09 Şubat 2011 Çarşamba 00:00
Akçaabat'taki yolsuzluk iddiaları Meclis'e taşındı
17 Ocak'ta Yeni Mesaj gazetesinin manşetten verdiği Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen hakkındaki yolsuzluk iddiaları soru önergesi olarak Meclis'e taşındı ~|~ Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen hakkındaki yolsuzluk iddiaları İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın cevaplaması istemiyle Meclis'e soru önergesi olarak verildi. Ordu milletvekili Rahmi Güner'in verdiği soru önergesinde Trabzon Akçaabat Belediyesinin otopark bedeli toplamasına karşın ilçede otopark ile ilgili bir gelişme olmadığı hatırlatıldı. Ayrıca Başkan Şefik Türkmen hakkında kamuoyunda çok sayıda iddia olduğu ifade edildikten sonra şu sorular yöneltildi:
1- Akçaabat Belediyesi Otopark hesabında toplanan paranın miktarı ne kadardır?
2- İlçede otopark ile ilgili ne gibi çalışmalar yapılmıştır?
3- Hesapta toplanan paralar nerelere harcanmıştır?
4- Yönetmelikte "Otopark hesabında toplanan meblağın, amacında kullanılıp kullanılmadığı hususu İçişleri Bakanlığı'nca denetlenir" hükmü çerçevesinde bakanlığınızca bir denetleme yapılmış mıdır? Bugüne kadar bir denetleme yapılmadıysa iş bu önerge sonrası bir denetleme yapmayı düşünmekte misiniz?
5- 5393 Sayılı Belediye Kanununun 28. maddesine göre "Belediye Meclis üyeleri görevleri süresince ve görev süreleri dolduktan bir yıl sonrasına kadar geçecek zaman dilimlerinde belediye ve belediyeye bağlı kuruluşlara doğrudan veya dolaylı olarak taahhüde giremez, komisyonculuk ve temsilcilik yapamaz" hükmü yer almaktadır. Bu yasaya rağmen Meclis Üyesi Osman Parlayan, belediyeden ihale almış mıdır?
6- Akçaabat'ta Şefik Türkmen'in başkanlık yaptığı dönemlerde hangi firmalar belediyenin ihalelerini almıştır? Belediyeden ihale alan firmalar hangi rakamlara, hangi işleri yapmıştır?
7- Akçaabat'ta Şefik Türkmen'in başkanlık yaptığı dönemlerde belediye doğrudan alımlar için ne kadar ücret ödemiştir? En çok doğrudan alım yapılan ilk 5 firmaya bugüne kadar ne kadar bedel ödenmiştir?
8- Yaylacık Mahallesinde bulunan ve ortasından yolgeçen arsanın 3 Mart 2010 tarihinde imar tadilatı yapılarak yolun kaldırıldığı doğru mudur? Arsa kimlere veya hangi şirkete aittir? Akçaabat'ta Şefik Türkmen'in başkanlık yaptığı dönemlerde kaç tadilat projesi ile belediye yol payından vazgeçmiştir?
9- Belediyede kaç mimar ve mühendis görev yapmaktadır? Hangi vasıflarından dolayı tekniker Ali Güngör İmar müdürlüğüne atanmıştır?
10- İnşaat mühendisi Murat Güngör ile imar müdürünün akrabalığı var mıdır?
11- Belediyenin onayladığı kaç proje tadilat ruhsatında Murat Güngör'ün imzası vardır?
12- Akçaabat'ta şuan kaç adet inşaat yapılmaktadır? Bu inşaatların kaçında tabela yoktur? Tabelası olmadığı için kaç inşaata ceza kesilmiştir?
13- Akçaabat'ta şuan yapılan inşaatlar kimlere veya hangi şirketlere aittir? Bu inşaatların projelerinde hangi mimar ve mühendislerin imzaları vardır?
14- Akçaabat'ta Şefik Türkmen'in başkanlık yaptığı dönemlerde belediyeye ruhsat anlaşmazlıkları nedeniyle kaç dava açılmıştır? Açılan davaların kaçı belediye aleyhine sonuçlanmıştır?
15- Akçaabat'ta Şefik Türkmen'in başkanlık yaptığı dönemlerde belediye kaç istimlâk kararı almıştır? Bu istimlâk kararları ile ilgili belediyeye kaç dava açılmıştır? Mahkeme sonucu istimlâk bedelinin değiştiği kaç dava olmuştur? Açılan davalarda belediyenin istimlâk bedeli ile mahkemenin biçtiği değerler arasındaki farklar nelerdir?
16- Akçaabat'ta Şefik Türkmen'in başkanlık yaptığı dönemlerde vatandaşlardan yol harcamalarına katılma payı adı altında ne kadar para toplanmıştır? Bu paralar hangi mevzuata göre nerelerde harcanmıştır?
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137