24 Mayıs 2003 Cumartesi 00:00
Biri bizi gözetliyor
Son dönemde olağanüstü hızla yayılan internet teknolojisi ile birlikte gözetim artışının daha fazla ivme kazandığı belirtilirken, günümüzde 'online gizliliğin', sıradan vatandaştan büyük örgütlere kadar herkesin sorunu haline geldiği bildirildi.

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Veysel Bozkurt, bugün enformasyon teknolojilerini yoğun biçimde kullanan kişilerin, diğerlerinden daha fazla gözetim altında olduklarını savunarak, "Örneğin kredi kartları ile yapılan alışverişler, internet üzerinden gerçekleşen ticari işlemler, internette ziyaret edilen web siteleri, muhtelif mağaza ve caddelerdeki güvenlik kameraları, sıradan insanları sürekli gözetim altında tutmakta ve bir yerlerde sürekli kayıtlar yapılmaktadır. Üstelik bu gözetim, izleyenlerden habersiz biçimde gerçekleştirilmektedir" dedi.

Yüzmilyonlarca insan gözetleniyor

Prof. Dr. Bozkurt, bir taraftan özgürlüğün teknolojik alt yapısını hazırladığı belirtilen internetin, diğer tara~|~ftan da sıradan insanlar hakkında kişisel enformasyonun hiç hayal edilmedik düzeyde ortaya çıkmasına yol açtığını vurgulayarak, "Öyle ki, günümüzün global köyünde, postane müdiresi artık bütün köylüler hakkında her şeyi bilir hale gelmiştir. Görevli resmi otoriteler, ağ üzerindeki milyonlarca insanı çok daha kolay izleyebilir hale gelmişlerdir. Ya da belirli ülkelerde potansiyel muhalifler daha kolay tespit edilebilmektedir" dedi.

İnternet gerçeği

Özellikle de bireyselliğin güçlü olduğu toplumlarda özel hayat ve gizlilik konusundaki duyarlılıkların daha fazla olduğunu anlatan Prof. Dr. Bozkurt, "Örneğin, enformasyon teknolojilerinin en yaygın kullanıldığı ve bireyselliğin bir toplumsal karakteristik olarak görüldüğü Amerika'da bireylerin internetten uzak kalmalarının en önemli sebeplerinden birinin gizlilik olduğu ifade edilmiştir" dedi.

Sanal istihbarat ortamı

Bir araştırmaya göre, bugün internette online ticaret yapan sitelerin yüzde 93'ünün tüketicilerinden kişisel enformasyon topladığını ifade eden Prof. Dr. Bozkurt, "Buna karşılık yüzde 57'si demografik enformasyon toplarken, yüzde 56'sı her ikisini birden topladığını ifade etmektedir. Enformasyon toplamadığını söyleyenlerin oranı yüzde 7'dir" diye konuştu.

İşletmeler tedirgin

Prof. Dr. Veysel Bozkurt, sadece tüketicilerin değil, büyük işletmelerin de gizliliklerinin tehdit altında olduğunu kaydederek, "Nitekim internete bağlı büyük işletmelerin yüzde 70'i ciddi güvenlik problemi ile karşı karşıya kaldıklarını beyan etmiştir. Aynı kaynağa göre online alışveriş yapanların yüzde 53'ü güvenlik kaygısı yaşadıklarını beyan etmişlerdir. Buna karşılık yüzde 13 gibi küçük bir grup kaygı duymadığını ifade etmiştir" dedi.

Korkunç boyutlara ulaşabilir

Prof. Dr. Bozkurt, medyada sık sık yorumları yer alan 'dijital konfor' senaryolarının 10 yıl içinde gerçekleşmesi halinde de, artık sıradan insanların neler yediği, neler okuduğu, hangi kahveyi içtiği, neler satın aldığı, hatta biraz ileri gidilirse insanların neler konuştuğu, hangi sağlık sorunlarına ya da hobilere sahip olduğu gibi özel hayatın en ince ayrıntılarına ?mevcut güvenlik duvarını aşabilenlerin? ulaşabileceklerini bildirdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137