02 Kasım 2006 Perşembe 00:00
Birkaç önlem doğalgaz kazalarını önler
Uzmanlar, günlük hayatta doğalgaz kullanımında alınacak birkaç önlemle istenmeyen kazaların önüne geçilebileceğini belirtti ~|~

Günlük hayatımızda kömür ve diğer yakıtların yerine kullanılmaya başlanan doğalgazda gereken önlemler alınmadığı takdirde istenmeyen kazalar yaşanabiliyor. Yrd. Doç. Dr Mete Kalyoncu, hidrokarbon esaslı bir yakıt olan doğalgazın renksiz, kokusuz ve zehirsiz bir yakıt olduğunu belirterek, "Doğalgaz zehirsizdir ancak havadan daha hafif bir gaz olduğundan, kapalı alanlarda sızma halinde yukarılarda toplanır. Kapalı hacimde yüzde 5?15 oranında havayla karışımı durumunda ateş veya kıvılcımla temas ettiğinde patlayabilir. Bu nedenle doğalgaz kullanılan cihaz ve tesisatta hiç bir şekilde gaz sızıntısı olmamalıdır. Ayrıca doğalgaz herhangi bir ortamda çok miktarda bulunduğu zaman, ortamda oksijen miktarını azaltır. Oksijensiz kalan vücutta önce halsizlik başlar. Bu arada vücutta salgılanan laktik asit kaslarda kramplara neden olur. Vücut kasılır, kişi hareket edemez ve bağıramaz duruma gelir, aynı ortamda kalmaya devam ederse solunum yetersizliği ve solunum felci ortaya çıkar" dedi.

Bu nedenlerden dolayı doğalgaz kullanılan ortamların sık sık havalandırılması gerektiği ve sızıntı olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğini de dile getiren Mete Kalyoncu, "Doğalgaz kokusuz bir gaz olduğu için gaz sızıntısının insanlar tarafından hissedilmesi amacıyla çürümüş sarımsak kokusuna benzer bir kokuya kokulandırılır. Fakat bu her zaman gaz sızıntısını tespit etmek için işe yaramayabilir. Çünkü olumsuzlukların yaşandığı ve gaz sızdırmasının insanlar tarafından tespit edilemediği zamanlar genelde uyku zamanlarıdır. Bundan dolayı kokulandırmanın dışında gaz sızdırmazlığını tespit etmek için önlemler alınmalı ve gerekli emniyet sistemleri kurulmalıdır. Bu sebeple kullanılacak cihazlar alınırken, cihazda olabilecek maksimum sayıda emniyet sistemi olmasına dikkat edilmelidir" şeklinde konuştu.

Doğalgaz dönüşümü yapılırken yaptırılan firmanın çok iyi seçilmesi gerektiğini ifade eden Kalyoncu, "Doğalgaz tesisat projesinin gerçekleşmesi çeşitli aşamaları ve işlemleri içerecektir. Doğalgaz tesisatı üretim ve montajını yapan firmaların, dağıtım şirketinden sertifikalı firmalar olmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Söz konusu sertifikalı firmaların çalıştırdıkları ve işi yapan elemanlarda 'Doğalgaz ve Sıhhi Tesisatçılık Ustalık Belgesi' ve 'Kaynakçılık Ustalık Belgesi' olmalıdır. Ayrıca işi yapan sertifikalı firmada projeleri yapan ve projeye uygun olarak işin yapıldığını izleyen TMMOB Makina Mühendisleri Odası'ndan 'Doğalgaz İç Tesisat Yetki Belgesi' almış, Serbest Müşavirlik Mühendislik Hizmeti veren (SMM Belgeli) bir makine mühendisi olmalıdır. Doğalgaz tesisatında kullanılan tüm tesisat malzeme ve cihazlarda yerli ürünlerde TSE, yurt dışından alınanlarda da TSE tarafından uygun görülen EN, ISO, IEC, DIN gibi standartlara uygunluk belgesi aranmalıdır. Konutlarda kullanılacak doğalgaz cihazlarında; 'İmalat Yeterlilik Belgesi', 'Kalite Belgesi' ve 'Garanti Belgesi' aramak, ayrıca satıcı firmaların 'Yetkili Servis' güvencisini istemek gereklidir. Ayrıca doğalgaz tesisatı, montajdan sonra gaz dağıtım şirketi makine mühendisleri tarafından son kontrolü yapılmalı, test ve kalite kontrol işlemleri tamamlanmalıdır" diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.