Bu haber kez okundu.

Sevinç ve hüzün
TEMMUZ:

2: Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 2010 yılında düzenlenecek 21. Kış Olimpiyat Oyunları'na, Kanada'nın Vancouver kentinin evsahipliği yapmasını kararlaştırdı.

23?6: Sezonun 3. "Grand Slam" mücadelesi olan 117. Wimbledon Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde İsviçreli Roger Federer ilk, tek bayanlarda da ABD'li Serena Williams, 2. kez üstüste kazandı.

5?6: İstanbul'daki 17. Uluslararası Boğaziçi Judo Turnuvası'nda Türkiye, 5 birincilik, 7 ikincilik ve 8 üçüncülük kazanarak, takım halinde bayanlarda 49 puanla birinci, erkeklerde de 8 puanla 3. oldu.

6?12: Tayland'ın başkenti Bangkok'daki 12. Dünya Büyükler Boks Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken Rusya, 3'er altın ve gümüş madalyayla birinciliği, Küba da 3 altın, 1'er gümüş ve bronz madalyayla da ikinciliği elde etti.

8?13: Voleybolda 14. Dünya Erkekler Süper Ligi'nde, İspanya'nın başkenti Madrid'deki finalde Brezilya, Sırbistan?Karadağ'ı 3?2 yenerek 3. kez şampiyon, İtalya da Çek Cumhu~|~riyeti'ni 3?1 yenerek 3. oldu.

17?20: Polonya'nın Bydgosvcz kentindeki Avrupa Ümitler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 5 bin metrede Elvan Abeylegesse ile 1 altın, erkekler çekiç atmada Eşref Apak ile 1 gümüş, bayanlar gülle atmada da Filiz Kadoğan ile de 1 bronz madalya kazandı ve klasmanda 12. oldu. Rusya ise 7'şer altın ve gümüşün yanısıra 6 bronz madalyayla birinciliği aldı.

19?20: İstanbul'daki 1. Uluslararası Boğaziçi Kuraş Turnuvası'nda Türkiye, 2 altın, 4 gümüş ve 9 bronz madalya kazanarak takım halinde birinciliği aldı.

4?27: Uluslararası 90. Fransa Bisiklet Turu'nda ABD'li Lance Amstrong, 5. kez üstüste birinci olarak, tarihte bu başarıya ulaşan 2. pedal oldu.

AĞUSTOS

2?3: Romanya'nın Braşov kentindeki uluslararası grekoromen güreş turnuvasında Türkiye, 3 birincilik ve 1 üçüncülük kazanarak takım halinde 3.lüğü elde etti.

10: Atletizmde "Golden League"in 4. ayağı olan 62. Uluslararası Berlin ISTAF Yarışmaları'nda, bayanlar 1500 metrede Süreyya Ayhan, 3.59.59'luk derecesiyle 2. kez üstüste birinciliği elde etti.

15: Atletizmde "Golden League"in 5. ayağı olan 75. Uluslararası Zürih Weltklasse Yarışmaları'nda bayanlar 1500 metrede Süreyya Ayhan birinci olurken, 3.55.61'lik dereceyle Türkiye Rekoru kırdı, ayrıca son 3 yılın en iyi ve tüm zamanların da en iyi 13. derecesini elde etti.

19?23: Almanya'nın Dortmund kentindeki Avrupa 13. Erkekler ve 10. Bayanlar Yıldızlar Halter Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar artı 69 kiloda Ümmühan Uçan ile 3 altın, ayrıca 3 gümüş ve 2 bronz madalya kazanarak bayanlarda 447 puanla, takım halinde 522 puanlı Rusya'nın ardından 2., madalya kazanılamayan erkeklerde ise 246 puanla 15. oldu.Erkeklerde de Rusya, 530 puanla birinciliği aldı.

20?24: İstanbul'daki "Efes Pilsen World Cup 2" uluslararası basketbol turnuvasında (A) Milli Takım, finalde İtalya'ya 76?64 yenilerek 2. oldu.

13 ve 27: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Galatasaray, Bulgar rakibi CSKA Sofya'yı 2 maçta da 3?0 yenerek ligde oynama hakkını elde etti.

29: Futbolda 29. Avrupa Süper Kupası'nı, Portekiz'in Porto takımını 1?0 yenen İtalya'nın Milan takımı 4. kez kazandı. (Monaco)

23?31: Fransa'nın başkenti Paris'teki 9. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda, bayanlar 1500 metrede Süreyya Ayhan, 2. olarak gümüş madalya kazandı, bayanlar 5 bin metrede ise Elvan Abeylegesse 5. oldu. Türkiye, 1 gümüş madalyayla 30. sırada yer alırken ABD, 10 altın, 8 gümüş ve 2 bronz madalyayla ülke klasmanında birinciliği elde etti.

EYLÜL

5: Atletizmde "Golden League"in 6. ve son ayağı olan Memorial Van Damme Yarışmaları'nda, bayanlar 1500 metrede Süreyya Ayhan, 3.55.33 ile sezonun dünyadaki en iyi derecesini yaparak birinci oldu. (Brüksel)

5 ve 6: (A) Milli Futbol Takımı, 12. Avrupa Şampiyonası 7. Eleme Grubu'ndaki 7. maçında, başkent Vaduz'da Liechtenstein'ı Tümer, Okan Buruk ve Hakan Şükür'ün golleriyle 3?0 yendi. Ümit milliler de Portekiz'e deplasmanda 2?1 üstünlük sağladı.

25?7: Sezonun 4. ve son "Grand Slam" mücadelesi olan 123. ABD Açık Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek bayanlarda Belçikalı Justine Henin?Hardenne, tek erkeklerde de ABD'li Andy Roddick ilk kez kazandı. (New York)

12: Bayan Voleybol Milli Takımı Antrenörü Deniz Esinduy, Ankara'daAvrupa Şampiyonası kampı sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu öldü.

5?14: İsveç'teki 33. Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye, grupta 2 galibiyet ve 1 yenilgiyle topladığı 5 puanla 2. olduktan sonra, eleme maçında Sırbistan?Karadağ'a yenilerek çeyrek finale kalamadı.

12?14: ABD'nin New York kentindeki Dünya 37. Erkekler ve 16. Bayanlar Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken Gürcistan, 1'er altın ve bronz madalya ve 37 puanla erkeklerde, Japonya da 5 altın madalya ve 62 puanla takım birincisi oldu. Rusya'nın erkeklerde 3 altın madalya kazandığı şampiyonada Türkiye, 12 puanla dereceye giremedi.

13?14: Monaco'daki 1. Dünya Atletizm Finali'nde bayanlar 1500 metrede Süreyya Ayhan, bayanlar 5 bin metrede de Elvan Abeylegesse birinciliği kazandı. Süreyya Ayhan böylece sezonu bayanlar dünya klasmanında 1409 puanla 5.liği aldı.

20?28: Ankara ve Antalya'daki 23. Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, tarihsel bir başarıya imza atarak 5 galibiyet, 2 yenilgiyle ve finalde Polonya'ya 3?0 yenilerek tarihinde ilk kez 2.liği kazandı. Polonya, ise ilk kez şampiyonluğu elde etti.

EKİM

2?5: Fransa'nın Creteil kentindeki 48. Dünya Büyükler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamayıp 14 puanla takım halinde 13. olurken Gürcistan, 2 altın, 1 bronz madalya ve 29 puanla takım birinciliğini elde etti.

8: Basketbolda 19. Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı, lig şampiyonu E.Pilsen'i 68?66 yenen Türkiye Kupası sahibi Ülkerspor 4., 11. Bayanlar Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı da Erdemirspor'u 75?60 yenen lig ve kupa şampiyonu BOTAŞ Spor, 2. kez üstüste kazandı. (İstanbul)

10 ve 11: (A) Milli Futbol Takımı, 12. Avrupa Şampiyonası 7. Eleme Grubu'ndaki 8. ve son maçında İstanbul'da İngiltere ile golsüz berabere kalarak grubu 19 puanla 2. sırada bitirdi. Ümit milliler ise rakibini 1?0 yenerek grupta 22 puanla birinci oldu.

8?12: İspanya'nın Valencia kentindeki Avrupa 29. Erkekler ve 6. Bayanlar Gençler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde 4'er altın ve gümüşün yanısıra 1 bronz madalya ve 532 puanla Bulgaristan, bayanlarda da 3 altın, 1 gümüş, 5 bronz madalya ve 455 puanla Rusya'nın ardından takım halinde 2.liği aldı.

15: Futbolda UEFA Kupası 1. turunda Gençlerbirliği, İngiliz Blackburn Rovers'ı 3?1 ve 1?1, Gaziantepspor, İsrail'in Hapoel Tel Aviv takımını 1?0 ve 0?0'lık skorlarla elerken Karadeniz ekibi Trabzonspor, İspanyol Villarreal'e 0?0 ve 2?3, Malatyaspor da İsviçre'nin Basel takımına 0?2 ve 2?1'lik skorlarla elendi.

25?26: Kazakistan'ın Almati kentindeki Grekoromen Güreş Dünya Kupası'nda Türkiye, 1 galibiyet ve 3 yenilgiyle 4. olurken, 4 maçını da kazanan Rusya, şampiyonluğu elde etti.

KASIM

6?8: İspanya'nın Valladolid kentindeki 59. Dünya 3 Bant Bilardo Şampiyonası'nda Semih Saygıner, finalde Yunanlı rakibini yenerek şampiyonluğu kazandı.

1?15: Japonya'daki 9. Bayanlar Voleybol Dünya Kupası'na ilk kez katılan Türkiye, 5 galibiyet ve 6 yenilgiyle 7. oldu. Çin Halk Cumhuriyeti, 11 galibiyet ve 22 puanla yenilgisiz şampiyonluğu, Brezilya, 21 puanla 2.liği, ABD de 19 puanla 3.lüğü kazandı.

15?16: Sırbistan?Karadağ'ın başkenti Belgrad'daki Balkan Büyükler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, 2 altın, 4 gümüş ve 11 bronz madalya kazandı.

18 ve 19: (A) Milli Futbol Takımı, 12. Avrupa Şampiyonası elemeleri play?off baraj mücadelesinde Letonya'ya 0?1 ve 2?2'lik skorlarla elendi. 2. maçta golleri İlhan ve Hakan Şükür kaydetti. 14. Avrupa Ümitler Futbol Şampiyonası elemeleri play?off baraj mücadelesinde de milli takım, Almanya'ya 0?1 ve 1?1'lik skorlarla elenerek finallere kalamadı.

14?22: Kanada'nın Vancouver kentindeki Dünya 73. Erkekler ve 16. Bayanlar Büyükler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde 62 kiloda Halil Mutlu ile 3 altın, ayrıca 4 gümüş, 5 bronz madalya ve 500 puanla, 6 altın, 5 gümüş, 2 bronz madalyayla 530 puan toplayan Çin Halk Cumhuriyeti'nin ardından 2. oldu.

16?23: Çin Halk Cumhuriyeti'nin Şangay kentindeki Dünya Liseler Futbol Şampiyonası'nda Trabzon Lisesi, finalde evsahibi ülke temsilcisini 1?0 yenerek ilk kez şampiyonluğu kazandı.

27: UEFA Kupası 2. turunda Gençlerbirliği, Portekiz'in Sporting Club Lizbon takımını 1?1 ve 3?0, Gaziantepspor da Fransa'nın Racing Club Lens takımını 3?0 ve 3?1'lik skorlarla eledi.

16?30: Japonya'daki 10. Erkekler Voleybol Dünya Kupası'nda şampiyonluğu, 11 galibiyetle ve 22 puanla yenilgisiz Dünya Şampiyonu Brezilya kazanırken, Avrupa Şampiyonu İtalya, 20 puan ve averajla 2.liği, Olimpiyat Şampiyonu Sırbistan?Karadağ da yine 20 puan ve averajla 3.lüğü aldı.

ARALIK

5: Futbolda 18. Dünya Kupası Avrupa elemelerinde Türkiye, 2. Grup'ta Danimarka, Yunanistan, Ukrayna, Gürcistan, Arnavutluk ve Kazakistan ile eşleşti.

10: Şampiyonlar Ligi'nde Galatasaray ve Beşiktaş, 7'şer puan topladılar ve gruplarında 3. olarak UEFA Kupası'nda 3. turda oynama hakkı elde ettiler.

14: 42. Kıtalararası Kulüpler Dünya Şampiyonluğu maçında Arjantin'in Boca Juniors takımı, İtalyan Milan'ı penaltılarla 4?2 yenerek 3. kez şampiyonluğu kazandı.

21: Türkiye Büyükler Serbest Güreş Birinci Ligi'nde İzmir Tekelspor,6 puanla ve yenilgisiz şampiyonluğu kazanırken, ASKİ Spor da 4 puanla 2. oldu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100