06 Temmuz 2008 Pazar 00:00
Spor dünyası şokta !.. Hasan Doğan vefat etti
TFF Başkanı Hasan Doğan geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi. Haber ftbol camiasını yasa boğdu. Doğan'ın cenazesi yarın Fatih Camii'nde toprağa verilecek. ~|~

  


Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan, tatil için gittiği Muğla'nın Bodrum ilçesinde, geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.
Bodrum'daki Rixos Otel'de tatil yapan Doğan dün öğleyin, Fatih Terim, yardımcısı Müfit Erkasap, federasyon yöneticisi Levent Kızıl ve sanatçı Beyazıt Öztürk ile birlikte Torba'daki 'La Boutique Alkoçlar'a gitti.
Gülşah ve Ender Alkoçlar'ın yeni açtığı otel için 'hayırlı olsun' diyen Hasan Doğan ve Fatih Terim, burada eşleriyle birlikte öğle yemeği yedi. Doğan ve Terim, yemek sonrası La Boutique Alkoçlar'da bir süre dinlendikten sonra ayrıldı.
Doğan yeniden tatilini geçirdiği Rixos Otel'e döndü. Akşama doğru da Rixos Otel'deki Türk hamamına giren Hasan Doğan, bir süre kalıp ter attı. Doğan, hamamdan çıktıktan sonra çay içerken bir anda fenalaştı. Oteldeki görevlilerin ilk müdahaleyi yaptığı Hasan Doğan, hemen Özel Bodrum Hastanesi'ne kaldırıldı ancak tüm çabalara rağmen kurtarılamadı.

'Solunum ve kalp durmuştu'
Özel Bodrum Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Abdullah Servet, "Hasan Doğan'ı ambulansla hastaneye aldık. Solunum ve kalp durmuştu. Yaklaşık 90 dakika hastaya müdahale ettik. Elimizden geleni yaptık, ancak Hasan Doğan'ı kaybettik" dedi.
Doğan'ın cenazesi dün gece İstanbul'a getirildi. Hasan Doğan'ın yarın Fatih Camii'nde kılınacak öğle namazından sonra toprağa verileceği, federasyon binası önünde de özel bir tören yapılacağı bildirildi.

143 gün görev yaptı
Haluk Ulusoy'un ardından başkanlığı devralan Hasan Doğan, 1956 yılında Kastamonu'nun Abana ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da yapan Doğan, 1979 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitirdikten sonra 1979-1980'de İngiltere'de lisan eğitimi aldı. 1981-1988 arası Koç Holding bünyesindeki Beldesan firmasında pazarlama koordinatörü olarak görev alan Doğan, 1988 yılında kurucusu olduğu Ramsey'in genel müdürlüğü görevini üstlendi. Aysel Doğan ile evli olan ve Zeynep ile Selim adlı 2 çocuğu bulunan Doğan, Ramsey A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, Gürmen A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, Kip-Teks A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı, Star Medya Yayıncılık Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü. Doğan, Levent Bıçakcı'nın Futbol Federasyonu başkanı olduğu dönemde, federasyonda başkanvekili olarak görev almıştı.
Doğan, Ankara'da 14 Şubat tarihinde gerçekleştirilen olağanüstü genel kurul sonrası başkanlığa seçilmişti. Toplam 143 gün başkanlık yapan Doğan, genel kurula katılıp oy kullanan 231 delegenin 222'sinin oyunu alarak başkanlığa getirilmişti.

CENAZE İSTANBUL'A GETİRİLDİ

Öte yandan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Hasan Doğan'ın cenazesi, İstanbul'a getiridi.

Aile dostu Doğan'ın ölümü haberini aldıktan sonra Bodrum'a giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Doğan'ın cenazesini İstanbul'a getirdi. Başbakan Erdoğan'ın uçağı Hasan Doğan'ın cenazesini taşıyan uçaktan yarım saat önce İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı'na inerken, Erdoğan Doğan'ın cenazesini taşıyan uçağın inmesini bekledikten sonra havaalanından ayrıldı.

Kafileyle, Doğan'ın ailesinin yanısıra Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu spor dünyasından çok sayıda isim de İstanbul'a geldi.
Hasan Doğan'ın cenazesi, Sabiha Gökçen Havaalanı'nda cenaze aracına konularak, Bahçelievler Medical Park Hastanesi'nin morguna götürüldü.

Başbakan'ın gelmesi ve Hasan Doğan'ın cenazesinin getirilmesi sırasında polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Saat 02.15'de Başbakan Erdoğan'ın konvoyu ile cenaze konvoyu aynı anda hareket etti. Başbakan Erdoğan Üsküdar'da cenaze konvoyundan ayrılarak evine gitti.

 

Taziye mesajı yağıyor

Türkiye Futbol Federasyonu Hasan Doğan'ın vefatı sadece Türk futbol camiasının değil ülke kamuoyunun gündemine otururken, ülkeyi de yasa boğdu. Hasan Doğan'ın vefatının ardından başsağlığı mesajları yağarken, mesajlarda ortak özellik Hasan Doğan'ın Türk futboluna yaptığı katkıydı.
 
Gül: Minnetle anacağız
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Futbol Federasyonu Hasan Doğan'ı ''idealist, kararlı, yaratıcı, yapıcı ve üstün karakterli kişiliğiyle yakından tanıdığını'' belirterek, ''Türk futboluna büyük hizmetlerde bulunan Hasan Doğan'ın kendisinden çok daha büyük katkılar beklendiği bir dönemde vefatı, Türk sporu için büyük bir kayıp olmuştur. İdealist, kararlı, yaratıcı, yapıcı ve üstün karakterli kişiliğiyle yakından tanıdığım Hasan Doğan, Türk futbolunda kısa zamanda önemli gelişmelere imza atmıştır. Hasan Doğan, bu yönüyle de unutulmayacak, her zaman sevgi, saygı ve minnetle anılacaktır.'' dedi.
 
Toptan: Türk futbolu için büyük kayıp
TBMM Başkanı Köksal Toptan, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı. TBMM Başkanlığı İletişim Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Köksal Toptan'ın mesajı şöyle: ''Genç yaşta aramızdan ayrılan Sayın Doğan'ın vefatı, Türk sporu için büyük bir kayıptır. Avrupa Futbol Şampiyonası'nda milli takımımızın başarısında büyük emeği olan Sayın Doğan'a, Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve Türk spor camiasına başsağlığı diliyorum.''
 
Başesgioğlu: Tarifsiz bir acı
Hasan Doğan'ın çocuklur arkadaşı olan Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan'ın vefatı nedeniyle bir başsağlığı mesajı yayınladı.  
Murat Başesgioğlu mesajında, ''Avrupa Şampiyonası'nda elde ettiği başarının baş mimarlarından olan ve tüm Türk milletinin kalbinde taht kuran Hasan Doğan, birleştiriciliğiyle de futbolda barışın ve beraberliğin temsili olmuştur. 
Spor tarihine ismi altın harflerle yazılacak olan değerli dostum Hasan Doğan'a, Allah'tan rahmet, kederli ailesi, yakınları, dostları, futbol camiamıza ve tüm ulusumuza başsağlığı dilerim.''

Atalay: Üzüntümüz büyük
Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan'ın vefatıyla ilgili olarak, "Üzüntümüz anlatılacak gibi değil" dedi. 
Mehmet Atalay yaptığı açıklamada, Hasan Doğan'ın vefatının çok ani olduğunu ve herkesi şoke ettiğini belirterek, "Çok üzgünüz. Üzüntümüz anlatılacak gibi değil. Türk futbolu, çok büyük bir değeri kaybetti. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesini baş sağlığı diliyorum" dedi.

____________________________________________

Arıboğan: Büyük projeleri vardı
Futbol Federasyonu Başkanvekili Lütfi Arıboğan, federasyon başkanı Hasan Doğan'ın vefatının ardından, ''Ne söylenmesi gerekiyorsa hepsini hakeden bir spor adamıydı'' dedi.

Lütfi Arıboğan, Hasan Doğan'ın, her yönüyle örnek bir futbol adamı olduğunu belirterek, ''Ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Büyük bir şok yaşıyoruz. Büyük projeleri olan, geniş vizyonu olan bir spor adamıydı. Ne söylenmesi gerekiyorsa hepsini hakediyordu'' dedi.

14 Şubat'taki genel kurulun ardından Hasan Doğan ile yoğun bir çalışma temposuna girdiklerini vurgulayan Arıboğan, ''Müthiş bir 4 ay geçirdik. Çok tempolu çalışıyorduk'' diye konuştu.  Avrupa Futbol Şampiyonası'nda heyecanlı günler yaşadıklarını anlatan Arıboğan, Hasan Doğan'ın şampiyona sırasında süren bir sağlık sorununun olmadığını sözlerine ekledi.

 ________________________________________
 

Ulusoy: Futbol ailesinin başı sağolsun: 
Eski Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan'ın vefatı nedeniyle bir başsağlığı mesajı yayınladı. Haluk Ulusoy, yazılı yaptığı açıklamada, ''Futbol Federasyonu Başkanı Sayın Hasan Doğan'ın Hakkın rahmetine kavuştuğunu üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına sonsuz sabırlar diliyorum. Türk futbol ailesinin başı sağolsun'' dedi.
 
Bermek: Çok sarsıldım
Eski Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Bermek, Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan'ın vefatıyla Türk futbolunun vizyon sahibi bir yöneticisini yitirdiğini söyledi. Federasyonun şubat ayında gerçekleştirilen genel kurul toplantısında başkan adayı olan, ancak daha sonra adaylıktan çekilen Ayhan Bermek yaptığı açıklamada, beraber başkanlık için aday olduklarını belirterek, "Bazen insanlar hazır olmadığı haberleri alıyor. Ne kadar yaşımız ilerlese de, inançlarımız sağlam desek de bu haber karşısında sarsılmadığımı söyleyemem. Çok sarsıldım" dedi.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137