26 Şubat 2006 Pazar 00:00
G.Saray'da sürpriz gelişme
Galatasaray'da Mali Kongre dün yapıldı ve sürpriz bir gelişmeyle başladı. Uzun süredir yönetimle bağlarını koparan Turgay Kıran genel kurulda yönetim masasında yer aldı ve başkanlığa aday olduğunu açıkladı. ~|~


Yönetim Kurulu'nun 11 kişiyle yer aldığı ve Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılan mali kurulda Turgay Kıran'ın da yönetimin masasında oturması dikkat çekerken, Kıran, 2. başkan olmasına rağmen Başkan Canaydın'ın yanında oturan Şükrü Ergün'ün yanında yer aldı. Kıran ile Canaydın zaman zaman sohbet ettiler. Uzun süredir Yönetim Kurulu toplantılarına katılmayan, Riva oylamasında "red" oyu veren ve Mart'taki kongrede aday olması beklenen Kıran'ın bu tavrı sürpriz olarak nitelendirildi.

Yenilikçilerin adayıyım
Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Turgay Kıran, 25 Mart'taki seçimli genel kurul toplantısında kulüp başkanlığına aday olduğunu söyledi. Kıran, adaylığını koymasının kesin olduğunu ifade ederken, "Güzel bir seçim olacak. Kulüpte şimdi yenilikçiler ve gelenekçiler olarak bir ayrım oluştu. Ben yenilikçilerin adayıyım" dedi.

İşte G.Saray budur...
Bu arada kürsüde bir konuşma yapan Başkan Özhan Canaydın, her türlü tartışma, sıkıntılı günler ve maddi krize rağmen Galalatasaray'a yakışır bir sakinlikte Genel Kurul idrak ettiklerini söyleyerek, "Her türlü dedikoduya rağmen işte Galatasaray budur diyoruz. Söz verdiğimiz gibi 9. sayfada borç?alacak farkımızı gösteren bilançomuzun özeti var. Burada 2005 senesi olarak borç?alacak farkımız 166 milyon dolar gözükürken, B parantezindeki AIG'den alınan hisselerin finansmanı için temin edilen 23.5 milyon dolar düşüldüğü an 140 milyon 777 bin 156 Amerikan doları borç? alacak farkımız vardır. İnşallah her dönem olduğu gibi yönetimlerimiz bunun da altından kalkacak ve güzel günlere doğru ilerleyeceğiz" dedi.


Ünal Aysal, 23,5 milyon doları istedi
Galatasaray Kulübü'nün Yıllık Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı'nda, 2006 yılı bütçe görüşmeleri sırasında Ünal Aysal'ın, elinde bulundurduğu 23,5 milyon dolarlık Sportif A.Ş. hissesinin bedelini istediği ortaya çıktı.
Yönetim kurulu, bu paranın Riva Arazisi'ne ipotek konularak ödenmesi için genel kuruldan onay isterken, yapılan görüşmeler sırasında söz alan başkan Özhan Canaydın, "Ünal Aysal ile yaptığımız son toplantıda, kendisi bu işin bir an önce halledilmesini istedi. Aysal bana, 'Ben bu operasyonu sana güvenerek yaptım, vadenin günü geldi. Masanın bir tarafından, öbür tarafına geçmek istiyorum' dedi" diye konuştu.

Yapılan konuşmalar sonrasında ipotek fikrinden vazgeçen Canaydın, hisseleri geri almamaları halinde serbest kalmasını kabul edebileceklerini söyledi.
Başkan Canaydın, Aysal'ın bu ticari anlaşmayı kulübe yardımcı olmak amacıyla yaptığını ve bir tüccar olarak temettüsünü aldığını anlatarak, "Ben daha önce Galatasaray Eğitim Vakfı'nın almasını ve gelir elde etmesini istiyordum. Büyüklerimin konuşmasından sonra rahatladım. Ben hisselerimizin serbest kalmasını istemediğim için bir operasyon yapmak istiyordum. Ancak, serbest kalması sıkıntı yaratmayabilir. Hisseler piyasada satılabilir, biz de ileride bu hisseleri yavaş yavaş toplarız" ifadesini kullandı.


Yönetim Kurulu ibra edildi...
Galatasaray Kulübü'nün Yıllık Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı'nda, Özhan Canaydın başkanlığındaki yönetim kurulu, mali ve idari bakımlardan ayrı ayrı ibra edildi. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Anadolu Auditorium Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda yapılan oylama sonucunda genel kurul üyeleri Canaydın yönetiminin faaliyetlerini oy çokluğuyla onayladı. Oylama sonucunda mali açıdan 4, idari açıdan ise 10 genel kurul üyesi, Canaydın yönetimine olumsuz oy kullandı.

Canaydın: Sportif başarıyı getiremedik özür diliyorum
Başkanı Özhan Canaydın, ibra edilmesi dolayısıyla teşekkür konuşması yaparken, sportif başarıyı getiremediği itirafında bulundu. Ağır bir pozisyonda görev aldıklarını anlatan Özhan Canaydın, 4 senedir eksi 100 milyon dolarlık açıkta bulunan çarkı götürdüklerini ve bununla gurur duyduklarını söyledi. Canaydın, çok iyi hazırlanmalarına rağmen Riva Projesi'nin kabul edilmemesinin kendisini ve yönetimi moral açısından etkilediğini vurgulayarak, "Ben de her şeyini Galatasaray'a borçlu bir kişiyim. Borcumu ödemek için bu ağır görevin altına girdim. Her şeye rağmen mutluyum. Bu ciddi hasarı 4 sene müddetçe ayakta tutmaya çalıştım" diye konuştu.


Genel kurul üyeleri, yönetimi eleştirdi...
Galatasaray Kulübü'nün Yıllık Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı'nın görüşmeler bölümünde söz alan üyeler, yönetimi eleştirdiler. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda devam eden toplantıda, Divan, Sicil ve Disiplin Kurulları raporlarının okunmasının ardından görüşmeler bölümüne geçilirken, saat 15.00 itibariyle de toplantıya katılan üye sayısının 699 kişi olduğu açıklandı.

GALATASARAY TARİHİNDE BÖYLE BİRŞEY YOK
Özellikle yönetime yönelik eleştirilerin dile getirildiği bu bölümde söz alan üyelerden Yılmaz Toköz, Özhan Canaydın yönetiminin yanlış zamanlarda görev yaptığı düşüncesine sahip olduğunu ifade ederek, ''Borçlar bir kaç misli artmış, inşaatlara başlanamamış, vaatler neredeyse tamamen yerine getirilememiş, futbolcu ödemelerinde aksaklık var ve iyi transferler de yapılamamış. Ayrıca dolandırılmak bile başımızdan geçmiş. Karşılıksız çekler verilmiş ki bu Galatasaray tarihinde yoktur'' dedi.

GERETS DE PAYINI ALDI
Galatasaray Teknik Direktörü Erik Gerets'i de yeterli bulmadığını anlatan Toköz, UEFA Kupası'nda Tromsö'ye elenilmesi, Fenerbahçe'ye Ali Sami Yen Stadı'nda mağlup olunması ve şampiyonluk yarışında Fenerbahçe'nin puan kayıplarının değerlendirilememesini örnek gösterirken, ''Antrenör sanırım biraz liderliğimizi engelliyor. Bazı şeyler antrenöre söylenir, anlamazsa da gönderilir'' diye konuştu.

KASAL: YETKİLER YANLIŞ KULLANILDI
Üyelerden Şahin Kasal, Özhan Canaydın yönetiminin Genel Kurul'dan aldığı yetkileri yanlış kullandığını belirterek, ''Sonra aynı şeyleri eleştirdiğimizde, 'Siz yetki verdiniz' demek yanlış. Bu yetkiler daha sağlıklı kullanılmalıydı'' dedi. Kulübe ekonomik destek sağlanması için üyelerin 3 yıl boyunca yılda 1.000 YTL aidat ödemesi önerisi getiren Kasal, bu şekilde 10 milyon dolara yakın bir kaynak sağlanacağını söylerken, yönetim kurulu üyelerinden Cengiz Özyalçın'ın kendi çabalarıyla kulübe kazandırmak istediği ve ilerleyen yıllarda ikinci Riva arazisi kıymeti kazanabilecek bir projenin de kabul görmediğini iddia ederek tepki gösterdi.

DEMİR: SON 15 YILDAN UTANIYORUM
Toplantıda söz alarak konuşan üyelerden Muzaffer Demir ise kulübün son 15 yılında yaşadığı birçok durumdan utanç duyduğunu ifade ederek, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: ''Son 15 yıldan Galatasaray adına utanıyorum. Fethullah hocacılar, kendi elimizde yarattığımız kabadayı tipler, ikinci başkan olma, futbol şubesi kapma kavgaları... Bunlar gibi yüzlerce rezillik sayabilirim. Bu kulübün saygın bir üyesi, içine düşülen durumdan kurtulmak için iyi niyetli bir kampanya başlattığında onu hemen çamurla sıvamaya kalkanlardan utanıyorum. Hep aynı yüzler, yeter artık, Galatasaray'ımızı rahat bırakın. Ben kulübümü geri istiyorum.''

GENERALLERE BIRAKILMAYACAK ÖNEMLİ
Galatasaray yönetiminin bankalarla olan ilişkilerini iyi götüremediğini savunan üye Mete Ekiz, medya kuruluşlarından kazanılan tazminatların da tahsil edilmediğini şikayet ederken, yine genç isimlerden Timur Şen ise Galatasaray'daki mücadelenin generallere bırakılmayacak kadar önemli olduğunu kaydederek, ''Hepimiz bu mücadelenin içinde yer almak zorundayız. Bugün benim başkanım ahlaklı bir yöneticidir. 'Futbolun sadece sahada oynanmayan bir oyun olduğunu öğrendim' diyen başkanlardan farklıdır. Eminim yöneticilerimiz de ahlaki değerlerini muhafaza etmiştir'' ifadelerini kullandı.

ÜNAL AYSAL'A MESAJ...
Üyelerden Hayrettin Kozak da konuşmasında AIG'den alınan hisseleri elinde tutan Ünal Aysal'a seslenerek, yaklaşan hisse devir süresinin minimum 1-2 yıl daha uzatılmasını isterken, ''Galatasaray için fedakarlık yapılacaksa bugün yapılmalı. Hisselerin devri için son süre olan tarihi uzatmalı. Yönetimin önünü 23 milyon dolar itibariyle en az 1-2 yıl açmak onun inisiyatifindedir ve hiçbir riski yoktur'' dedi.
Kozak ayrıca, Aysal'ın daha önce kiraladığı Galatasaray Adası'nı hiçbir talepte bulunmadan geri iade etmesiyle ilgili olarak da teşekkürlerini sundu.

CANAYDIN FAZLA ELEŞTİRİLİYOR
Galatasaray Kulübü Genel Kurulu'nun en yaşlı üyelerinden Seyfettin Çelikkalp ise son seçimlerde oy vermediğini söylediği Özhan Canaydın yönetiminin fazla eleştirildiğini ileri sürerek, ''Tamam çok borç var, ama Galatasaray için çalıştılar bu insanlar. Paraları Monte Carlo'da kumarda yemediler ya. Birlik beraberlik içinde olalım. Özhan Canaydın bu kulüpte 50-60 milyon dolara imza atmıştır. Hayatımın sonuna kadar da kalbimin içinde heykelini dikiyorum'' şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137