09 Kasım 2013 Cumartesi 00:02
Hacıosmanoğlu’na darbe
Trabzon 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Trabzonspor Kulübü üyesi iki kişinin, 25-26 Mayıs 2013 tarihlerinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul kararlarının iptali istemiyle açtıkları davayı kısmen kabul ederek, Trabzonspor Yönetim Kurulu’nun görev süresinin bir süre daha uzatılmasına ilişkin genel kurul kararını iptal etti.

Davalar birleştirildi

Trabzonspor Kulübü üyeleri Recep Bakırtaş ile Ali Sait Yılmaz’ın, kulübün 25-26 Mayıs 2013 tarihlerinde yapılan olağanüstü genel kurul kararlarının iptali istemiyle açtıkları iki ayrı davanın görülmesine Trabzon 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde devam edildi. Mahkemece aralarında hukuki ve fiili bağ bulunduğu gerekçesiyle birleştirilen davanın duruşmasına, davacılar Bakırtaş, Yılmaz ile davalı tarafın avukatları Ahmet Metin Genç ve Fuat Göktaş katıldı.

Dava kabul edildi

Duruşmada diyecekleri sorulan davalı tarafın avukatı Genç, celse arasındaki yazılı beyanlarını aynen tekrar ettiğini belirti davanın reddini talep etti. Diğer davalı avukatı Göktaş da davacıların iddialarını somut delillere dayandırmadığını öne sürerek, davanın reddini istedi. Davacılar Yılmaz ile Bakırtaş ise davalı avukatların taleplerini reddederek davanın kabulüne karar verilmesini talep etti.

Kararlar iptal edildi

Kararını açıklayan hakim, davayı kısmen kabul ederek Trabzonspor Kulübü Derneği’nin 68. maddesinin geçici 4. madde ile değiştirilmesine dair genel kurul kararının iptaline karar verdi. Hakim, gündemin 4, 5, 6 ve 7. maddelerinin görüşülmesi süretiyle hesapların kabulü, yönetimin ibrası yönünde alınan genel kurul kararlarının iptaline yönelik açılan davanın ise reddine karar verdi. 

Aralık’ta seçim yapılacak

Duruşma sonrası gazetecilere açıklama yapan Recep Bakırtaş, mahkemenin, Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ve Yönetim Kurulunun görev süresinin uzatılmasına ilişkin tüzüğün 68. maddesindeki geçici 4. maddenin değiştirilmesine ilişkin genel kurul kararını iptal ettiğini anımsattı. Bakırtaş, mahkemenin kararının Yargıtay’da onaylanması halinde Trabzonspor’da yeniden seçimli genel kurul yapılması gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu: “Mahkemeden çıkan kararın iki ayağı vardı, birisi tüzük maddelerinin değişikliğinin reddi, diğeri ise genel kurul ibraları ve bilançolarının kabulünün reddini talep etmiştik. Bunlardan birini mahkeme kabul etti. Mahkeme ibraların geçerli olduğunu ve Sadri Şener dönemindeki faaliyet raporlarını kabul etti ancak tüzüğün 68. maddesi ilgili yönetim kurulunun süresi ile genel kurulda alınan kararı reddederek seçimli genel kurul yapılmasına karar verdi. Mahkeme, İbrahim Hacıosmanoğlu başkanlığındaki yönetimin süresinin 6 ay olduğuna tüzük gereği karar verdi.” Bakırtaş, bu durumda Trabzonspor’da seçimli genel kurul yapılması gerektiğini belirterek, “Yapılacak zorunlu genel kurulda gündeme seçim alınması gerekliliği ortaya çıkıyor.” dedi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.