04 Eylül 2007 Salı 00:00
Terim: Haberim yoktu!
Fatih Terim, aleyhinde konuşan Ayhan'ın açıklamaları üzerinde fazla durmadığını belirterek, "Açıkçası kadroyu açıklarken haberim yoktu. Ama olsayda da farketmezdi" dedi. ~|~

 


Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Avrupa Şampiyonası grup elemelerinde Malta ile yapacakları maçta sürprize ve sıkıntıya yer vermeyecek bir şekilde mücadele edeceklerini söyledi.

Terim, Riva'daki Milli Takımlar Turkcell Tesisleri'nde yaptığı basın toplantısında, grup elemelerinde 6 tane maçlarının kaldığını belirterek, ''Artık bundan sonra bir devre daha yok. Bu son devre kaybın hiç olmaması veya minimize edilmesi gereken bir dönem. Burada tek bay kulanmış takım biziz. Bundan sonra bütün rakipler bay kullanacak. 6'da bir avantaja sahibiz'' dedi.

Malta maçında sürprize yer vermeyeceklerini anlatan Fatih Terim, şöyle devam etti: ''Malta'ya bir önlem diye bir şey söz konusu değil, ama bizim özel rakibi açma girişimlerimizi geniş tutmamız lazım. Futbolun sadece bir yönünü değil birkaç yönününü sahada denemek zorundayız. Sürprize ve sıkıntıya yer vermeyecek şekilde mücadele etmeliyiz. Herhalde Bosna maçında, 'Onları yenerek rahatlayıp garantiye yakın olsun' dedik ve orada bir sürprize denk geldik. Artık böyle bir şeyle karşılaşmak istemiyoruz. Oyuncularımın bu bilinç içinde olduğuna eminim. Oyun içinde değişik varyasyonlar deneyeceğiz. Türkiye her zaman favoridir, ancak bu sahada oynayarak olacaktır. İnşallah bizim ilk devredeki oynayan takımımız oynamaya devam edecektir. Sürprize uğrayacağımızı düşünmüyoruz.'' Fatih Terim, bir sonraki rakip Macaristan'ın da teknik direktör ve takım değişikliğiyle iyi durumda olduğunu belirterek, ''Bosna Hersek'i yenip, iddialı duruma geçme planları yapıyorlar. İtalya'yı yenerek güven kazandılar'' dedi.

Terim, tüm oyuncular kampa geldikten sonra, Romanya ile yaptıkları hazırlık maçını değerlendireceklerini belirterek, ''O maçın analizini yaptık, ikinci yarıda iyi değildik, ama Romanya maçının ilk 35-40 dakikasından bahseden yok. Belki milli takım en iyi başlangıcını yapmış'' diye konuştu.

TEKNİK ADAMLAR DAİMA HATALARI AFFEDEN TARAFTIR
Fatih Terim, milli takım aday kadrosu açıklandığı gün bir röportajı yayınlanan Galatasaraylı Ayhan Akman ile ilgili bir soru üzerine, ''Teknik adamlar daima hataları affeden taraftır'' dedi.

Ayhan'ın açıklamaları üzerinde fazla durmadığını kaydeden Terim, ''Ayhan'ın açıklamalarını milli takımda çok fazla oynama isteğine veriyorum. Ayrıca çok da üzerinde durmuyoruz, herkes hata yapıyor. Güzel olan şey de teknik heyetin ne kadar adil ve ne kadar adaletli olduğudur. Kadroyu açıkladığımız zaman bu röportajdan haberimiz yoktu. Olsaydı da fark etmezdi. Yaşları kaç olursa olsun futbolcular herhalde hep genç, hep çocuk oluyor. Onları da affetmek biz büyüklere düşüyor'' şeklinde konuştu.

Fatih Terim, kadroya aldığı Serkan Özkan ve Hakan Balta ile ilgili de şunları söyledi: ''Serdar Özkan, Riva'daki bu tesislere hiç yabancı değil. Milli takımın en ufağından başlamış, son geldiği nokta Ümit Milli Takım'dır. Sezon başından beri de iyi oynuyor. İyi oynayan bir oyuncuyu, yaşı ne olursa olsun alıyoruz. Serdar da bizim uzun yıllar kazanacağımız yetenekte bir oyuncu. O yüzden kadroya aldık. Hakan Balta ise uzun zaman önce A2 milli takımına çağırmıştım, ondan sonra çağırmadım. O fizikte ve teknikte oyuncuyu kazanmak istiyoruz, ama önemli görev kendisine düşüyor.''

MİLLİ TAKIM TARAFTARININ OLUŞMASINA İHTİYACIMIZ VAR
Fatih Terim, milli takımın cezasının bitmesini ardından Macaristan maçıyla birlikte yaklaşık 2 yıl sonra Türkiye'de oynayacak olmalarının, kendilerini heyecanlandırdığını ifade etti.
Terim, artık dışarda oynamaya çok alıştıklarını vurgulayarak, ''Kendi sahasında resmi maç oynamamanın dezavantajını hiç dile getirmedik. Ben valiz yaparken, yine normal 2 maç dışardaymış gibi yapmışım, alışkanlık olmuş. Tabii seyircimizin önünde olmak, kendi ülkende olmak bir avantaj. Seyircimiz inanıyorum ki bizle beraber olacaktır. Onlara ihtiyacımız var. Milli takım taraftarının oluşmasına ihtiyacımız var. Uzun süre sonra seyircimizin önünde oynayacağımız için heyecanlıyız. İnşallah bu iki maçı 6 puan ile kapatırız'' dedi.

BİZİM YORGUNLUKTAN YANA BİR SIKINTIMIZ OLMAZ
Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, yoğun maç programı nedeniyle oyuncuların yorgun olacağı şeklinde bir endişelerinin olmadığını söyledi.

Terim, Riva'daki Milli Takımlar Turkcell Tesisleri'nde yaptığı basın toplantısında, bir gazetecinin, "Bu hafta teknik direktörler ve menajerler yoğun maç programı nedeniyle yorgunluktan şikayetçi oldular. Sizin bu konuda bir sıkıntınız olabilir mi" şeklindeki sorusu üzerine, "Bizim böyle bir endişemiz yok. Çünkü bu tarihler belli bizim için" dedi.

Maç takvimlerinin çok önceden belli olduğuna dikkati çeken Terim, şöyle konuştu: "Bütün takvim önümüzde ama antrenörler ve menajer arkadaşlar takımlarla daha çok beraber olduğu için onların yaklaşımı böyle olabilir. Bizim böyle bir sıkıntımız yok. Biz biraz da ipin üstünde çok dikkatli gitmek zorundayız. Nihat, Hayretin ve Hamit bugün gelecek. Bunların her birini aynı anda belirli bir antrenman periyodunda birleştirmek kolay değil, ama bizim sıkıntımız olmaz. İnanıyorum ki muhakkak yorgunlukları vardır. Takvimler sıkışık kolay değil, ama bu sene de enteresan bir şey var. Avrupa'da Güney Amerikalı oyuncular ağırlıkta. Onlar ligleri bitince gidip Copa Amerika'da oynadılar, 12 ayı devirdiler devam ediyorlar. Oyuncularımız da bunları aşacaktır.
Gün geçtikçe takvimin sıkışacağı ortada. Bu işler böyle devam edecek. Maalesef dünyada kulüp takımları ve milli takımlar bu sıkışıklığı zaman zaman dile getiriyor, ama takvim bu. Hocalarımız buna göre en iyi şekilde hazırlanacaktır. Bunun şekli bu, başka bir uygulama yok."

HAKAN'I DA GEÇEN OLMALI
Fatih Terim, ligde en fazla gol atan futbolcu olan Hakan Şükür'ün önemli bir başarı yakaladığını vurgulayarak, "Gol rekoru kolay değil. Hakan'ı tebrik ediyoruz, orada kalmamasını, gollerin devamını diliyoruz" dedi.

Hakan Şükür ile 1990 yılından beri antrenör-futbolcu ilişkisinin devam ettiğini kaydeden Terim, "Burada küçük bir payımız varsa çok mutlu oluruz. Tanju'nunki de kolay değildi, Hakan'ınki de kolay değil. Hakan'ı da geçen olmalı, gol atmak kolay bir şey değil. Bunlar büyük özveriyle oluyor. Hakan bu sene iyi başladı, gençlere de iyi örnek oluyor. Kendisini Türk futbolu adına tebrik ediyorum. Bu milli takıma da pozitif yansıyacaktır" şeklinde konuştu.

Fatih Terim, bir gazetecinin, "Hakan bu maçlarda oynarsa sizin ve Oğuz Çetin'in milli takımda en fazla kaptan olarak çıkma rekorunu da kıracak. Hakan bu maçlarda bunu gerçekleştirebilecek mi" şeklindeki sorusu üzerine, "Ben takım kaptanlığı bandını Oğuz Çetin'e takmıştım. Şimdi de bizi geçen Hakan'ın bandını da ben takmaktan büyük onur duyacağım. Tabii ki geçecektir, geçmeli de çok güzel bir rekor. Allah daha iyilerine inşallah layık görür" dedi.

ŞİMDİ BİR TEK HAMİT VE NURİ OYNUYOR GÖZÜKÜYOR
Fatih Terim, çeşitli nedenlerle son 2 senedir yurt dışında forma giyen futbolcuları milli takımda kullanamadıklarını söyledi. Yurt dışındaki futbolcuların takımlarında çeşitli sebeplerle çok fazla oynayamadığını anlatan Terim, şöyle devam etti: "Nihat ve Emre sakatlıkları nedeniyle 1 senedir oynamıyor. Fatih Tekke de öyle, Yıldıray'ı tam oynatacakken Romanya maçı öncesi sakatlığı oldu. Halil'in de sakatlığı vardı. Tuncay oynayan bir oyuncuydu, şimdi az oynamaya başladı. Şimdi bir tek Hamit ve Nuri oynuyor gözüküyor. Dileriz hepsi oynarlar, ama son 2 senede lejyonerlerimizi çok az kullanıyoruz." Fatih Terim, Türk Milli Takımı'nın sakatlık konusunda çok sıkıntı yaşamasına rağmen, rakiplerinde böyle bir sorun olmadığının belirtilmesi üzerine, "Biz de bunu teşhis ediyoruz. Bütün takımlarda neredeyse 1 kişi belki oluyor. Bunun birçok şeyle bağlantısı var, ama genel olarak Türk futbol yapımızda var. Sonuçta devamlılıkta da istikrar lazım, ama maalesef özellikle son senede bir hayli sakat var. Sonuç olarak bunu da yenmemiz lazım. Ben kulüpte çalışırken, çat sesi gelmeden doktoru içeri sokmazdım" diye konuştu.

BUGÜNE KADAR HİÇBİR BAHANEYE SIĞINMADIM
Avrupa kupalarında tüm takımların tur atlamasına sevindiklerini kaydeden Fatih Terim, "Oyuncularımızın moralli gelmeleri bizim için çok önemli" dedi.
Kendisinin hiçbir zaman bahanelere sığınmadığını dile getiren Terim, şunları söyledi: "Teknik direktörlüğe başladığım günden bugüne kadar hiçbir bahaneye sığınmadım. Türk milleti yüz yıllar boyunca bahaneleri yeteri kadar kullanmış zaten. Sadece sporda değil her şeyde kullanmış. Şu anda millilerin moralli gelişi iyi, ama biz 15 sakatlığın olduğu dönemde de şikayet etmedik. Daima pozitif bakabilmeyi becermiş insanlarız. Bugün daha da mutluyuz, hepimiz Avrupa'dayız. Esas sınavlarımız şimdi başlıyor. Hem milli takım, hem kulüpler bazında Türk futbolunun yılı olsun. Şampiyonlar Ligi, UEFA ve milli takımda bu sene Türkiye'nin yılı olsun."


Türk takımlarının oynadıkları maçları da değerlendiren Terim, şöyle konuştu:    "Özellikle Kayseri Erciyesspor'u tebrik ediyorum. Maccabi Tel Aviv geçen yılların iyi takımıdır. Bir defa ülkemize puan kazandırıyor. Elenecekseniz bile yenerek elenmek faydalı. Şampiyonlar Ligi kuralarına gelince, bir yere varmak istiyorsanız bu takımlar çıkacak. Fenerbahçe, Beşiktaş yarın Şampiyonlar Ligi'nde kazandığı zaman daha güçlüleri çıkacak. Hedefe varmak o kadar kolay değil. Hangisine yumuşak, hangisine sert rakipler çıktı tartışılır. Galatasaray ise Sion'a zaten alışkın, Galatasaray'ın önde olduğunu düşünüyorum. Kayseri Erciyesspor için ise Atletico Madrid zor bir rakip. Olayı 'şu grupta olacağımıza şu grupta olalım' bakış açısıyla değerlendirmemek lazım. O mücadeleyi yapıp, o hedeflere doğru gideceksiniz. Takımın ismi, kimliği önemli değil. Her tur atlamamız yeni bir zorluğu getirecektir. Grupları birbirinden ayırt edemezsiniz. Burada herkes kendisine göre güçlüdür."

1 NUMARADA SIKINTIMIZ YOK
Fatih Terim, milli takımın kaleci sıkıntısı olmadığını, şu anda kadroda olmayan iyi kalecilerin de bulunduğunu söyledi. Terim, aylar önce Türk kalecilerine güvendiğini söylediğini hatırlatarak, "Bu konuda hiçbir sorun yok. Daha dışarıda Serkan, Ufuk, Volkan var" dedi.

MALTA VE MACARİSTAN MAÇLARIYLA BİRLİKTE HASADA BAŞLIYORUZ
Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, (A) Milli Futbol Takımı'nın 2008 Avrupa Şampiyonası için mücadele ettiği eleme grubunun en iyi, en güçlü ve en pozitif futbol oynayan takımı olduğunu, bugüne kadar yaptıkları çalışmaların karşılığını alacakları dönemin geldiğini ifade ederek, "Eylül ayı biliyorsunuz hasat zamanı. Biz de Malta ve Macaristan maçlarıyla birlikte hasada başlıyoruz" dedi.

Futbol Federasyonu'nun TamSaha dergisinde röportajına yer verilen Terim, milli takımın eleme grubu maçlarındaki performansını değerlendirdi.

Ekim ayında lider olacakları sözünün arkasında olduğunu ifade eden Terim, şunları kaydetti: "Kendi ülkemizden ve taraftarımızdan uzakta bir Bosna maçı dışında aslanlar gibi mücadele ettik. Şimdi evimize dönüyoruz. Kimsenin en ufak bir kuşkusu olmasın, bu grubun en iyi, en güçlü ve en pozitif futbol oynayan takımı biziz. Bugüne kadar yaptığımız çalışmaların karşılığını artık alacağımız dönem geldi. Eylül ayı biliyorsunuz hasat zamanı. Biz de Malta ve Macaristan maçlarıyla birlikte hasada başlıyoruz. Ekim ayında lider olacağımızı söylemiştik. Bu sözümün arkasındayım. Sadece biraz sabır ve destek istiyorum."

GRUPTA KOLAY MAÇ YOK. KOLAY RAKİP DE YOK
Fatih Terim, Malta ve Macaristan ile üst üste yapılacak maçlarla ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı: "Grupta kolay maç yok. Kolay rakip de yok. Her takım elinden gelenin en iyisini yapmak için uğraşacak. Öyle bir noktaya gelindi ki, grup matematiğinin çok önem taşıdığı bir sürece girdik. Mesela biz Malta ile oynarken, Yunanistan bay olacak, Norveç ise Moldova'ya gidecek. Biz Macaristan'la oynarken, Norveç'le Yunanistan karşılaşacak. Sadece Eylül ayında bile çok farklı gelişmeler yaşanabilecek. İki maçta alacağımız 6 puan bizi çok daha farklı bir konuma taşıyacak. Amacımız bir yandan grup matematiğini yakından mercek altına alırken, diğer yandan da her maçı kazanmak için oynayarak hedefimize ulaşmak."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100