30 Aralık 2008 Salı 00:00
Polat: 'Transfere ihtiyacımız yok'
Galatasaray Başkanı Adnan Polat, devre arasında takımın transfere ihtiyacı olduğunu düşünmediğini söyledi. Polat, Sivasspor'dan Mehmet Yıldız'ın transferinin gerçekleşmesi için de bazı şartların oluşması gerektiğini kaydetti. ~|~

 

Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, medyada görev yapan spor servisi müdürleri ve Galatasaray muhabirleriyle Polat Renaissance Otel'de bir araya geldi. Adnan Polat, kahvaltı bölümünün ardından basın toplantısı düzenleyerek, yöneltilen soruları yanıtladı.

Açıklamasında, Galatasaray takımının aslında transfere ihtiyaç duymadığını aktaran Polat, Beşiktaş derbisinin ardından futbol komitesiyle bir toplantı yaptığını ifade ederek, ''Toplantıda Murat Yalçındağ, Haldun Üstünel, Adnan Sezgin, Karl Heinz Feldkamp ve Michael Skibbe vardı. Genelde herkesin fikri aynıydı'' dedi.

Transfer yapılabilmesi için bir boşluğun oluşması gerektiğini dile getiren Polat, özellikle son dönemde ismi gündemde olan Sivassporlu Mehmet Yıldız'a değinerek, ''Mehmet Yıldız bizim arzu ettiğimiz bir futbolcu. Faydası olacağına inandığımız biri. Ancak transferinin olabilmesi için şartların oluşması lazım. Sivaspor Başkanı Mecnur Odyakmaz ile oturup konuştuk. Mehmet Yıldız'ı ve başka futbolcuları görüştük. Her görüşmeden transfer çıkacak diye bir şey yok. Genel olarak iki kulübün birbirine sportif anlamda, sporcu anlamında ne gibi desteklerinin olabileceğini görüştük. Bugün veya sezon sonu ne yapabileceğimizi konuştuk. Sonunda bir transfer çıkabilir mi? Olabilir de olmayabilir de. Transferleri yaparken sadece bu sezonu düşünmüyoruz. Gelecekle ilgili de projelerimiz var. O projeler içinde Mehmet Yıldız bugün var, ama yarın daha çok var. Keşke Sivasspor'la bir noktaya gelinse ve transfer gerçekleşse. Mehmet Yıldız'ı sadece bugün için düşünmüyoruz'' dedi.

"AYRILMAK İSTEYENE YARDIMCI OLURUZ''
Adnan Polat, başarılı oyuncuları Servet Çetin'e yurt dışından önemli teklifler olduğu ve nasıl bir yöntem izleyecekleri şeklinde yöneltilen bir soru üzerine, takımdan ayrılmak isteyen her futbolcuya, Galatasaray Kulübü'nün de menfaatlerini koruyarak yardımcı olacaklarını söylerken, Servet'le ilgili kendilerine gelen bir konunun bulunmadığını aktardı.

Galatasaraylı futbolcularla geçtiğimiz günlerde bir toplantı yaptığını anlatan başkan Polat, ''Futbolcularımıza, 'sözleşmeniz var diye kendinizi esir zannetmeyin, biz burada esir ticareti yapmıyoruz' dedim. Galatasaray formasını giymek istemeyene, yurt dışında hayalini kurduğu takımdan teklif alana biz yardımcı oluruz. Bu, Servet için de geçerli. Ayrılmayı arzu eden varsa, gelir oturur, konuşuruz. Kulüp olarak kendi menfaatlerimizi de göz önüne alarak yardımcı olur, yol gösteririz. Kesinlikle gönül koymayız'' diye konuştu.

Futbolcularla yaptığı görüşmenin ardından, kendisine gelen kimsenin olmadığını kaydeden Polat, Servet'in sözleşmesini de uzatabileceklerini vurgulayarak, ''Uzatsak dahi 6 ay sonra gönlünde yatan bir kulüp ciddi teklifle gelirse, yine yardımcı oluruz'' derken, genç oyuncularına yönelik tekliflere de değinerek, ''Genç oyuncularımızın Avrupa'nın sıradan kulüplerine gitmelerine gönlüm razı olmaz. Daha 22-23 yaşındaki sporcuların maceraya girmesini istemiyorum. İngiltere'de ilk 6 sıradaki takımlara olabilir. Onlar sadece bizim  sporcumuz değil, evlatlarımız da. İngiltere'nin büyüsüne kapılıp da sıradan bir takıma oyuncumu göndermem'' ifadelerini kullandı.

"KOMİTELERE GÜVENİYORUZ''
Adnan Polat, son dönemde eleştirilerin hedefi olan Futbol Federasyonu, Merkez Hakem Kurulu (MHK) ve federasyona bağlı diğer komitelere güvenlerinin tam olduğunu vurguladı.

Futbol Federasyonu'nda göreve geldiği dönemde Mahmut Özgener yönetimini şartsız desteklediklerini hatırlatan Polat, ''Bugüne kadar ağzımızdan federasyon ve komiteleriyle ilgili olumsuz tek kelime duymadınız. Bundan sonraki dönemde de böyle olacak. Futbol Federasyonu'na, MHK'ya ve komitelerine güveniyoruz. Hatalar oluyor ve olmaya da devam edecek. Bunun bilincindeyiz. Maç neticesine göre adam yargılamayı Galatasaray olarak yapmayacağız. Bu ligi, bu hakemlerle oynayacağız. Hatalarına karşı biraz daha insaflı eleştirilerle gitmek lazım. Sadece kabahati hakemde buluyoruz. Biraz kendimizde de hata aramamız lazım. Aynı eleştiri bombardımanı aramızda herhangi birine yapılsa kimyası bozulur. Bu kadar tenkit altında sinirleri iyi dayanıyor ve iyi ayakta duruyorlar. Kendilerini birinci yarıdaki performanslarından ötürü kutluyorum. Belki hakemlerin atama şekilleriyle ilgili değişiklik olabilir. Formsuz olan dinlendirilebilir. Kulüplerimizin biraz daha anlayışlı davranmalarını rica ediyorum. Direkt şahısların kendilerine yönelik tepkilerden, taraftarları ayağa kaldırarak federasyon ile hakemleri sıkıntıya sokmaya, baskı altına almaya çalışmaktan vazgeçilmesi lazım. Bu yöntem uygulanır hale gelirse, Galatasaray'dan fazla kimsenin sesi çıkmaz ve etkisi de olmaz. Bu doğru bir yöntem değil. Biz hakemlerimizi destekleyerek, morallerini en üst düzeye çıkarmaya çalışacağız'' dedi.

DEMİRÖREN'İN AÇIKLAMALARI
Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören'in son yıllarda bilinçli olarak yapılan çalışmalarla Türkiye'de 2 büyük kulübün bırakılmaya çalışıldığı şeklindeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Polat, yorum yapmaktan kaçındı.

Demirören'in açıklamalarıyla ilgili olarak polemiğe girmek istemediğini kaydeden Adnan Polat, Beşiktaş'ın dost bir kulüp olduğunu belirterek, ''Bizim, ligin ilk 6 sırasındaki takımların maçlarını izleyen profesyonel bir heyetimiz var. Bizim ve diğer takımların maçlarındaki hakem yönetimi hakkında bu heyetten rapor alıyorum. Yapılan lehte ve aleyhte hataları gördüğümüz vakit, bir birine denk hatalar yapıldığını görüyoruz. Onun için hiç kimsenin başka sebepler aramamasını ve herkesin biraz hatayı kendinde aramasını istiyorum'' şeklinde konuştu.

"YENİ STAT DEVLETE KÜLFET DEĞİL"
Başkan Adnan Polat, Seyrantepe'de yapımı devam eden yeni stat projesinde de, ileri sürüldüğünün aksine devlete büyük kaynak yarattıklarını söyledi.

Ali Sami Yen Stadı'nın üst hakkı ve Seyrantepe'de üst hakkına sahip oldukları arazinin bir bölümünden feragat ederek girdikleri yeni stat projesinde devlete kesinlikle yük olmadıklarını aktaran Polat, ''Bu işten devlet karlı çıkıyor. Yeni stat projesinde devlete külfet olmuyoruz. Devlet, yatırımlarını yaptıktan sonra ciddi anlamda, bir kaç yüz milyon dolar gelir elde edecek. Biz külfet olmuyoruz, aksine ciddi anlamda para kazandırıyoruz. Bu para da Türkiye'deki gece kondu dönüşüm projelerinde 5 bin aileye ev olarak geri dönecek'' diye konuştu.

Yeni stada Türk Telekom Arena adının verilmesi sonrası, Ali Sami Yen ruhunun nerede yaşayacağı şeklindeki bir soru üzerine, orada oluşacak spor kompleksinin tamamına Ali Sami Yen adının verileceğini vurgulayan Polat, stadın ayrıca, yaşanması muhtemel olağanüstü felaket durumlarında da merkez olarak kullanılacağını ifade etti.

''TAKIM KAPTANLIĞI İDARİ BİR KARAR''
Casio Lincoln'ün takım kaptanı olarak bazı maçlarda sahaya çıkması ve Arda Turan'ın artık ikinci kaptanlığı dahi kabul etmeyeceği yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Polat, kaptanlık konusunun tamamen idari bir karar olduğunu söyledi.

Geçen sene bekleneni verememesine karşın, bu sezon takımın yıldızı haline gelen Lincoln'ün UEFA Kupası'ndaki Hertha Berlin maçına kaptan olarak çıkmasının bir strateji olduğunu ve gayet de iyi yapıldığını aktaran Polat, kaptanlık kriterlerinin sadece takımın en eskisi olmaktan geçmediğini vurguladı.

Takımı yönetebilme, sürekli oynama gibi kriterlerin de kaptanlık için geçerli olduğunu ve buna benzer 20 kriter daha sayabileceğini dile getiren Polat, oldukça sert ifadeler kullanarak, ''Kaptanlık konusu bir idari karardır. Futbolcular idari kararı eleştiremez ve yorum yapamazlar. Yapanlar ikaz edilir, tekrar edenler ise kadro dışı bırakılır. Bu durum, son olaylardan sonra kendilerine tekrar söylendi. Ben hiçbir oyuncumu tekrar ikaz etmem. Alt yapıda idmanda bulabilir kendini. İdari kararı futbolcu değerlendiremez. Onun işi değil. Çıkar oyununu oynar, takımının kazanması için katkıda bulunur. Kaptanın kim olacağına biz karar veririz. Futbolcu da bunu kabullenir. Kabullenmezse de Florya'nın 5 tane kapısı var. İstediğinden çıkar gider. Bir daha bunları hiçbir futbolcumdan duymayacağız. Antalya kampında kedilerine tekrar izah edeceğim'' şeklinde konuştu.

''AĞIR BORÇ ALTINDA DEĞİLİZ''
Polat, Galatasaray Kulübü'nün yansıtıldığı gibi ağır borç yükü altında olmadığını aktararak, banka borçlarının 65 milyon Dolar'dan 55 milyon Dolar'a, borç alacak farkının da 155 milyon Dolar seviyesinden 95 milyon Dolar'a çekildiğini söyledi.

Kulüp olarak günlük kısa vadeli nakit akışında sıkıntılar yaşayabildiklerini anlatan Polat, ''Yoksa orta vadede rakamlara bakınca, Galatasaray kredi borçlarını ve alacak farkını azaltmış durumda. Bizim harcamalarımıza çok dikkat etmemiz gerekiyor. Ama yetmiyor, diğer taraftan da 25 milyon taraftarı olan çok büyük bir camia bizden sportif başarı bekliyor. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz. Başarılı olup olmadığımızı zaman gösterecek'' dedi.

 

''EMRE ÖZÜNDE FENERBAHÇELİYMİŞ"

Adnan Polat, Fenerbahçe'de forma giyen eski futbolcuları Emre Belözoğlu'nu, havalimanında bir taraftarın sataşması sonrası Galatasaray adını kullanmaktan kaçınması nedeniyle eleştirdi.

 

Polat, havalimanında kendisine sataşan kişi için Emre Belözoğlu'nun, ''Daha önce formasını giydiğim bir takımın taraftarı'' demesinin hatırlatılması üzerine, ''Emre özünde Fenerbahçeli'ymiş, biz bunu bilmiyorduk'' dedi.

 

Emre Belözoğlu'nu daha 13 yaşında önemli bir ücret ödeyerek kadrolarına kattıklarında herkesin kendisiyle dalga geçtiğini anlatan Polat, ''Oynadığı süre içerisinde Galatasaray'dan aldığı ücretin karşılığını verdi. Başka bir kulübe gitmesi de doğal, ancak Türkiye'de bu durum kolay sindirilemiyor. Emre'nin kalbinin derinliklerinde olan kulübün Fenerbahçe olması nedeniyle oraya gitmesini ben anormal karşılamıyorum. Galatasaray'ın ismini zikretmekten kaçınmanın iki nedeni olabilir. Ya baskı vardır bu konuda ya da kompleks vardır. Ben, 'Anadolu yakasındaki rakibimiz' desem, ayıp değil mi? Fenerbahçe bizim 100 yıllık rakibimiz ve yarışmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. İsmini anmaktan da gocunmuyoruz. Bunu gocunanlar ve dert edenler düşünsün. Çok uygar bir hareket olarak görmüyorum'' dedi.

 

Emre Belözoğlu için Fenerbahçe Kulübü'nden yetiştirme bedeli almak için müracaatlarını yaptıklarını da aktaran Polat, ''Daha fazlasına gitmedik. Prosedür devam ediyor. Muhakkak ki Fenerbahçe üstüne düşecek vecibeyi yerine getirecektir. Aziz beyin haberi olursa yerine getirir muhakkak'' ifadesini kullandı.

''EN ÇOK TARAFTAR GALATASARAY'IN''
Adnan Polat, son 10 yılda yapılan kamuoyu yoklamalarına göre en fazla taraftarın Galatasaray'a ait olduğunu kaydetti.

Yapılan anketlere göre Türkiye'de futbolla ilgilenen kişi oranını yüzde 70 olduğunu aktaran başkan Polat, özellikle son 10 yılda yaşanan şampiyonluklar ve UEFA Kupası'nın da kazanılmasının etkisiyle Galatasaray'ın taraftar oranını yüzde 34'e ulaştığını söyledi.

Fenerbahçe'nin taraftar oranının yüzde 30 ile 32, Beşiktaş'ın taraftar oranının ise yüzde 17-18 seviyesinde olduğunu dile getiren Polat, Fenerbahçe Kulübü'nün eski başkanı Ali Şen'in, ''Fenerbahçe'nin 35 milyon taraftarı var'' sözlerini de hatırlatarak, ''Ben bilimsel araştırmalara çok daha fazla itibar ediyorum'' dedi.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın, Galatasaray'ın FB Şükrü Saracoğlu Stadı'nda UEFA Kupası Finali oynayabileceğinin hatırlatılması üzerine, ''Hele bir oynasınlar bakalım'' demesini değerlendiren Adnan Polat, ''Nerede olursa olsun gönlümüzden final oynamak geçiyor. Ama FB Şükrü Saracoğlu Stadı'nda oynamak ise başka anlam da taşıyor. Aziz bey ne cevap versin? Ben de olsam, 'Hele bir Fenerbahçe Ali Sami Yen'de final oynasın' derim'' şeklinde konuştu.

Galatasaray Kulübü Başkanlığı'nın idealindeki en üst düzey olduğunu vurgulayan Adnan Polat, yönetim kurulu üyelerine de özverili çalışmalarından ötürü teşekkür etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132