11 Eylül 2008 Perşembe 00:00
Skibbe ile yola devam
Galasataray Başkanı Adnan Polat, Divan Kurulu'nun Eylül ayı toplantısında yaptığı konuşmada, alınan sonuçlardan memnun olmadıklarını ama ama teknik direktör değiştirmeyi düşünmediklerini söyledi. ~|~

 

Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, Divan Kurulunun Eylül ayı toplantısında, yönetim kurulunun 6 aylık icraatını anlattı.

Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'ndaki toplantıda, yaklaşık 50 dakikalık bir konuşma yapan Polat, mali açıdan çok rahat olmadıklarını belirterek, ''Ama dışarıdan göründüğü kadar da zor durumda değiliz. İyi yoldayız. Daha çok şey yapacağız. Bize güvendiğimiz için teşekkür ederiz'' dedi.

Sürdürülebilir, kalıcı ve uzun vadede rahatlatıcı finansman yapısına ihtiyaçlarının olduğunu kaydeden Polat, ''Banka borçlarımızı 7-10 seneye yaymak amacındayız. Sportif A.Ş. ile Futbol A.Ş'nin birleşmesini sağlamak için Sportif A.Ş'nin dışardaki hisselerini çağrı şekliyle almak gerekmektedir. Bunun için gerekli minimum finansman 150 milyon dolardır. Bu finansman, banka borçlarını  yapılandırma ve Sportif A.Ş'nin dışarıdaki hisselerini almaya yarayacaktır'' diye konuştu.

Polat, yeniden yapılanma için uzun süredir Goldman Sachs firması ile temas halinde olduklarını ve şu anda bir genel kurul ihtiyaçlarının doğduğunu belirterek, ''Bu konuda medyada çok değişik spekülasyonlar yer almaktadır. Bu anlaşmayı tam anlamıyla açıklayamam, çünkü gizlilik anlaşması var aramızda. Toplamda, banka kanalıyla 100-120 milyon dolar, tahvil ile 50 milyon dolar kaynak sağlanması düşünülmektedir. Ben, 3 sene içinde, mevcut durum devam ederse ne duruma gelirim, benden çıkacak değerler nedir, bunlara bakarım. Bu 3 sene içinde bir temettü dağıtımı çıkıyor, kredi faizleri çıkıyor, Sportif A.Ş'nin Futbol A.Ş'ye verdiği borcun faturası ve KDV'si çıkıyor. Bunların üçünü üst üste koyuyoruz, alacağımız paranın faizine bakıyoruz ve bu olaya girmeyi uygun görüyoruz.

Bu olayın sonunda Galatasaray'ı, geliri gideri belli olan, karı da olan bir şirket haline getirmeye çalışıyoruz'' diye konuştu.

Polat, anlaşmayla ilgili teminat vereceklerini anlatarak, ''350 milyon dolarlık teminat vereceğiz. Bu teminatların 200 milyon doları gelir temliği, 100 milyon doları da Riva arazisi ipoteğidir. Bunun yanında, son 10 senedeki başkan ve yöneticilerin kefalet imzalarını da ortadan kaldıracağız'' ifadelerini kullandı.

TÜRK TELEKOM İLE REKOR ANLAŞMA
Türk Telekom ile 100 milyon doların üstünde bir anlaşma yaptıklarını açıklayan Adnan Polat, bunun Türk spor tarihinin en büyük sponsorluk anlaşması olduğunu ileri sürdü.
Polat, Türk Telekom'un, anlaşmanın rakamlarının kamuoyunda açıklanmaması için ricada bulunduğunu kaydederek, ''Ancak Galatasaray'ın göğüse aldığı reklamın ücreti, bir öncekine göre çok yüksektir. Bunun dışında, üzerinde çalıştığımız ve Galatasaray'a yıllık 25 milyon dolar gelir getirecek sanal operatörlük anlaşmasını yapmak üzereyiz. Kullanıcılar, Galatasaray telefonu veya Galatasaray  sanal operatörü kullanacaklar ve ayda 2 milyon dolar elde edeceğiz'' şeklinde konuştu.
 

BU MEVSİM YURT DIŞINA OYUNCU SATMAYACAĞIZ
Ligin henüz 2. haftasında ciddi şekilde spekülasyonlar yapıldığını vurgulayan Adnan Polat, ''Tabii ki aldığımız neticelerden memnuniyetsizliğimiz var, ama herhangi bir değişiklik düşünmediğimiz gibi, ismi geçen hiçbir teknik adamla görüşmedik. Bunlar medyanın hayal ürünleri'' dedi.

Polat, medyada sürekli oyuncuların yurt dışına transfer olacağının yazıldığını hatırlatarak, ''Biz Servet, Arda, Mehmet Topal, Barış ve Sabri ile daha yeni 4-5 yıllık anlaşmalar yaptık. Bu oyuncuları, gerekli katkıyı sağlamadıktan sonra yurt dışına göndermeye niyetimiz yok. Teklifler tabii ki olabilir. Biz bu mevsim yurt dışına oyuncu satmayı düşünmüyoruz, ama futbol çok dinamik, her zaman yeni şartlar ortaya çıkabiliyor'' dedi.

KADERİN CİLVESİ UEFA KUPASI'NDA HEDEF ORTAYA KOYDU
Geçen sene şampiyonluğun araç, asıl amaçlarının ise Avrupa Şampiyonlar Ligi'ne kalmak olduğunu belirttiklerini, ancak bu hedeflerine ulaşamadıklarını dile getiren Polat, ''Hepimiz çok üzüldük. En büyük üzüntüyü de biz çekiyoruz. Bunun Galatasaray imajına katkısının yanı sıra oradan gelecek gelirlerle 2009 yılı mayıs ayına kadar nakit akışını öngörüyorduk. Şimdi bu geliri bulmanın çabası içindeyiz. Kaderin cilvesi, bize UEFA'da bir hedef ortaya koydu. Gönlümüzden geçen, kendimizi odakladığımız konu, Saracoğlu'nda final oynatmak. Bunun için gereken her türlü mücadeleyi vereceğiz, dilerim şans bizden yana olur'' diye konuştu.

GALATASARAY BARIŞINI SAĞLADIK
Başkan Polat, yönetime aday olduklarında söyledikleri Galatasaray barışını sağladıklarını ifade etti.
Bu barışın sağlanmasında kendilerine destek veren kulübün eski başkanlarına teşekkür eden Polat, ''Onların bu konudaki katkısı son derece büyüktür. Divan kurulu başkanı ve duayenleri de bize bu konuda destek vermiştir'' dedi.

RİVA 172 MİLYON DOLAR EDİYOR
Polat, Riva'nın imar durumunda artık sorun bulunmadığını ve değerinin 172 milyon dolara ulaştığını söyledi.
Riva için 880 villa projesi çizildiğini anlatan başkan Polat, ''İki sene önce değeri 80 milyon dolardı. Biz burayı hemen satmadık ve iki sene içinde 12.5 milyon dolar faiz kaybımız oldu, ama şu anda değeri 172 milyon dolara geldi. Bekleyerek 80 milyon rant gelirimiz oldu. Bunu satabiliriz, yapabiliriz veya ortak değerlendirebiliriz. Bu sıkıntıların içinde de olsa başkasına kelepir olarak satmayacağız'' ifadelerini kullandı.

'FENERİUM'UN ARKASINDA KALMAYI İÇİME SİNDİREMİYORUM
Galatasaray Başkanı Polat, ürün satışlarının Fenerium'un arkasında kalmasını içine sindiremediğini kaydetti.
Galatasaray Store'un cirosunun geçen seneye göre yüzde 116 arttığını kaydeden Polat, ''Bunu iki katına çıkarıp, her kulvarda olduğu gibi burada da 1. sırada olmayı istiyoruz'' dedi.

Polat, kombine kart satışlarının yüzde 25, gelirlerinin de yüzde 43 oranında arttığını açıkladı.


ALİ SAMİ YEN KOMPLEKSİ
Yeni stadın yapımının başlangıcının biraz yavaş olduğunu, ama şu anda iki vardiya olarak çalışıldığını anlatan Polat, ''29 Ekim 2009 tarihinde bitmemesi için hiçbir neden yok'' dedi.
Başkan Polat, stadın yanına bir spor salonu yapma planlarının bulunduğunu dile getirerek, basketbol ve voleybol şubelerinin bu salonu kullanacağını açıkladı.

Burada oluşacak kompleksin adının Ali Sami Yen Spor Kompleksi olacağını söyleyen Polat, ''Uzun ve geniş yola (Aslanlı Yol) adını vereceğiz, bunun başına da kurucumuz Ali Sami Yen Bey'in büyük bir heykelini yaptırmayı düşünüyoruz'' diye konuştu.

Polat, futbol altyapısının ismini, Galatasaray Futbol Akademisi olarak değiştirdiklerini vurgulayarak, ''Üniversitelerle işbirliği yaptık. Şu anda takımımızda, altyapıdan gelme 5 oyuncu var. 24 kişilik kadronun en az 8'inin altyapıdan gelmesini hedefliyoruz'' dedi.

KOMİSYON KURULMASINA KARAR VERİLDİ
Başkan Polat'ın konuşmasının ardından Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar, Goldman Sachs ile yapılan anlaşmanın incelenmesi için komisyon kurulması için Divan Kurulu Başkanlığına yetki verilmesini istedi.

Polat'ın, ''Anlaşma içeriği gizli'' demesine rağmen İrfan Aktar, kurul üyelerinden, anlaşmanın incelenmesi için yetki aldı. En kısa sürede komisyonu kuracaklarını söyleyen İrfan Aktar, bu konuda yönetimden de bilgi isteyeceklerini vurguladı.

ELEŞTİRİLER
Divan Kurulu üyeleri, başkan Polat'ın açıklamalarının ardından, kredi anlaşmasını eleştiren konuşmalar yaptı.
Yeni bir AIG sıkıntısının yaşanabileceğini vurgulayan üyeler, böyle bir anlaşmanın kongrede en ince ayrıntısına kadar tartışılması gerektiğini dile getirdiler.

Eski divan kurulu başkanlarından Duygun Yarsuvat ise her konuda ağır eleştirilerde bulunurken, Galatasaray Adası'nda, Galatasaraylı üyelere, 1950'li yıllarda bazı ülkelerde siyahi insanlara yapılan ayrımcılığa benzer uygulamalar yapıldığını iddia etti.

EREN TALU: ARTIK SEYRANTEPE'DE ŞOK OLMAYACAK
Seyrantepe Projesi'nin uygulayıcısı Eren Talu ise yaptığı konuşmada, ''Seyrantepe'de şok olmayacak diye size garanti veriyorum'' dedi.
Talu, ''Biz inanıyoruz, siz de inanın. Düşünce birliğine inancımız var. Bakın stat oluyor, büyük bir bölümü çıktı. Finansman problemi yok, yapım problemi yok. Zamanında yetişecek. Ocak ayında kabası bitecek. Çatı için Çin'e gidiyorum. 8 ayda çatı bitecek. Her şey kontrol altında. Depreme karşı olsun, yapı tekniği olsun, her şey olumlu ve kontrolden geçiriliyor. Bu stat mükemmel bir stat. 2009  Ekim ayında stat bitecek. Lütfen bu işi olmuş kabul edin ve bu şekilde düşünmeye çalışın. Kendi içimizdeki farklı sesler, hep eleştiriler oluyor. Sadece bu konuda değil, hep eleştiri oluyor, hiç destek gelmiyor. Hep eleştireceğiz, ama iyi yapılan hiçbir şey yok mu?'' diye konuştu.

BORÇ-ALACAK FARKI 171 MİLYON YTL
Toplantıda, 31 Mayıs 2008 tarihi itibariyle denetleme kurulu raporu okundu.
Denetleme kurulu raporunda, kulübün borç-alacak farkının 171 milyon YTL olduğu açıklandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137