Allah (c.c), Nisa Suresi 93. ayette buyuruyor ki; “Kim bir mü’mini kasten öldürürse cezası içinde ebedi kalacağı cehennemdir. Allah, ona gazap etmiş, lanet etmiş ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır.”
Kur’an ayetleri kıyamete kadar gelecek olan bütün insanlar içindir. Ayetin aksine fetva vermek, hüküm koymak; Allah’a muhalefet etmek, hükmünün karşısına koymak anlamına gelir. Bu duruşun İslam dinindeki yeri de her Müslüman’ın malumudur.
Fatih Sultan Mehmet, İstanbul un fethinden sonra örfi hukuku yazılı hale getirirken Kanunname-i Ali Osman da; “Evladımdan her kimseye saltanat müyesser ola, karındaşların nizamı-ı âlem için katletmek münasiptir, ekser ulema dahi tecviz etmiştir, anınla amil olalar.” hükmünü koymuştur.
Fatih bu fetvayı verdikten sonra 3 yaşlarında olan kardeşi Hasan’ı öldürttü. Ayrıca hamile olan bazı rivayetlerde 2, bazı rivayetlerde 9 kardeşini de erkek çocuk dünyaya getirebilirler, diye boğdurttu.
Fatih’ten önce de taht için cinayetler işlenmiştir. I. Murat tahta çıktığında ilk önce kardeşleri İbrahim ve Halil’i öldürtmüş, daha sonra tahtta gözü olduğunu varsaydığı oğlu Savcı’yı öldürtmüştür.
Kosova savaşından sonra tahta çıkan I. Bayezid, Haçlı ordusunu takip eden kardeşi Yakup Bey’i otağa çağırıp, boğduracaktır.
II. Murat kardeşi Mustafa’yı tahtta hak iddia ettiği için astıracaktır.
Fatih kanunnamesi ile kardeş katlinin yasal hale gelmesi üzerine gelen Padişahlar daha rahat hareket edecektir.
II. Bayezid, kendine isyan eden Cem Sultan’ın tüm ailesini katledecektir.
Yavuz Sultan Selim, babası ll. Bayezid’i zorla tahttan yani darbeyle indirip, tahta oturduktan sonra, kardeşleri Ahmet, Korkut dahil 8 kardeşini ve bunların ailelerini de katledecektir.
Yavuz ayrıca İran seferi sırasında Anadolu’da 40 bin Müslüman Türk’ün katline neden olacak, yine Müslüman bir memleket üzerine sefer düzenleyerek, Müslüman kanının akmasına neden olacaktır.
Kanuni Sultan Süleyman tahta oturduğunda erkek kardeşi olmadığı için kardeş kanına girmeyecek ama daha sonra Hürrem Sultan’ın (Roksana) kışkırtmaları üzerine evlat katili olacak, Mustafa’yı boğacaktır.
II. Selim, daha tahtta oturmadan kendisine rakip olacak kardeşi Bayezid’i aynı zamanda Bayezid’in çocuklarının da katledilmesi emrini verecektir.
III. Murat tahta çıktığında 6 kardeşini katletti. Ayrıca Venedikli Bafo (Safiye Sultan), Polonyalı Mona, Macar Ninuşka, Rus Olga, Romen Meri hariç diğer cariyelerden doğan çocukları, doğumdan sonra anneleri ile birlikte öldürttü. 
III. Murat’ın 130 cariyeden 112 çocuğu vardı. III. Murat öldüğünde hamile olan 10 cariyesi de hemen öldürülmüştür.
III. Mehmet ise tahta çıktığında 19 erkek kardeşini, 7 kız kardeşini ve 6 da yeğenini boğdurtmuş, Topkapı sarayından 33 tabut aynı anda çıkartılmıştır. 
I. Ahmet kardeşkanı dökülmesinin önüne geçmek için Ekber ve Erşad sistemini getirmiştir. Şehzadeler sarayda şimşirlik yerde kafes hayatı yaşayacaklar, sırası gelen en yaşlı ve en akıllısı tahta oturacaktı.
Bu olaydan sonra bu sefer Saray’da entrikalar daha da artacak, kendi oğlunun tahta çıkmasını isteyen Valide sultanlar diğerlerini saf dışı bırakmak için her türlü yolu deneyecektir.
İlk başta Allah’ın ayetini yazdık Allah’ın ayetinin olduğu yerde hiç kimseye söz söylemek düşmez. Hüküm ortada, tarih kayıtlı. Onun için tabuların esiri değil gerçeklerin savunucusu olalım…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.