26 Ekim 2008 Pazar 00:00
G.Saray yönetimi kredi yetkisini aldı
Galatasaray Yönetimi, olağanüstü genel kurul toplantısında 193'e kerşı 309 evet oyuyla Goldman Sachs aracılığıyla sağlamayı planladığı kredi için yetki aldı. ~|~

 

Galatasaray'da kulüp yönetimi, Goldman Sachs  Internatinal ile mutabakata varılan 100 milyon dolarlık kredi ve 50 ila 70 milyon  dolar arası tahvil ihracı anlaşmasının uygulamaya sokulmasıyla ilgili kongre  üyelerinden yetki aldı.

Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda gerçekleştirilen ve yaklaşık 6  saat süren olağanüstü genel kurul toplantısı sonunda üyeler, yönetim kuruluna,  söz konusu finans işlemleri ile ilgili sözleşme ve belgeleri kulüp adına müzakere  etme, uygun göreceği koşullarda kabul etme, sonlandırma ve akdetme yetkisini oy  çokluğuyla verdi.

Kapalı zarf usulüyle gerçekleştirilen oylamaya 503 kişi katılırken, 309  kişinin evet ve 193 kişinin hayır oyu kullandığı, 1 zarfın da boş çıktığı  açıklandı.

Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, oylama sonrası yaptığı teşekkür  konuşmasında, ''Genel kurulumuz teveccüh göstermiştir. Bizi talep ettiğimiz  yetkiyle donatmıştır. Göstermiş olduğunuz güvenden ötürü teşekkür ediyorum''  ifadelerini kullandı.

Galatasaray yönetimi, Goldman Sachs'ın aracılığıyla sağlamayı planladığı  krediyi, Sportif A.Ş. ile Futbol A.Ş'nin birleştirilmesinin finansmanıyla kulüp ve iştiraklerinin mevcut banka borçlarının yapılandırılmasında kullanmayı  planlıyor.

TOPLANTIYA 663 ÜYE KATILDI
Aidatlarını en geç 18 Eylül 2008 tarihine kadar yatırmış olanların  katılabildiği kongreye, 663 üyenin geldiği bildirildi.

Toplam 6 bin 315 genel kurul üyesinin kongreye katılım hakkının bulunduğu  kaydedilirken, katılımcı sayısının ise 663 olduğu yetkililerce açıklandı.


POLAT: ''HER YIL 20 MİLYON DOLAR CİVARI NAKİT AÇIĞI VERİYORUZ''
Adnan Polat, Sportif A.Ş. ve Futbol A.Ş'nin birbirine bağlı yapısının her  şekilde Galatasaray'ın zararına işlediğini dile getirerek, her yıl 20 milyon  dolar civarında nakit açığı verdiklerini kaydetti.

Mevcut sistemle borç yükünün giderek arttığını ifade ederek, gelecek adına  kaygı verici bir durumun bulunduğunu söyleyen başkan Polat, ''Öyle bir notaya gelecek ki, elimizdeki en önemli gayrimenkul olan  Riva'daki arazimizi satsak dahi, oluşacak borcu ödeyemeyeceğiz. Şimdi oralara  gelinmeden çözüm lazım. Bizler bunun için uğraşlar veriyoruz. Problemden  kurtulmanın yolu birleşme. Sportif A.Ş'nin halka arz edilmiş hisselerinin SPK'nın  onayıyla çağrı marifetiyle hissedarlardan satın alınması lazım. Gerekli kaynak  döviz kuruna bağlı olarak 50 ila 100 milyon dolar arasında değişiyor. İki ay önce  bunun maliyeti 80 milyon dolar olarak belirlenmişti, ancak bugünkü kur ve hisse  senedi fiyatlarıyla maliyet 45-50 milyon dolar gibi gözüküyor. Hemen hemen 25-30  milyon dolar aşağı düştü'' şeklinde konuştu.

Sağlanacak finansman ile şirket birleşmesinin yanı sıra Galatasaray'ın  geriye dönük bir takım borçlarını kapatıp, 65 milyon dolar civarındaki banka  kredilerini orta vadeye yaymayı da planladıklarını aktaran Polat, Goldman Sachs  şirketinin de kredinin geri ödenebilirliği yönünde kendileriyle ilgili uzun  araştırmalar yaptığını anlattı.

''ŞAMPİYONLUKLARA BEDEL BİR KONU''
Kulüp başkanı Adnan Polat, kredi anlaşmasının uygulamaya sokulmasının  Galatasaray'ın geleceği adına büyük önem taşıdığını yinelerken, ''Bu, bir çok  şampiyonluğa bedel bir konudur. Öncelikli olarak çözülüp geleceğin kurtarılması  lazım'' ifadelerini kullandı.

Genel kurul üyelerinin sağlanacak kredinin ne getirip ne götüreceğini iyi  tahlil etmeleri gerektiğini söyleyen Polat, ''Biz kredi çalışmalarına başlarken dünya böyle değildi, şimdi çok değişti.  Yetkiyi alır almaz, hemen yarın kullanmayacağız. Hiç kullanmayabiliriz de. Bu tür  operasyonların biraz sesiz ve sakin yapılması gerekir. Varsayalım ki bu yetki  çıkmadı ve 2-3 ay sonra güzel bir imkan oluştu. Bizim tekrar genel kurula gelip  yetki istememiz ve sonra bunu uygulamamız bana göre mümkün değil. Elimizde bu  yetkiyle bekleyip, oluşacak fırsatları kullanmak istiyoruz. Daha önce de  Riva'daki arazimizin satışı yetkisini verdiniz. Hala kullanmadık o yetkiyi. Kredi  için de yine aynı yetkiyi istiyoruz. Neticede bu kredinin gideceği mecra belli.  Bu bir çok şampiyonluğa bedel bir konudur. Öncelikli olarak çözülüp geleceğin  kurtarılması lazım'' dedi.

Başkan Adnan Polat'ın konuşmasının ardından, daha önce Divan Kurulu  tarafından konuyla ilgili olarak oluşturulan ve yönetim kuruluna da rapor veren  komite, üyelere projeksiyonla bir tanıtım sunumu gerçekleştirdi.

Galatasaray'da kulüp yönetimin Goldman Sachs  ile yaptığı kredi ön protokolüyle ilgili yetki talep ettiği olağanüstü genel  kurul toplantısında söz alan üyeler, çoğunlukla olumsuz görüş belirtti.

Galatasaray Lisesi'nde gerçekleştirilen kongrede üyelerin görüşlerini  açıkladığı bölüme geçilirken, bu bölümde söz alan isimlerden eski başkan adayı  Adnan Öztürk, özellikle verilen teminatların yüksekliğinden yakınırken, mevcut  ekonomik durumun da en önemli sorun olduğunu vurguladı.

Yapılan çalışmayla minimum 160, maksimum da 190 milyon dolar kredi  kullanılmasının planlandığını aktaran Öztürk, ''Bana göre gerekli operasyonlar için 120 milyon dolar yeterli. Ama bu  anlaşmayla bize kredi bulması için Goldman Sachs'a 2,5 milyon dolar komisyonu  peşin ödeyip, yeni yapılan stadın gelirlerini teminat gösterip, üstüne de VIP  koltuk ve locaların satışını yüzde 8 komisyon ile bir İngiliz firmasına verilmesi  isteniyor. Bunları sağladıktan sonra Galatasaray için kredi aramaya çıkacaklar.  Ayrıca bugünkü ekonomik şartlar içinde hangi banka bu rakamı kredi olarak  verecek, bilemiyorum. Doğru zamanda, doğru rakamlarla, doğru söylem ve yaklaşımla  bu genel kurulun önüne gelirseniz, emin olun gerekli her türlü yetkili alırsınız.  Bundan kimsenin şüphesi olmasın''  dedi.

Anlaşmayla ilgili en sert ifadeleri kullanan üye Fırat Irmak ise 25 yıl  bankacılık yapmış biri olarak protokolü ''bir manda anlaşması'', krediyi de  ''intihar'' olarak nitelendirerek, ''Bana göre iki sene içinde bu kredi anlaşması  patlar ve Galatasaray batar'' dedi.

KOZAK: ''EN AZINDAN ERTELEME ŞART''
Kredi anlaşmasıyla ilgili Divan Kurulu tarafından hazırlanan komisyonun  başkanlığını da yapan Hayrettin Kozak, komisyon üyesi değil de genel kurul üyesi  olarak yaptığını söylediği açıklamasında, ertelemeye gidilmesini istedi.

Anlaşmaya baktığında, daha önce AIG firması ile yapılan hisse satışı  anlaşmasıyla ilgili kulüp üyesi Hayri Domaniç'in hazırladığı rapordaki, ''Bu  anlaşma tamamen bir Sevr Anlaşması'dır'' ifadesini hatırladığını aktaran Kozak, ''Verilen teminatlar bunu gösteriyor. Goldman Sachs gibi dünyanın en önemli  aracı kuruluşlarından biriyle mutabakata giriyorsak, Allah önce yönetimimizin,  sonra da Galatasaray camiasının yardımcısı olsun. Katı şartlar her zaman  anlaşmalarda olur, ancak bu defa tarihimizde görmediğimiz bir miktarla karşı  karşıyayız. Rakam 160 ila 190 milyon dolar arası. İlk 4 yıldaki maliyeti 132  milyon dolardır. Verelim demek kolay ama derinine inerek yapmak  mecburiyetindeyiz. Bu kredi çalışmasında en azından erteleme şart. Kur riski  olmazsa olmaz bir risktir. Hiç şakası yok'' şeklinde konuştu.

Üyelerden Sedat Doğan ise ödemede yaşanılacak sıkıntılarda ne gibi  yaptırımlarla karşılaşılabileceğinin yeterince açıklanmadığını ifade ederken,  yönetime bu yetkinin bazı sınırlamalarla verilebileceği önerisinde bulundu.

KIRAÇ: ''YÖNETİME GÜVENELİM''
Galatasaray camiasının önde gelen isimleri arasında kabul edilen Galatasaray  Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç, yönetim kuruluna güvenilmesi gerektiğini  savundu.

İnan Kıraç, görev süresi 2 yıl olan yönetimin hiçbir şeye karışmadan  zamanını geçirebileceğini, ancak zaman kaybettikçe ve konu çözülmedikçe içeri  giren virüsün Galatasaray'ı yok edeceğini savunarak, ''Bakacağız ki Galatasaray  yok. Çok doğru bir teşhis koymak ve birilerine güvenmek mecburiyetindeyiz. Bu  ekonomik dönemin bizim için şans olduğunu düşünüyorum. Bu kriz anında oynayan  rakamları gördük. Bugün birleşme maliyeti 40 milyon dolarlar civarında. Yönetim  kuruluna güvenerek gelin bu yetkiyi verelim'' şeklinde konuştu.

Galatasaray'ın ve şirketlerinin çok ciddi bir kriz içinde olduğunu anlatan  Taner Aşkın da acil çözüm üretilmesi gerektiğine dikkat çekerek, ''Bu kriz,  dünyanın yaşamakta olduğu krizden çok daha önemli ve dibe vurmuş bir krizdir.  Bunun kabul ederek ne yapabileceğimizi konuşmamız gerekiyor. El birliğiyle, sırt  sırta bu mücadeleyi vermeliyiz. Bu iş yönetimin de tek başına yapacağı bir iş  değil. Korkunun ecele faydası yok. Galatasaray buralarda. Arkadaşlarımıza  güveneceğiz ve onları destekleyeceğiz'' ifadelerini kullandı.

Aşkın, daha önce Sedat Doğan'ın yaptığı bazı sınırlandırmalarla yetki  verilmesi teklifini desteklediğini belirtti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.