08 Mayıs 2004 Cumartesi 00:00
AB'lilerin sağlığı hiç de sanıldığı gibi değil
AB üyesi ülkelerden alınan veriler doğrultusunda hazırlanan rapora göre bu ülkelerde "anorexia" ve "bulimia" gibi yemek yeme düzensizlikleri artıyor. Başlıca ölüm nedenleri arasında yer alan kanser vakaları, tüm ülkelerde yükseliyor. Kilolu yetişkinlerde ve gençlerde şeker hastalığı salgın halinde. En sık İspanya'da görülen AIDS'li sayısı ortalama milyonda 63.7.

İntiharlar gençler

arasında da yaygın

AB üyesi ülkelerden alınan veriler doğrultusunda hazırlanan raporun Türkçe metni, Sağlık Bakanlığı'nca yayınlandı. AB'de sara hastalığının yaygınlığı binde 3?6 arasında değişiyor. Bu konuda mevcut sınırlı veriler, hastalıktan kaynaklanan ölüm sayısında bir düşüş olduğunu gösteriyor. Parkinson hastalığı ise 65 yaşta yüzde 0.6'dan 85 ve üzeri yaşlarda yüzde 3.5'e yükseliyor. İntihar vakalarına, daha çok gençlerde rastlanıyor. Son 20 yıldır intihar oranları genç erkeklerde yükselirken, genç kadınlarda düşüş gösteriyor.

Kanser, ölümlerde başı çekiyor

AB ülkelerinde kanser vakaları genel~|~ olarak artıyor. Tüm AB üye devletlerinde, kanser halen başlıca ölüm nedenleri arasında yer alıyor. Kanserden ölümler genelde orta yaşlarda gerçekleşiyor, 1?14 yaş arasındaki çocukların ölüm nedenlerinin yüzde 2'si de kanser olarak belirleniyor. Bu ülkelerde 65 yaşın altındaki ölümlerin yüzde 35'i kanserden kaynaklanıyor. Kanserden ölümler, kadınlara göre erkeklerde daha yüksek görülüyor.

Erkekler akciğer, kadınlar göğüs kanseri

Ölümle sonuçlanan kanserler genellikle erkeklerde akciğer, prostat ve kalın bağırsak; kadınlarda ise göğüs, kalın bağırsak ve akciğer kanseri olarak sıralanıyor. 100 bin erkekten 54.1'i, 100 bin kadından 11.1'i akciğer kanseri... Erkeklerde akciğer kanseri en yüksek Belçika, en düşük ise İsveç'te görülüyor. Kadınlarda ise akciğer kanseri oranı Danimarka'da en yüksek, İspanya'da en düşük görülüyor. Tüm üye devletlerde kadınlarda göğüs kanseri sayısı artıyor ve göğüs kanseri kadınlar arasında en yaygın ölüm nedeni olarak görülüyor.

Kalp çoğu kişinin korkulu rüyası

AB ülkelerinde ölümlerin yarısı dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklanıyor. İsemik kalp hastalığı, ölüme neden olan tek ve başlıca dolaşım sistemi hastalığı olmasının yanı sıra 65 yaş altındaki ölümlerin başlıca nedeni sayılıyor. Bu hastalıkta Fransa, İtalya, Lüksemburg, Portekiz, İspanya en düşük, Birleşik Krallık ve İrlanda ise en yüksek ölüm oranına sahip görülüyor.

Diyabet salgını

Üye devletlerde hipertansiyon yaygınlığı, yaklaşık yüzde 20 civarında. Mevcut sınırlı verilere göre, hipertansiyon, yüksek düzeyde olmasına rağmen Finlandiya'da düşme ve Almanya'da yükselme eğilimi gösteriyor. Üye devletlerde kilolu yetişkinlerin şeker hastalığına yakalanmaları, salgın hastalık halinde ve gitgide gençlere kayıyor. Şeker hastalığı nedeniyle 65 yaş altında ölümler tüm üye devletlerde her iki cins için düşme eğilimi gösteriyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.