21 Nisan 2007 Cumartesi 00:00
FIFA'dan TFF'ye tam destek
Üye ülke futbol federasyonlarının hukuki yapılarını inceleme sürecini sürdüren FIFA, Türkiye Futbol Federasyonu'na gönderdiği yazıda,  Futbol Genel Kurulu'nu toplantıya çağırmadan önce,  başta FIFA'nın özerklik ve bağımsızlık ilkeleriyle bağdaşmayan ve 3813 sayılı yasa kapsamında yer almayan bazı konularda da mevzuat düzenlemesine gidilmesini istedi. ~|~


Siyaset karışamaz
FIFA'dan gelen yazılarda, 3813 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu'nun Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun'un ağırlıklı olarak 31. maddesi eleştirildi. Spordan Sorumlu Bakan'ın gözetim ve denetiminin federasyonun çalışmalarına müdahale şeklinde algılandığının belirtildiği madde eleştirisinde şu görüşlere yer verildi:
"Futbol federasyonlarının özerklik ve bağımsızlık prensiplerini dikkate alarak, spordan sorumlu bakanın gözetim ve denetimi, üçüncü şahısların federasyonun çalışmasına müdahale şeklinde algılanmakta ve FIFA'nın özerklik ve bağımsızlık ilkelerine uymamaktadır. Sizi bu konuda mevzuat değişikliğine davet ediyoruz."

Bakan genel kurala çağıramaz
FIFA, bu maddeyle ilgili değerlendirmesini yaparken, Spordan Sorumlu Bakan'ın Futbol Genel Kurulu'nu Olağanüstü Genel Kurula çağırma hakkının da yasadan çıkarılmasını istedi.

Teftiş kurulu incelemesi politik bir müdaheledir
 3813 sayılı yasada yer alan ve Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun inceleme için görevlendirilmesini öngören madde FIFA tarafından "politik müdahale" olarak değerlendirildi. Bu müdahalenin de kabul edilemez olduğunu vurgulayan FIFA, Teftiş Kurulu'na inceleme hakkı tanıyan maddenin de yasadan çıkarılmasını bildirdi.

Dönem sınırlaması getirilemez
3813 sayılı yasanın 7. maddesinde Türkiye Futbol Federasyonu Başkan ve Başkanvekilliği'ne seçilen kişilerle ilgili dönem sınırlaması getirilmesini eleştiren FIFA, söz konusu maddenin de kabul edilemez olduğunu belirtti.

Yeni düzenlemeler yapılacak
FIFA, yasayla ilgili değerlendirmelerin yapıldığı yazısında, FIFA ilkelerine aykırı ve eksik düzenlemelerin giderilmesi amacı ile hazırlanacak yasa taslağının Futbol Genel Kurulu toplantıya çağırılmadan önce Türkiye Futbol Federasyonu tarafından hazırlanıp kendilerine gönderilmesini, ardından Genel Kurulun onayına sunulmasını, daha sonraki aşamada ise taslağın yasalaşması sürecinde TBMM'den bu konuda yardım istenmesini önerdi. FIFA'nın bu değerlendirmelerinin ardından, Türkiye Futbol Federasyonu belirtilen konuları içeren mevzuat değişikliğinin teknik hazırlıklarını yapmak üzere, hukukçuların ağırlıklı olduğu bir komite oluşturma çalışmasına başladı.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.