01 Kasım 2001 Perşembe 00:00
Asıl hedef hukuk devleti
Özdemir Özok, Adana Barosu'nda, Başkan Yardımcısı Ziya Yergök ve 13 ilin baro başkanıyla birlikte düzenlediği basın toplantısında, avukatlara yönelik saldırıları değerlendirdi ve bu tür olaylar karşısında sessiz kalmayacaklarını, mücadelede kararlı olduklarını söyledi.

Özok, görevlerini yerine getirirken son aylarda 8 avukatın saldırıya uğradığını, bunlardan 5'inin öldüğünü ve diğerlerinin de ağır yaralandığını bildirdi.

Adana'da 23 Ekim'de Avukat Savaş Bedir ile icra memuru Hasan Fındıl'ın ölümüyle sonuçlanan olay öncesinde, Adalet ve İçişleri bakanlarıyla görüştüklerini belirten Özok, şunları kaydetti:

"Her iki bakan, teşkilatlarına yolladıkları genelgelerle yargılama ve haciz sırasında gerekli güvenliğin sağlanması konusunda duyarlılık gösterilmesini istemişlerdir. Ancak sonuç ortadadır...

ASIL HEDEF HUKUK DEVLETİ

Meslektaşlarımıza yönelik saldırılar, genelgelerle çözülecek boyutu aşmıştır. Yaşananlar, özelde yargıya, genelde hukuk devletine başkaldırıdır. Hedef, yargı ve h~|~ukuk devletidir. Kural tanımaz kişi ve kurumlar, ülkede egemenliklerini ve zorbalıklarını pekiştirmek için saldırmaktadırlar. Hukuk devletine meydan okumakta, onun gelişmesine, güçlenmesine engel olmak istemektedirler. Çünkü hukuk devleti geliştikçe onlar egemenliklerini yitirecek ve yok olacaklardır."

İKTİDAR KONUYA DUYARSIZ

Siyasal iktidarın günlük sorunlarla uğraştığını, devletin temeli olan adaletin geleceğini ise tehlikeye attığını, konuya gerekli özen ve duyarlılığı göstermediğini öne süren Özok, şöyle devam etti:

"İnfaz ve usul yasalarında yapılan değişikliklerle, yerli yersiz çıkarılan af ve erteleme yasalarıyla suç ve ceza politikaları temelinden sarsılmış ve cezaların caydırıcı gücü kaybolmuştur. Suça temayülü olan kişiler, cezadan hiç çekinmemekte ve gözünü kırpmadan cinayet işlemektedirler. Bu anlayışın yayılması, hukuk devletinin temelini dinamitlemekle eş anlama gelmektedir.

Ancak yağma yok. Biz bu ülkeyi ulusal mücadeleler verenlerden, büyüklerimizden aldık. Türkiye Barolar Birliği, hukuk devletinin tüm kurum ve kurallarıyla yaşama geçmesi için ant içmiştir."

ADİL YARGILAMA VE SAVUNMANIN KUTSALLIĞI

Barolar Birliği Başkanı Özok, daha sonra basın mensupları ve toplantıya katılan avukatların sorularını yanıtladı.

Görevi sırasında öldürülen Avukat Savaş Bedir'in nişanlısı, Stajyer Avukat Ümran Karakuş'un "Umudumuzu yitirmek istemiyoruz. Meslektaşlarımızın güvenlikleri konusunda destek istiyoruz" şeklindeki sözleri üzerine de bu yönde çalışmaların sürdüğünü, hukuk ve kural tanımazlara karşı mücadelede kararlı olduklarını belirtti.

Özdemir Özok, "Adli kolluk kuvveti, Türkiye için bir zorunluluk haline gelmiştir. Ancak bu konu, parlamento ve siyasi iktidarları doğrudan ilgilendirmektedir. Yasal düzenlemeler, bir an önce gerçekleştirilmelidir" dedi.

Özok, bir soru üzerine, avukatların öldürülmesi olaylarında sanıkların savunma hakkını yerine getirmenin de hukukçu olarak görevleri olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

"Hiçbir gerekçe, ölümü haklı gösteremez. Bizim bütün amacımız, hukukun, adaletin, adil yargılamanın gerçekleşmesidir. Savunma hakkı kutsaldır. Duygusal davranamayız. Ama yasaların öngürdüğü en ağır cezayı alması için gerekenler yapılacaktır."

Özok, bir başka soru üzerine de "özel güvenlik teşkilatı" oluşturulması konusunda araştırma yapacaklarını kaydetti. Barolar Birliği Başkanı Özok ve toplantıya katılan baro başkanları, Cumhuriyet Başsavcısı Cemal Sahir Gürçay'ı da ziyaret ettiler.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132