13 Haziran 2008 Cuma 00:00
Dünya Arda'ya hayran!
EURO 2008 (A) Grubu'nda Türkiye'nin İsviçre'yi 2-1 yenmesine geniş yer ayıran Avrupa basını, milli takımımıza ve son dakika golüyle İsviçre'yi yıkan Arda'ya övgüler yağdırdı. ~|~

 

 Marca gazetesi, şiddetli yağmurun maça damgasını vurduğunu belirterek, "İsviçre için Avrupa Kupası'nın su gibi geçtiğini" yazdı. El Pais, "Arda, can çekişen Türkiye'ye yeniden hayat verdi", El Mundo "İsviçre öldü, yaşasın Türkiye", As "Futbolun adaletsizliği, dağınık Türkiye'yi ödüllendirdi" ifadelerini kullandı. İspanyol gazeteleri, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti'nin gelecek maçta berabere kalmaları halinde turu geçenin penaltılarla belli olacağını da vurguladı.

Öte yandan İspanyol basını, maçın uzatma dakikalarında Türkiye'nin galibiyet golünü atan Arda'ya övgüler yağdırdı. "Maçın başaktörü" olarak gösterilen Arda, attığı golle "Türkiye'ye hayat veren" futbolcu olarak gösterildi. Barcelona ve İspanya Milli Takımı'nın yıldızı olan İniesta'ya atıfta bulunularak "Arda: Türk İniesta" ifadesini öne çıkaran La Vanguardia gazetesi, Arda'nın genç yaşına rağmen Milli Takım'da sorumluluğu üzerine aldığını yazdı.

"21 yaşında lider oldu" denilen Arda için yapılan yorumlarda şu ifadeler kullanıldı: "Yıldız olmak için gelecek vadeden genç bir futbolcunun farkı, onun teknik kapasitesi, oyun vizyonu, hızı veya kaleye şut çekişi değildir. Hiç şüphe yok ki bunlar gereklidir, ama esas farkı yaratan bu kişinin yaşıdır. Sorumluluk sahibi olabilme kapasitesi ve ihtiyaç duyulduğunda takımını sırtlayabilmesidir. İniesta, bu şarttan dolayı bu kadar değerli
bir futbolcu oldu. Türkiye de Avrupa Kupası'na diğer genç yıldız futbolcuların yolunu izleyecek yeni bir çocuğu getirdi. Henüz 21 yaşındaki Arda, taraftarların hoşuna giden bir oyun sergileyen yaratıcı bir orta saha oyuncusu. Futbolcu olarak son yıllarda kayda değer bir gelişme gösterdi ve Avrupa Kupası onun için iyi bir vitrin olacak. Açık
bir şekilde zafer kazanana ve takımının kaptanı olana kadar Türkiye'den ayrılmak istemediğini söyledi, ama Avrupa'daki büyük liglerdeki takımlardan bazıları onun fikrini değiştirmeye çalışmalı."

Dünyanın önde gelen gazeteleri Türkiye'nin galibiyetini okurlarına şöyle duyurdu:


NEW YORK TIMES
New York Times gazetesinin "Sonuna kadar kafa kafaya, Türkiye İsviçre'yi gönderdi" başlığıyla verdiği haberinde gazete, "İki takımda irade, inanç ve dayanıklılığın gergin bir çekişmesine kilitlenmişlerdi. Yetenekleri neredeyse eşitti ancak 84'üncü dakikada Yakın, bu nemli ve soğuk gecenin üçüncü şansını yakaladı, alçak şutu kaleciye çok yakındı ve bir kez daha Volkan sağına dalarken, görkemini ortaya koyarak lezzet verdi, çok güçlü bir el hareketiyle şutu durdurdu" dedi.


INDEPENDENT
Independent gazetesi, "İsviçre 1, Türkiye 2: Arda'nın geç gelen şutu İsviçre'nin erken ayrılmasına neden oldu" başlığıyla verdiği haberinde, "Çek Cumhuriyeti ile ikinci sırada kafa kafayalar, Pazar günü yapılacak maç A grubundan Portekiz ile birlikte kimin çıkacağını belirleyecek" dedi.


WASHINGTON POST
Washington Post haberinde, "Arda Turan uzatma dakikalarında Türkiye'yi 2-1 öne geçirerek ev sahibi İsviçre'yi Avrupa Şampiyonasından eledi."


GUARDIAN
Guardian gazetesi, "Arda'nın geç gelen şutu çamur savaşında İsviçre'nin umutlarını batırdı" başlığıyla verdiği haberinde, İsviçre milli takım teknik direktörü Kobi Kuhn'un sözlerine yer verdi:
"Yaşadığımız hayal kırıklığı büyük. Kritik ikinci golü atma şansımız vardı ve maçı bu şekilde talihsiz biçimde kaybetmemiz üzüntü verici. Hayat devam ediyor ama yaşadığımız hayal kırıklığı büyük."


UEFA: Türkler son nefeste
UEFA.com sitesi, Milli Takımımızın, Arda'nın 'son nefesteki' golüyle çeyrek final umutlarını tazelerken, ev sahibi İsviçre'ye havlu attırdığını belirtti. İnternet sitesi, yağmurun özellikle ilk yarıda oyuna etki ettiğini ve İsviçre'nin golünün de zeminin azizliğiyle geldiğini vurguladı.


BBC, AP ve Reuters
İngiliz yayın kuruluşu BBC, Türkiye'ye yenilen İsviçre'nin ev sahibi olmasına rağmen turnuvaya veda eden ilk ekip olduğunu yazdı. BBC, golü atan Hakan Yakın'ın bir çok şanstan yararlanamadığını, Arda'nın son dakika golüyle İsviçreliler'in kalbini kırdığını ifade etti.
Reuters ajansı, İsviçreli taraftarların beraberliği alkışlamaya hazırlandığı anda gelen şok golle sarsıldıklarını belirtti. AP ajansı ise yağmurun durmasını isteyen Fatih Terim'e cennetten yardım geldiğini ifade ederek, "Terim'in duası tuttu" yorumunu yaptı.


ALMAN BASINI...
Alman basını, Türkiye-İsviçre maçını değerlendirdiği haberlerinde, Türk futbolcuların şiddetli yağışın neden
olduğu "su savaşını" kazandığını belirterek, Türkler'in başkent Berlin'deki sevinç gösterilerine geniş şekilde yer verdi. B.Z gazetesi, "İsviçre su savaşında boğuldu" başlığıyla verdiği haberde, çekişmeli geçen maçın son dakikalarında Türkler'in daha sağlam sinirlere sahip olduğunu yazdı.
Hamit Altıntop'un da maç sonrasında, "Kazanmayı hak etmiştik. Bu bize iyi geldi. Şimdi ilerleme şansımız var. Biz Türkler'in herhalde her zaman son maçlar oynamaya ve daha iyi oynayabilmek için baskıya ihtiyacımız var" şeklinde konuştuğu kaydedildi. Bild gazetesi, "Hilal'in Kudamm üzerinde parladığı çılgın gece" başlığıyla verdiği haberde, binlerce Türk'ün, kısa adı Kudamm olarak bilinen "Kurfürstendamm" adlı ana cadde üzerinde toplanarak gece geç saatlere kadar çılgınca eğlendiğini hatırlattı.
Almanlar'ın da Türkler ile birlikte kutlamaya katıldığı ve Türkler'in yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg semtinde büyük sevinç gösterilerinin yapıldığı ifade edildi.

Gazetenin spor sayfalarında maçla ilgili olarak yer alan bir haber için de, "93. dakika: İsviçre dışarda" başlığı kullanıldı. Berliner Kurier gazetesi de, "Son dakika nakavtı" başlığıyla verdiği haberde, Arda'nın uzatma dakikalarında attığı golün Türkler'i büyük bir sevince boğduğu belirtilerek, İsviçre'nin Avrupa Şampiyonası'nda ilerleme hayalinin ise sona erdiğine işaret edildi.
Die Welt gazetesi maçla ilgili haberini, "Türkiye, İsviçre'yi Avrupa Şampiyonası'ndan dışarı attı" başlığıyla verirken, Berliner Morgenpost gazetesi de, "Türkiye su savaşını kazandı" başlığını kullandı. Alman televizyon kanalları da dün Türkler'in yaşadığı sevinç ve coşkuyla ilgili haberleri tekrar tekrar ekranlara getirdiler.
Yapılan yorumlarda, Türkiye'nin Çek Cumhuriyeti'ne karşı şansının yarı yarıya olduğu, Çek Cumhuriyeti'nin az miktarda teknik üstünlüğü karşısında Türkler'in daha tutkulu oynadığı ifade edildi.


MACAR BASINI...
Avrupa Futbol Şampiyonası'nda, Türk Milli Takımı'nın dün gece İsviçre karşısında aldığı 2-1'lik galibiyet, Macaristan medyasında birinci haber olarak verildi.
Macaristan'ın tek günlük spor gazetesi olan Nemzetisport, ilk sayfasında, "Evsahibi ikinci yenilgiyle veda etti" başlığının ardından 4 sayfasının tamamını Türkiye-İsviçre maçına ayırdı. Gazete burada attığı sürmanşette, "Yağmurun ardından soğuk duş" diye yazdı. Haberin içeriğinde ise, Türkiye'nin önemli bir takım olduğunu gösterdiği
belirtilerek, "Fatih Terim son anda hamle yaparak takımına galibiyeti getirdi" diye yazdı.
Macaristan Milli Takımı'nın eski teknik direktörü Peter Bozsik ise Macar devlet kanalından canlı yayınlanan maçın yorumunu yaptı. Bozsik, şampiyona öncesi bu gruptan Portekiz ve Türkiye'nin çıkacağı doğrultusunda görüş belirttiğini hatırlatarak, Portekiz karşısında Fatih Terim'in sahaya hatalı bir kadro sürdüğünü, dün gece ise hatadan son anda dönen Terim'in takımına üç puan kazandırdığını, Türkiye'yi tutmasına rağmen iyi oynayan İsviçre için gözünden iki damla yaş akdığını söyledi.
Hid Magazin ise, "Türkler Portekiz maçına yanıyor" diye attığı başlıkta, Fatih Terim'in iki maçta da sahaya yanlış kadro gönderdiğini, Semih'in girmesiyle oyunun kaderinin değiştiğini belirterek, "Portekiz maçında doğru kadro göndermiş olsaydı Ay-Yıldızlılar en az maçtan beraberlikle ayrılabilirdi" iddiasında bulundu.
Hid Magazin, "Türkler Portekiz maçında kaçan puanları inşallah Çekler önünde aramaz" diye yazdı.
Macaristan'daki diğer gazeteler ise dün gece oynanan maçın büyük mücadeleye sahne olduğunu ve Türkiye'nin hakkıyla kazandığını yazdı.


YUNAN BASINI...
2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri (A) Grubu'nda Türkiye'nin 2. maçında evsahibi İsviçre'yi 2-1 yenmesi, Yunan basınında geniş yer buldu. Yunan basın-yayın organları, Türkiye'nin Arda'nın son dakikada gelen golüyle İsviçre'ye adeta "kalp krizi geçirttiği" ve yoluna engel tanımadan devam ettiği görüşünde birleşti.
Karşılaşmanın 30 dakikalık bölümünde yağan yağmurun sahayı çamur gölüne çevirdiğini ve tüm oyuncuların işini zorlaştırdığını kaydeden basın-yayın organları, "Yağmur İsviçre oyuncularını uyandıramadı, Türkler ise balçıkta boğulmadı" değerlendirmesinde bulundu. Basın-yayın organları, İsviçre takımını "evine gönderen"
Ay-Yıldızlıların grupta kalma konusunda sağlam temeller attığı yorumunu yaptı.
"Türkiye oyuna girdi, evsahibi nakavt" başlığını kullanan Ta Nea gazetesi, "İsviçre'yi 2-1 yenen Türk takımının çeyrek final avında hayatta kalmayı başardığını" yazdı.
Her iki takımın da sahaya galibiyet konusunda kararlı çıktığını belirten gazete, İsviçre-Türkiye karşılaşmasının "vahşi bir güzelliği" olduğu değerlendirmesinde bulundu.
Ay-Yıldızlılar'ın Çek Cumhuriyeti ile çekişme içinde olduğunu ve galibiyet için büyük savaş verileceğini yazan Ta Nea ayrıca, Türk takımının yeni kahramanın ise Arda olduğunu kaydetti. Ethnos gazetesi ise, İsviçre'nin organizasyona veda ettiğini, Fatih Terim'in takımının adeta korku filmini andıran karşılaşmadan galip ayrılmayı bildiğini kaydetti.
Gazete, Fatih Terim'in santranç tahtasındaki hamlelerinin 2. yarıda oyunda denge kurulmasına yolu açtığını, son dakikaları "Rus ruletini" andıran oyunda, Arda'nın "gülle" gibi golüyle Türk takımının İsviçre'nin hayallerine son verdiğini yazdı.

Elefteros Tipos gazetesi, "Sahneyi Arda'nın çaldığını" kaydettiği haberinde, 2-1'lik galibiyetle Türkiye'nin yoluna devam ettiğini, İsviçre'nin ise gözü yaşlı biçimde organizasyonla vedalaştığını belirtti. Gazete, "Türkler bunu daha önce de yapmıştı. 2000 yılında evsahibi Belçika'yı organizasyon dışı bırakmışlardı. Dün kader yeniden aynı oyunu
oynadı. Bu sefer gerilim daha fazlaydı. Terim'in takımı 1-0 mağluptu. Sonunda ise statdan yeniden tekrarlanan bir başarı elde ederek ayrıldı" değerlendirmesinde bulundu.

İtalyan basını: Ve Turan İsviçre'yi ağlattı
2008 Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye'nin İsviçre karşısında aldığı 2-1'lik galibiyete İtalyan spor gazeteleri de geniş yer ayırdı. İtalya'nın en çok satan gazetesi olmaya devam eden La Gazzetta dello Sport, İsviçre'nin Avrupa Futbol Şampiyonası'ndan elenmesini de beraberinde getiren galibiyete ilişkin haberini, "Ve Turan İsviçre'yi ağlattı" başlığıyla sundu.

Spotta ise Türkiye'nin Çek Cumhuriyeti ile yapacağı karşılaşmada beraberlik durumunda penaltılara gidileceği anımsatılarak, "Ev sahibi İsviçre'yi 92. dakikada 2-1'lik bir skorla eleyen Türkiye, penaltılara gidilmesi de muhtemel olan karşılaşmaya hazırlanacak" denildi. Corriere dello Sport ise bu galibiyetle Türkiye'nin, 3 yıl önce Dünya Kupası Finallerine katılmasını engellemiş olan İsviçre'den intikam aldığını belirterek, "Arda, Türkiye'nin korkunç intikamı" diye başlık attı.

Spot cümlesinde de de aynı olguya işaret edilerek, "İsviçre 3 yıl önce Terim'in ekibinin Dünya Kupası'na katılmasını engellemişti. Türkler dün ise 93. dakikada İsviçre'nin hesabını kestiler" denildi. Tuttosport gazetesi ise İtalyancada "garip şeyler" anlamına gelen "Cose turche" (Türk usülü şeyler) deyiminden hareketle, kelime oyunu da içeren bir başlık kullanmayı yeğleyerek, "Türk usulü: Güle güle İsviçre" dedi.

Altbaşlıklarda, dün geceki maçın ana hatları ise şu cümlelerle özetlendi: "Kuhn'un ekibi başta öne geçtiyse de yenilgiden kurtulamayarak elenen ilk takım oldu. Yakın'ın golüne cevap, Semih ve Arda'dan geldi. Terim için çeyrek final artık rüya olmaktan çıktı."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137