26 Mayıs 2006 Cuma 00:00
Saran konuştu, cevabı anında geldi
Fenerbahçe'de Aziz Yıldırım'ın görevi bırakmasının ardından dün bir basın toplantısı düzenleyen eski yöneticilerden Sadettin Saran göreve talip olduğunu ilan ederken, kesenin de ağzını açtı. Fenerbahçe yönetimi ise Saran'a anında ve sert bir yanıt verdi. ~|~

 

Sadettin Saran, cezası nedeniyle Haziran ayındaki kongrede aday olmasının mümkün olmadığını hatırlatarak, cezanın kaldırılmasını ya da seçimin 16 gün sonrasına ertelenmesini istedi.. "Başkanlığa talibim" diyen Saran, cezasının kalkması ya da seçimin ertelenmesi durumunda aday olacağını da açıkladı.

F.Bahçe'yi dünyanın zirvesine taşırız
İşte Saran'ın sözleri: "Ben ve ekibim en büyük kulüp olan Fenerbahçe'yi dünyanın zirvesine taşımaya talibiz. Başkanlığa aday değilim, başkanlığa talibim diyorum. Çünkü ne yazık ki hiç hak etmediğim bir ceza aldım. İsterdim ki aday olacağımı bilen yönetim, seçimi 16 gün sonrasına yani cezamın dolacağı 10 Temmuz 2006 tarihinin sonrasına alsaydı. Yönetimin bu hatayı düzelteceğine ve Fenerbahçe için rekabet ortamı yaratacağına inanıyorum. Adaylığımın önündeki engel kaldırılmazsa durumu ekibimle birlikte değerlendiririm. Biliyorsunuz ben hiç bir zaman aşırı muhalefet yapmadım. Yeni seçilecek yönetime destek verebilirim. 100. yıl için 10 trilyonluk bir kaynak aktarabilirim."

SERT YANIT GELDİ
Fenerbahçe Kulübü, eski yönetici Sadettin Saran'ın basın toplantısı yaparak yönetime talip olduğunu açıklaması üzerine, Saran ile ilgili açıklamalar yaptı. Kulübün resmi internet sitesinde, ''Hem kulübe icra takibi yapıyor, hem de görev almak istiyor'' başlığıyla yayınlanan yazıda, ''Fenerbahçe'de göreve talip olacak kişilerin geçmişinde ya da geleceğinde (Kendi kulübüne icra takibi yapmak, kulübün kredibilitesi olmadığını söylemek ve televizyon yayın şirketleriyle spor sektöründe kazanç amaçlı kurumlara sahip olmak ve Fenerbahçe'nin sırtından para kazanmanın) yöneticilik etiğine uyup uymadığının takdirini kamuoyuna bırakıyoruz'' denildi.

GÜVENİP TARİHSİZ ÇEK VERMİŞTİK
Açıklamada, şu görüşlere yer verildi: ''Sadettin Saran'ın televizyon yayınları, show ve spor konularında profesyonel olarak çalışan pek çok firması vardır. Fenerbahçe Kulübü'nün UEFA ile ilgili maçlarının televizyon yayın hakları beş yıl süre ile Saran tarafından satın alınmıştır. Daha sonra Saran, bu sözleşme ile satın aldığı haklara ek olarak yeni yayın ve reklam hakları almak için Nihat Özdemir ve Hamdi Akın'ın da bilgileri dahilinde yönetime başvurmuştur. Bu ısrarlar üzerine, Saran'ın lehine olarak sözleşmeye ek sözleşme yapılmıştır. Bu sözleşmenin teminatı olarak Saran'a kulüp tarafından 'tarihsiz bir teminat çeki' verilmiştir. Çekin teminat için ve tarihsiz olduğunun kanıtı bizzat Saran'ın basın açıklamasıdır. Saran, vadenin iki yıl uzatıldığını söylemektedir. İlk çekin tarihi 25.03.2002 olduğuna göre, gene Saran'ın ifadesi ile iki yıl uzatılsa, çekin tarihinin 25.03.2004 olması gerekirdi. Halbuki çekin üzerindeki tarih boşluğuna 25.11.2005 tarihi atılarak kullanılmış ve icraya verilmiştir. Ciro edildiği söylenen Alman firması, Saran'ın da ilişkili olduğu bir firmadır. Gerçek bir Alman firmasına, Türkiye'deki uygulamalarda olduğu gibi 2,5 yıl vadeli bir çekin ciro edilmesi mümkün değildir. Kulübe hibe ettiğini ifade ettiği 500 bin dolar ise yönetime talip olan herkesin taahhütleri çerçevesinde yapılan bir işlemden başka bir şey değildir.''

ŞAHSİ İCRA TAKİPLERİ BİZLERİ VE KULÜBÜ ZOR DURUMA SOKTU
Açıklamada, kulübün Vakıflar Bankası'ndan 2 milyon dolar kredi alamadığı iddiasının gerçek dışı olduğu, sadece Vakıflar Bankası'nda Fenerbahçe Kulübü'nün 40 milyon dolar kredi limiti olduğu ifade edildi.
Saran'ın basın toplantısındaki ''Madem baştan ödenmeyecekti, sonra neden ödediler'' şeklindeki sözlerine karşılık, ''Çekin üzerinde imzaları bulunan yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımıza Saran tarafından 'kişisel' icra takibi yaptırılmıştır. Yöneticilere yapılan bu şahsi icra takipleri hem bizleri hem de kulübü zor duruma sokmuştur. Saran, kulüplerin TV yayın, reklam, sponsorluk gibi tüm faaliyetlerinden para kazanmaktadır. Fenerbahçe'de başkan olursa, TV yayın gelirlerini satın alırken veya başkasına satarken hangi şapkayı giyecektir? Sadettin Saran, Fenerbahçe'ye ne karşılığı, ne paralar kazandırmıştır, varsa açıklamaya davet ediyoruz'' denildi.

FENERBAHÇELİLİK NEREDE KALDI
Sadettin Saran'ın Galatasaray'ın en zor zamanında peşin para vererek sarı-kırmızılıların geleceğe yönelik yayın haklarını satın aldığı iddia edildi.
Saran'ın bunun için ''Ben almasaydım, başkaları alacaktı'' şeklindeki sözleriyle ilgili, kulübün açıklamasında, şu görüşlere yer verildi: ''Ortada alacak başkaları yoktu ki. Varsa bile 'Sen alma, başkaları alsın', Fenerbahçelilik nerede kaldı? Ticari menfaat, her şeyden önce mi gelmelidir? Ya Fenerbahçe'yi yönetirken de bu mantık geçerli olursa, bu işin altından nasıl kalkılacaktır.''

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137