…(Dünden devam) 
Evet, Sünni devlet yöneticileri bir ittifak kurdular ve adına “İslam ittifakı” diyorlar. Yalan. İslam’daki asıl ve tek ittifakı Sünni âlimler yüzyıllarca önce kurmuş, birlik, beraberlik, kardeşlik, hak, hukuk ve özgürlüğün adresinde buluşmuşlardı.
Bugün bu adımı Prof. Dr. Haydar Baş yeniden atarak İslam dünyasını “Ehl-i Beyt’te” buluşmaya davet etmiştir. Dün de dediğim gibi Sayın Baş’ın bu adımı, hem itikadi, hem sosyal, hem siyasi, hem ekonomik, hem de dünya ve ahretin özgürlüğüne atılan bir adımdır.
Nedir o adım? Allah’ın (c.c.) emri, Resulünün (s.a.v.) tebliğiyle sabit olan İmam Ali’nin (a.s.) hem velayetin, hem de hilafetin başı olduğu gerçeğidir.
Sünni denilen dünyada bu ittifak vardır. Bu gerçekleri de Sayın Baş ortaya koyduğu Ehl-i Beyt Külliyatında tek tek kaynak ve delilleriyle açıklamıştır.
İşte bugün Sünni dünyasında kabul gören 220 Sünni âlimlerin ittifakından birkaç örnek (tamamını Sayın Baş’ın İmam Ali eserinde bulabilirsiniz):  
Menakıb’da Resulullah (s.a.v.) buyurdu ki: “Her peygamberin vasi ve varisi vardır; benim vasi ve varisim ise Ebu Talib oğlu Ali’dir.” (Menakıb-i ibn-i Meğazili, s.201)
Kifayet’ut-Talib’in 44. babında şu hadis nakledilir: “O, Ali (a.s.), müminlerin sultanıdır; o ondan gelinecek olan kapımdır; o benden sonra halifemdir.”
Tarih-i Bağdadi’de de şu hadis rivayet edilmektedir: “Resulullah (s.a.a.), Ali’ye şöyle buyurdu: Ey Ali (a.s.)! Allah’tan senin için beş şeyi sordum (istedim), dördünü verdi ve birini men etti.
Bana, senin için şunları verdi: Kıyamet gününde yer ilk senin üstünden yarılacak. Sen benimle beraber ve Liva-i hamd senin elinde olacak, onu sen taşıyacaksın. Senin benden sonra müminlerin velisi olduğunu bana verdi.” (Tarih-i Bağdadi, c.4, s.339)
Sünni âlimlerden İbn Esir-i Cezri’nin eserinde Ebu Said el Hudri’den şu rivayet vardır: “Resulullah (s.a.a.) ahdi bozanlara, adaletten sapıp zulmedenlere ve dinden çıkanlara karşı savaşmamızı emretti. Bizler sorduk ki, ‘Ey Resulullah (s.a.a.)! Bizlerin bu toplumlara karşı savaşmamızı emrettin, hangi önder ile onlara karşı savaşalım?’
Resulullah (s.a.a.) buyurdu ki: Ali bin Ebu Talib ile beraber onlara karşı savaşacaksınız. Ammar bin Yasir, Ali ile beraberken öldürülecek.” (Usd’ul Gabe fi Ma’firet el Sahabe, s.114)
İmam Azam’ın hilafetle
ilgili görüşleri
“Şamlılar bizi sevmiyor, çünkü, “biz ancak Ali’nin askerleri arasına katılırız” diyoruz. Ehl-i hadis diye bilinenler bizi sevmiyor, çünkü biz, Ehl-i Beyt’i seviyoruz. Ehl-i Beyt’e gönülden bağlıyız. Hilafetin Hz. Ali’nin hakkı olduğuna inanıyor ve savunuyoruz.” (Bezzazi, Menakib-u Ebu Hanife, s. 275; Dari’ul Kitab’ul Arabi). 
İmam Gazali’nin
hilafetle ilgili görüşleri
“… Cumhur (Müslümanların tamamına yakın çoğunluğu) Gadr-i Hum hutbesindeki hadisin metninde şeksiz şüphesiz tam icra ve ittifak ettiler. Orada Resulullah şöyle buyuruyor: Ben, kimin idarecisi isem Ali de onun idarecisi ve velisidir.
… Dolayısıyla, icmaya ve icma ile sabit naslara aykırı olarak teviller üretmek batıldır. Eğer onun hilafetini kurtarmak için “icma hasıl oldu” derseniz, şüphesiz bu da doğru değildir. Çünkü onun hilafetinde icma yoktur. Nasıl olsun ki? Hz. Abbas ve evlatları, Hz. Ali ve zevcesi Hz. Fatıma ve evlatlarının hiçbirisi biat halkasında bulunmadılar. Dahası, Sakife’de bulunanların bile birçoğu muhalefet ederek oradan ayrıldılar.” (İmam Gazali, Sırr’ul Alemeyn, Keşf-i ma fi’d-Dareyn, s. 16, 18).
Prof. Dr. Haydar Baş; 
“Bir Sünni Müslüman olarak bu konuya eğilmemizin sebebi; İmam Ali’nin bütün Müslümanlara ait müşterek bir değer olmasıdır. O’na sahip çıkmak, O’nu tanıtmak bizlere vaciptir. Sonra, Hz. Âli’siz İslam’ı tasavvur etmek de asla mümkün değildir. Bazı çevrelerde, “Peygamberimiz kendisinden sonra halife bırakmamıştır” iddiası vardır. Oysaki Gadr-i Hum’daki hutbe, sadece İmam Ali’nin hilafeti içindir.
Gadr-i Hum’da Hz. Peygamber (s.a.v.), Hz Ali’yi Cenab-ı Hakkın emri ile imam tayin etmiştir. Bu hadisin yer aldığı kaynaklardan bazıları şöyledir: İbn Kesir, Bidaye, cilt 5, s. 212 Ahmet ibn Hanbel, Müsned, cilt 4, s. 164, 165, 281 Celaleddin Suyuti, Durr’ül Mensur İbn Cevzi, Tezkiret’ül-Havass’il-Ümme, s. 17 Nesai, Hasais, hadis no: 66, 95, 96 Buhari, Tarih, cilt 1, s. 375 Nişaburi, Sahih, cilt 2, s. 325. 
Bütün bu delillerden sonra, “Peygamber (a.s.) halife bırakmamıştır” şüphesine kesinlikle gerek kalmamıştır. Sadece Taberi, el-Vilayet fi Tarik-i Hadis’il Gadir adlı eserinde 70’ten fazla Gadr-i Hum hadisi nakletmiştir. Bu kaynakların hepsi Sünni eserlerdir.”
Evet, Allah’ın ittifak edin dediği ittifak “İmam Ali” çizgisinde olan ittifaktır. O çizginin başında bugün Prof. Dr. Haydar Baş vardır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100