05 Mart 2006 Pazar 00:00
Yıldırım; esti, gürledi, ağladı...
Kulübün olağan genel kurul toplantısında konuşan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Yıldırım Demirören'i topa tuttu, federasyona mesaj yolladı, alkışlar karşısında dayanamayarak ağladı... ~|~

 

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören'in, kendisiyle ilgili ''Haddini bil'' açıklamasına cevap vererek, ''Serdar Bilgili'yi gönderdiler, onu da aynı şekilde gönderecekler, haberi olsun'' dedi.

SÜLEYMAN SEBA'YI ÖRNEK ALSINLAR
Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde yapılan kulübün olağan genel kurul toplantısında konuşan Yıldırım, Fenerbahçe'yi temsil edenlerin diğer camialara karşı hiçbir şey söylemediğini vurgulayarak, ''Beşiktaş başkanı bana 'Haddini bilsin' dedi. Demirören, Beşiktaş'ın duruşu ve etiğinden bahsediyor. Evet vardır Beşiktaş duruşu ve etiği. 1996 yılında Süleyman Seba gidip küfür edenlerin yanına oturdu ve küfrü durdurdu. İşte etik buydu. Yoksa lafla olmaz. Beşiktaş büyük camiadır, ama başkanı da bizim söylediğimizi ve basının bazı bölümlerinin yazdığını dinlemeli. Yoksa Serdar Bilgili'yi gönderdiler, onu da aynı şekilde gönderecekler, haberi olsun'' diye konuştu.

BU SİLAH BİR GÜN HERKESE DÖNECEK
Küfrün Türk örf ve adetlerinde yeri olmadığını kaydeden Yıldırım, şöyle devam etti: ''Bazı kendini bilmezler 'Zaten bizim Türkçe'mizde hep küfür var' diyorlar. Hayır yok, siz sokuyorsunuz. Birisinin annesine ... şeklinde küfür yok. Küçük espriler var. Bunları ayıralım. Küfre karşıyım, bizim statta yaratılan küfür ve hakaretlere de karşıyım. Biz insan olarak davranmalıyız ve insan gibi davranış görmeliyiz. Yoksa 'bana küfür ediyorlar, ona etmiyorlar' dersek olmaz. Edilmeyenlere de bu silah dönecek.

BEŞİKTAŞ BAŞKANI HADDİNİ BİLSİN
Valilikte 'Devlet isterse bu küfrü bitirir' dedim. Bizlere göre devletin verdiği emirdir. Kanunlar, yasalar vardır. İstanbul İl Spor Güvenlik Kurulu'nda bir karar alındı. Dediler ki hiçbir kulüp bilet vermeyecek. Biz bunu uyguluyoruz. Evet geçmişte biz de verdik, ama 2 yıldır hiçbir şekilde bu uygulamanın içinde değiliz. Ama bizim camiamızda olup, bu insanlara bilet veren insanlar var. Devlete de söyledim. Bunu düzeltmek çok kolay. Fenerbahçe'de, Galatasaray'da, Beşiktaş'ta bunların sayısı 10'ar kişi. Bunları alın, kanunların gereğini yapın, bu mesele kapansın. Ben bunu söyledim, Beşiktaş'ın başkanı 'Haddini bilsin' dedi.

'İTAAT ET' YAZISI BİZİM DIŞIMIZDA GELİŞTİ
Aziz Yıldırım, Beşiktaş maçında maraton tribününde açılan ''İtaat et'' şeklindeki yazının kendisinin bilgisi dışında açıldığını belirterek, ''Hepimiz bu konuda üzgünüz. Bunların olmaması gerektiğini söylüyorum. Bizim oyunculara dahi tribünlerden küfür edildi. Bilhassa maraton tribünü altındaki taraftarlar alkol alıp, kendilerinden geçerek her türlü tenkiti yapıyorlar. Futbolcularımız da küfürle uğraşmaktan futbolla uğraşamıyorlar. O yüzden ricam, ne Fenerbahçe ne de rakip oyunculara küfür etmeyin'' diye konuştu.

GELECEKTEN KORKUYORUM
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, gelecek 3 yılda Fenerbahçe'nin yapacağı çok işler olduğunu belirterek, "Kendi adıma gelecekten korkuyorum" dedi. Yıldırım, Fenerbahçe Kulübü Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bugün çok heyecanlı olduğunu ifade ederek, "Fenerbahçeli olmak, saygı görmek benim için bir onur, ama kendi adıma gelecekten korkuyorum. Şundan korkuyorum, insanımızın yapısında insanları aşağı çekmek var. Beni bu korkutuyor" diye konuştu.

BİR TEK FENERBAHÇE ÜNİVERSİTESİ KALDI
1998'den bugüne kadar iyi şeyler yaptıklarını anlatan Aziz Yıldırım, "Önümüzdeki 3 yıllık zaman içinde Fenerbahçe'nin yapacağı çok işler var. 3 yıl sonra buraya bırakmak veya devam etmek için geldiğimizde inşallah yüzümüzün akıyla geliriz" dedi. Aziz Yıldırım, göreve geldiğinde kitapçıkla vaat ettiği her şeyi yaptığını, sadece Fenerbahçe Üniversitesi'nin kaldığını, bunun için de çalışmaların devam ettiğini söyledi.

KIŞIN TİŞÖRTLE MAÇ SEYREDECEĞİZ
3 yıllık yeni bir dönemin başlayacağını ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti: "Geçmişte önce sportif başarıya önem verdik. (Tesisleşme ve ekonomik olarak güçlü olmak lazım) dedim. Tesisleşmeye başladık, tesis olarak Fenerbahçe'yi diğer kulüplerden ileriye taşıdık, ama hiçbiri Fenerbahçe'nin malı değil. Stadın geliri 38 milyon dolar. Statta ısıtma sistemi de kuracağız ve kış aylarında artı 10 derece olacak, tişörtle maç seyredeceğiz. Fenerium tribünü için 30 trilyon lira harcadık. Bunun 14 trilyon lirasını 1907 Derneği, tribünde verdiğimiz yerlere karşılık topladı ve kulübe verdi. Telsim ve Migros'a teşekkür ediyoruz, ama kulüp olarak en az onların harcadığı para kadar da para harcadık. Maraton tribünü de bankadan para alarak, destek vererek yaptık."

TARAFTAR KARTIN GELİRİ, G.SARAY'IN KAMPANYASI KADAR
Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Taraftar Kart projesinin kulübe büyük gelir getireceğini belirterek, şu ana kadar 21 bin kart satıldığını söyledi. Bu kart satışlarından toplam 1,4 trilyon lira gelirin kulübün kasasına girdiğini vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti: "Galatasaray Kulübü kötü günlerinde kampanya başlattı, 1,5-2 trilyon lira para topladılar. Bu kartın 100 bin kişiye, 1 milyon kişiye gittiğini düşünelim. (25 milyon taraftarımız var) diyoruz. 1 milyon kişi kart alırsa, ortalama 100 trilyon lira gelir olur. Yani bütçemiz birden 200 milyon dolara çıkar. Bu kart projesi, Fenerbahçe'nin geleceğidir, garantisidir. Sonra dünya devi tek olacak, o da Fenerbahçe olacak. Bu konuya destek olun." Aziz Yıldırım, taraftar kartını, bir çeşit kredi kartı yapmak için 2 bankayla görüşme yapıldığını açıkladı.

YABANCI SINIRLAMASI ELİMİZİ KOLUMUZU BAĞLIYOR
Aziz Yıldırım, Futbol Federasyonu'nun yabancı sayısı konusunda bir an önce karar vermesi gerektiğini dile getirerek, şöyle devam etti: "Federasyon, 6 yabancı mı olacak veya başka uygulaması varsa deklare etmeli. Haziran'da Dünya Kupası var. Avrupa'nın ve Brezilya'nın çok büyük menajerleriyle dialog içindeyiz. Her türlü çalışmayı yapıyoruz, ama elimizi kolumuzu bağlayan şey yabancı hakkı. Haziran ayında futbolcu fiyatları artacaktır. O yüzden federasyon, yabancı konusunda ne yapacağını bir an önce açıklamalı. Aksi halde iş işten geçmiş olacak yine Türkiye'ye kaliteli oyuncu gelmeyecek." Devletten beklentilerinin parasal yardım olmadığını vurgulayan Yıldırım, "Bilet gelirlerinin yüzde 35'i vergi olarak kesiliyor. Bizim isteğimiz bunların düzenlenmesi. Devlet, kulüpleri Türkiye'yi tanıtıcı bir unsur olarak görüp, yatırım yapması lazım. Federasyon da yüzde 10 payını yüzde 3'e indirmeli. Statların hepsinin kulüplere devri sağlanmalı. Belediyeler de tesis yapıp, kulüplere tahsis etmeli. 1998'den bu yana 503 milyon dolar bütçe yapmışız. Bunun yüzde 20'sini tesislere harcamışız."

BURASI TAPULU MALIMIZ DEĞİL
Bazı kişilerin başkan adayı çıkarmaya çalıştığını anlatan Yıldırım, "Bir gazete yazıyor (Mehmet Yıldırım aday) diye. Burası bizim tapulu malımız değil. İlle aday çıkarmak istiyorsan, sen gel aday ol. Mesela bu değil, karıştırmak" dedi.
Aziz Yıldırım, büyümenin içinde borçlanmanın da olduğunu ifade ederek, "Geçmiş dönemlerde bankalardan para alırken 6-7 kişinin kefaletini alıyorlardı. Şimdi bankalar gelip (Fenerbahçe'ye 50 milyon dolar kredi açalım) diyorlar.
Yıldırım, 2007 yılında bütün branşlarda başarılı olmayı hedeflediklerini anlatırken, "(Tesadüf) dedim, onlar yanlış anladılar. Biz tesadüf yapmayacağız. Bilerek yapacağız" dedi.
Anelka, Alex gibi futbolcuların tartışılamayacağını dile getiren Yıldırım, "Anelka'yı tartışırsak futboldan anlamıyoruz demektir. Listelerimiz var, çalışmalar yapıyoruz. Dünyanın en büyük oyuncularına gidiyoruz. Gelmek istiyorlar, çünkü Alex, Anelka'yı, bizden Tuncay'ı tanıyorlar" şeklinde konuştu.

100. YIL ETKİNLİKLERİ
Aziz Yıldırım, 100. yıl etkinlikleriyle ilgili çalışmaların da devam ettiğini belirterek, "Ocak ayından itibaren her yaptığımız şey ses getirecek" dedi.
Temmuz ayında İstanbul'da bir turnuva düzenleyeceklerini kaydeden Yıldırım, "Chealse, Milan ve Real Madrid ile görüşmeler yapılıyor. Temmuz ayında onları buraya getirip, 4'lü turnuva yapmak istiyoruz. Tüm branşlarda dünyada ve Türkiye'de yarışmalar düzenleyeceğiz" diye konuştu.

YÖNETİMDE 2 DEĞİŞİKLİK
Aziz Yıldırım, yönetim kurulundaki arkadaşlarıyla devam etmek istediğini ifade ederek, "Sadece 2 arkadaşımız yok. Onların yerine hukuki ve mali işlerde bize yardımcı olacak 2 arkadaş alıyorum. Bütün arkadaşlarla beraber çalışacağım" dedi.
Yönetim kurulundan ayrılan Hakan Bilal Kutlualp ile Mehmet Karasu'nun yerlerine Şekip Mosturoğlu ve Tahir Perek'in alınacağı öğrenildi. Aziz Yıldırım, yarınki seçimle birlikte 11 sene başkanlık yapmış olacağını belirterek, "Yönetim kurulu arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yapılan her şeyi beraber yaptık" diyerek sözlerini tamamladı.

DUYGUSAL ANLAR
Aziz Yıldırım, konuşmasını yapmak için kürsüye çıkarken, uzun süre ayakta alkışlandı. Bunun üzerine Yıldırım, gözyaşlarını tutamadı, kürsüden biraz uzaklaşıp, kendini biraz toparlamaya çalışıp, tekrar kürsüye geldi ve konuşmasına başladı.


YÖNETİM İBRA EDİLDİ, DEV BÜTÇE ONAYLANDI
Fenerbahçe Kulübü'nün Olağan Genel Kurul Toplantısı sürerken, Aziz Yıldırım başkanlığındaki yönetim kurulunun 2005 yılındaki faaliyetleri oy birliğiyle ibra edildi. Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirilen genel kurulda, faaliyet raporlarının okunması ve üyelerin raporlar hakkında görüşlerini bildirmelerinin ardından, yönetimin ibrası için oylama yapıldı.
Yönetim kurulunun, tüzüğün 72. maddesi gereği profesyonel futbol şubesiyle ilgili faaliyetleri ve genel faaliyetleri genel kurul üyelerince oy birliğiyle ibra edilerek, 2006 yılı için hazırlanan 164.7 milyon YTL'lik bütçe de üyelerce onaylandı. Bu arada, oylamayla Denetleme Kurulu faaliyetleri de ibra edildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137