23 Ağustos 2011 Salı 00:00
HP yeniden yapılanıyor
Dünyanın en büyük bilgisayar üreticisi HP'nin Yönetim Kurulu, kişisel sistemler (bilgisayar ve yazıcı üretimi) grubunun şirket bölünmesi veya farklı bir şekilde HP'den ayrılmasına yönelik alternatifleri inceliyor. ~|~

YENİ MESAJ - İSTANBUL

HP tarafından yapılan açıklamada, HP Yönetim Kurulu'nun kişisel sistemler grubu yönetim ekibine stratejik alternatiflerin değerlendirilmesi için yetki verdiği duyuruldu. Alternatifler arasında şirketin kişisel bilgisayar (PC) faaliyetlerinin yeniden yapılanma veya başka bir işlem yoluyla ayrılmasına yönelik çözümler aranması da bulunuyor. İnovasyon ve teknoloji liderliği alanlarında parlak bir geçmişi olan kişisel sistemler grubu, üstün işletme performansıyla sektörün en çok kâr eden kuruluşlarından biri olarak biliniyor. Dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticisi olan ve 2010 mali yılında yaklaşık 41 milyar dolar gelir elde eden kişisel sistemler grubu, tüketici bilgisayarları ve ticari bilgisayarlarda da küresel piyasanın lideri konumunda.
Yapılan açıklamada HP'nin kökten bir dönüşüm sağlamak için hazırladığı planı uygulamaya koyduğu belirtildi. Bu planın en önemli unsurlarından birinin, HP yatırımlarının, öz kaynaklarının ve yönetiminin büyük şirketlere, küçük ve orta ölçekli işletmelere ve kamu sektöründen müşterilere daha yüksek değerli çözümler sunmaya odaklanması olduğu açıklandı. HP, kişisel sistemler grubuna yönelik alternatif arayışının şirketin stratejik hedeflerine ulaşmasına, karlı bir büyüme çizgisi yakalamasına ve hissedarlarına daha yüksek değerler sunmasına yardımcı olacağına inandığını belirtti. HP, bu işlemler tamamladıktan sonra da baskı işlemlerinden yazılımlara, hizmetlerden sunuculara, depolamadan ağ çalışmalarına kadar uzanan bir portföyle, müşterilerinin büyüyen bilgi tabanlarını yönetmelerine ve en kritik ihtiyaçlarına çözüm bulmalarına yardımcı olmayı sürdürecek.

HP yazılıma ağırlık verecek
HP'nin yazılım şirketi SAP'tan gelen CEO'su Leo Apotheker konuya ilişkin olarak; "Kişisel sistemler grubuna yönelik alternatiflerin incelenmesi, hissedarlara sunduğumuz değerleri yükseltmekte olduğu kadar, stratejik ve mali odaklanmamızı güçlendirmekte de ne kadar kararlı olduğumuzun göstergesidir" dedi. Apotheker ayrıca "Müşterilerimizin ihtiyaçları büyük ölçüde, teknolojinin nasıl tüketildiğini ve nasıl dağıtıldığını yeniden tanımlayan uzun vadeli pazar trendleri tarafından şekillendiriliyor. Biz de bu değişen ihtiyaçlara hitaben, Mart ayında HP için bulut üzerine kurulu çözümler ve yazılımlar içeren bir strateji çerçevesi oluşturduk. O günden bu yana bu pazar trendlerindeki ivmeleri gözlemledik. Bu gözlemlerimiz neticesinde HP'nin yeni ortaya çıkan fırsatları yakalamasını sağlayacak bir dönüşüm için başka ne gibi adımlar atabileceğini değerlendirmeye başladık. Kişisel sistemler grubuna yönelik alternatif arayışlarının Autonomy'nin de satın alınmasıyla birlikte, HP'nin daha iyi rekabet etmesine ve stratejisini daha iyi gerçekleştirmesine olanak tanıyacağına inanıyoruz" şeklinde konuştu.
Kişisel bilgisayar pazarı, yeni form faktörleri ve uygulama ekosistemleri ile çok hızlı bir şekilde değişiyor. Bu gerçekler ışığında HP, kişisel sistemler grubunun kendini bu hızlı değişimlere pozisyonlaması, teknolojik ve pazar liderliği pozisyonunu koruması için yeni yolları aramasının şirkete ve şirketin hissedarlarına faydası olacağına inanıyor.

Süreç 18 ay içinde tamamlanacak

HP yönetimi, mali ve hukuki danışmanları ile birlikte en uygun stratejik değişim alternatiflerini inceliyor. Bu alternatiflerin, bilgisayar bölümünün HP bünyesinden ayrılarak ayrı bir şirket olarak devam etmesinin veya farklı işlemlerin olabileceğini belirtiliyor. HP, bu sürecin yaklaşık 12-18 ay içinde tamamlanmasını öngörüyor.
Yapılan açıklamada kişisel sistemler grubuna yönelik herhangi bir işlemin devamı veya tamamlanmasına yönelik herhangi bir taahhüt verilemeyeceği belirtildi. Şirket, HP yönetim kurulu bir işlemi onaylayıp tamamlamadan veya daha fazla açıklamanın uygun olduğuna karar vermeden stratejik alternatiflere yönelik gelişmeleri açıklamayı düşünmemektedir. HP, yeni yapılanmasını açıkladıktan sonra hisseleri ABD Borsası Wall Street'te yüzde 20.8 oranında değer yitirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137