YARARINA KULLANACAKTIR? BUNU PLANLADI MI?
      h) GALATASARAY KAMUYA AİT BU ALANI SATIN MI ALDI?
      i) GALATASARAY SPOR KULÜBÜ SATIN ALDIYSA HANGİ ŞARTLARDA SATIN ALDI?
      j) BAŞKA YERLERDEKİ ARAZİ İLE TAKAS ÇALIŞMASI YAPILMAYA ÇALIŞILAN ALİ SAMİ YEN STADI, GALATASARAY TARAFINDAN SATIN ALINMADIYSA HANGI HAKLA TAKAS ÇALIŞMASI YAPAR?
      k) ALİ SAMİ YEN STADININ BULUNDUĞU YERDE YATIRIM PLANLANIYORSA TAPUDAKİ SAHİBİ SIFATIYLA HAREKET EDENLER KİMLER?
      l) 44 MADDEDEN OLUŞAN 07.08.1997 TARİHLİ SÖZLEŞME VE BU SÖZLEŞME MADDELERİ İÇİNDE YER ALAN İNTİFA HAKKI ALİ SAMİ YEN STADI`NIN YENİDEN STAD OLARAK YAPILMASINI EMREDER. ANCAK BU ALANDA GALATASARAYIN'DA İÇİNDE OLDUĞU GRUPLAR NASIL OLUR DA İŞ MERKEZİ OTEL VE ÇARŞI GİBİ YATIRIM ÇALIŞMALARI YAPARAK KAMUOYUNA DEKLERASYONDA BULUNURLAR?
      m) ADI GEÇEN SÖLEŞMEDEKİ STAD PROJELERİ GENEL MÜDÜRLÜK TARAFINDAN SÖZLEŞMEYE UYGUN OLARAK NE ZAMAN ONAYLANDI? BUNU ONAYLAYANLAR! KİMDİR?
      n) SÖZLEŞMEDEKİ ÖDEMELER GENEL MÜDÜRLÜK KASASINA İNTİKAL ETTİ Mİ?
      o) ETTİ İSE GALATASARAY KULÜBÜNCE ZAMANINDA ÖDENDİ Mİ?
      p) ZAMANINDA ÖDENMEDİYSE GENEL MÜDÜRLÜK YASAL TAKİBİ YAPILDI MI?"

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137