13 Ekim 2005 Perşembe 00:00
G.Saray'da huzur yok!
Galatasaray ikinci başkanı Ergün Gürsoy'dan ard arda önemli açıklamalar geliyor. Gürsoy, "Biz bir yarışın içindeyiz. Bu sene de mütevazi kadromuzla ligin başından beri şampiyonluğu kovalıyoruz, ama huzurlu değiliz, rahat değiliz." dedi ~|~

CANAYDIN BIRAKIRSA BAŞKANLIĞA SOYUNURUM

Galatasaray Kulübü Divan Kurulu, Galatasaray Lisesi'nde toplanırken, kulüp ikinci başkanı Ergun Gürsoy burada eleştirilere uğradı. Divan kurulu üyelerinin eleştirilerini yanıtlayan Ergun Gürsoy, başkan Özhan Canaydın aday oldukça, başkanlığa aday olmayacağını söyledi.
Hizmet aşkının sürdüğünü vurgulayan Gürsoy, "Yaşım 60, ama işim bitmemiş. Enerjim 20 yaşımdaki enerji. Görevim sürüyor. Hiçbir zaman da başkanıma saygısızlık etmedim, insanlar o yola bizi sokmasınlar. Bunları o yöne çeken insanlar var. Ben, başkanım aday olduğu müddetçe, ister yönetim kurulunda, ister dışarıda olsun oyum onun. Sonuna kadar da yanındayım, ben olayım ya da olmayayım. Olmadığı takdirde ben herşeyimle kendimi ortaya koyarım, ama Özhan ağabey varken, hiçbir şekilde aday değilim, boşuna kimse dedikodu yapmasın" dedi.

BİRAZ BODOSLAMA OLDU

Kişisel açıklamalarının yönetim kuruluna maledilmemesini de isteyen Gürsoy, şöyle konuştu: "Benim şahsi bir tavsiyem olmuştur. Ricam, bana kızanlar bana söylesinler. Beni Galatasaray'ın yönetim kurulunun sözcüsü gibi televizyonda hicvetmesinler. Bana gelip söylesinler, saygıyla karşılarım. Hatam varsa da özür dilemesini bilirim. Ben toplantıda söylenildiği gibi 'uyanın' ifadesini kullanmak istedim. Yaptıklarımı, yapacaklarımı söylememe gerek yok. Ben ne yaptığımı biliyorum ama tarzım bodoslama oldu. Karadeniz'de böyle derler. Öyle oldu, kusura bakmayın."

UYANMANIN ZAMANI GELDİ

Gürsoy, bundan önce düşüncelerini söylemediğini, bundan sonra yine söylemeyeceğini anlatarak, şöyle devam etti: "Aklıselim insanlar biliyor, uyanmanın zamanı geldi. Rakibimizi yakalamak için bizim önümüzü kesmeyin. Beğenmiyorsanız Mart'ta değiştirin, ama bize yol verin, uğraşımızı verelim, bayrağı göndere dikelim. Çok zaman diktik, bundan sonra da dikeriz."

LİDERİZ, AMA HUZURLU DEĞİLİZ

Gürsoy, 1 hafta önce yaptığı söyleşinin sansasyonel bir olay durumuna geldiğini belirterek, bunlarla ilgili sıkıntıları giderme zorunluluğu hissettiğinden açıklama yaptığını söyledi.
Açıklamaların camiaya tavsiye niteliğinde olduğunu kaydeden Gürsoy, şöyle konuştu: "Biz bir yarışın içindeyiz. Bu sene de mütevazi kadromuzla ligin başından beri şampiyonluğu kovalıyoruz, ama huzurlu değiliz, rahat değiliz. Bazı Galatasaraylı yazarlara, bazı seyircilerimizin şahsen saldırılarına rağmen, bizden daha iyi organize olmuş, daha çok seyirci toplayabilen, daha çok yatırım yapabilen, ileriye dönük 5 sene kombine bilet satan bir camiayla varımızla yoğumuzla mücadele ediyoruz. Bunu yaparken sıkıldığımızdan kimseden yardım isteyemiyoruz. Çamur atıcılar' dileniyorlar' demesinler diye öz kardeşlerimizden, siz büyüklerimizden yardım dahi talep etmiyoruz. Artık tek başına kulüp yönetmenin zamanı geçti. Maddi olanaklar buna müsait değil. Eskiden futbola baktığımda yönetim kuruluna futbolla ilgili bir sorun getirmezdim, herşeyi kendim yapardım. O zamanki imkanlarımız iyiydi. Arkadaşlar uyanalım. Rakibimiz çok hızlı adımlarla gidiyor, öne geçti, onu yakalamak zor değil. Bize destek olun, köstek olmayın, gerisine karışmayın. Biz bu işin üstesinden geliriz. Öyle bir antrenmanımız, alışkanlığımız var."

TARZIM GALATASARAY ANANELERİNE ÇOK UYGUN DEĞİL

Gürsoy, tarzının Galatasaray geleneklerine çok uygun olmadığını kabul ederken, kimsenin Canaydın'a yüklenmemesi tavsiyesinde bulundu. Hiçbir zaman rakiplere boyun eğmediğini anlatan Gürsoy, şöyle konuştu: "Benim tarz olarak Galatasaray ananelerine çok uymayan bazı tavırlarım var. Bakınız, rakiplerimiz hangi tavırlarla hareket ediyor. Bırakın onlar gibi davranmayı, onların dörtte biri kadar davranmak bile Galatasaray'ın ananelerine uymaz. Benim söylemek istediğim, bir yarış var ve bu yarışta rakibimiz öne geçmiştir. İster kabul edin, ister etmeyin. Bizim onları yakalamamız, tekrar arkamızda bırakmamız çok kolaydır. Galatasaray'ın bu antrenmanı var. Siz her maçın başında lider takıma 'istifa' diye bağırırsanız, geçmişte ikinci başkanlık yapmış bir arkadaşımız, başkanımızı televizyona çağırıp hakaret dolu sözler söylerse, diğer vatandaşlar, ilgililerin hiçbiri elini taşın altına koymazsa, bizim işimiz zorlaşır. Bırakın taşın altına el koymayı bizim önümüz kesilmezse, biz bu yarışta varız ve kazanırız."

OLİMPİK YÜZME HAVUZU YAPTIRACAĞIM

Toplantıya katılan üyelerin Gürsoy'un sözlerine sert tepkiler vermesi üzerine Gürsoy, "uyanın" sözünü divan kuruluna yönelik sarfetmediğini söyledi. Eleştirilere alışık ve antrenmanlı olduğunu vurgulayan Gürsoy, ''Karşı yakadaki olimpik yüzme havuzunu yapma işini başkanımız bana verdi. Maddi külfeti de üstüme alacağım. 6 ayda bitireceğim. Yönetimi bıraktıktan sonra da fahri olarak sorumluluğunu üstleneceğim" dedi.

AĞIR ELEŞTİRİLER GELDİ

Toplantıda Ergun Gürsoy ve yönetim kurulu ağır bir biçimde eleştirildi. Divan kurulu eski başkanı Duygun Yarsuvat, kulüp olarak çok zor günler geçirdiklerini belirterek, "Galatasaray yönetimi, Galatasaray'ı olduğu yerden daha aşağıya düşürmüştür. Bu, hepimiz için uyarıdır. Divan kurulu olarak ve Galatasaray'ı seven, yukarıya taşıyan kişiler olarak kontrol görevimizi iyi yapmalıyız" dedi.

YÖNETİM ÇALIŞMIYOR

Yönetim kurulunda bir birlikteliğin olmadığını savunan Yarsuvat, ''Yönetim çalışmıyor. Çok önemli böyle bir toplantıda 3 kişiyle temsil ediliyor. Galatasaray'da yönetim zaafı vardır, yöneticiler birbirinden habersiz. Galatasaray'ın içinde olup bitenden habersiz olarak yönetim kurulu sıfatını taşımaktadır. Ne zaman uyanırsanız uyanın, faydası vardır. Rozet takmakla, maçlara gitmekle, kendi bölgelerinde fikir yürütmekle Galatasaraylı olunmaz. Etkinliğimizi göstermek zorundayız"ifadelerini kullandı.

GÜRSOY KONUŞMASINI BİLMİYOR

Eski yöneticilerden Turgan Ece ise Gürsoy'a yüklenerek, "Basında olduğu gibi burada da konuşmasını bilmiyor. Yöneticilik nedir? Siz yöneticisiniz, icraat yapacaksınız. Soyunma odasına girip 5 bin dolar prime zam yapmak yöneticilik midir. Beni en çok 'Adam konuşuyor, konuşuyor ama kimseyi inandıramıyor'  demesi yaraladı. Adam dediği kişi başkan Özhan Canaydın" diye konuştu. Gürsoy, bu sırada oturduğu yerden "Öyle birşey yok" derken, Ece ''Haberi yazan gazeteyi getireyim" dedi.

GALATASARAY DİVANI UYKUDA DEĞİL

Gürsoy'un, yönetimi ve arkadaşlarını eleştirdiğini vurgulayan Ece,''Acaba kendisi taşın altına elini koyuyor mu? 'Önümüzü kesmeyin uyanın' diyor, Galatasaray divanı uykuda değil, biz daima uyanığız. Galatasaraylılar uyumaz" deyince, Gürsoy yine yanıt vererek "Ben divan kuruluna demedim" diye seslendi.  Ece, geçen sezon şampiyonluğun, Fenerbahçe'yi yendikten sonra takımı kampa almayan yöneticiler yüzünden kaçtığı iddiasında da bulundu.
 
ONAR: BORÇ 260 TRİLYON ARTI 23.5 MİLYON DOLAR

Eski yöneticilerden Kemal Onar, Galatasaray'ı israf yapmakla suçlayarak, kulübün borcunun 260 trilyon lira, artı 23.5 milyon dolar olduğunu söyledi.
Onar, "Yapılan bir toplantı için bana, iki unvanıma göre 2 ayrı davetiye geldi. Bir kişiye 3 tane bile gelmiş. Bu israf değil mi? Bu israflar nedeniyle Galatasaray'ın borcu şu anda 260 trilyon, artı 23.5milyon dolardır" dedi.

DİSİPLİN ZAAFI VAR

Onar, Galatasaray-Samsunspor maçında bir futbolcunun takım kaptanına diklendiğini ve bunun çirkin bir görüntü olduğunu vurgulayarak, "Galatasaray tarihinde herhangi bir sporcunun, kaptanına kamuoyu önünde çirkin davrandığını, kavga ettiğini gördünüz mü ? Böyle bir olay yoktur. Galatasaray'ın toplum önünde manevi-etik açıdan küçük düşürülüşünün cevabı ne olacak? Yönetim, bunun cezasını nasıl verecek? Bunlar disiplin zaafı değil mi ? Sadece teknik direktöre bırakılır mı ?" diye konuştu.

GÜRSOY'A BU LAFLARI SİLAHLA BİLE SÖYLETEMEZSİNİZ AMA...

Üyelerden Seyfi Çelikkalp, "Normal şartlarda Ergun Gürsoy bunu söylemez. Hatta kafasına silah dayasalar bile söylemez. Ancak söylediklerini de kınıyorum" ifadelerini kullandı.
Hayrettin Kozak, Gürsoy'un bir televizyon programında  "Beni bazı yüreksizler eleştirmesin" biçimindeki sözlerine sert tepki göstererek, "Bu sözlerini aynen iade ediyorum. Ben futbolda 10. olayım ama saygınlığımı ve liderliğimi kaybetmeyeyim. Sıradan bir futbol topunun çizgiyi geçmesiyle kulüpler karşılaştırılmaz. Bilgi sahibi olalım, fikir sahibi olalım, ondan sonra TV'de konuşalım, internete bayanat verelim" dedi.

BAŞKAN KATILMADI

Toplantıya Özhan Canaydın katılmazken, Ergun Gürsoy ile birlikte yöneticiler Şükru Ergun ve Mehmet Helvacı yönetimi temsil etti.
Toplantıda, kulübün kuruluşunun 100. yıldönümü anısına hazırlanan berat ve madalyalar divan kurulu üyelerine dağıtıldı.
Öte yandan Galatasaray Kulübü'nün 100. kuruluş yıldönümü, 14-15 Ekim tarihlerinde kutlanacak.
14 Ekim Cuma günü kulübün kurcusu Ali Sami Yen, mezarı başında saat 15.00'te anılacak.
15 Ekim Cumartesi günü de 10.30'da Taksim'deki Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasıyla başlayacak kutlamalar, Galatasaray Lisesi'ndeki etkinliklerle sona erecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100