19 Mart 2011 Cumartesi 00:00
Çan sesine karışmış feryatlar..!
Anadolu'nun her karışını kanlarıyla sulayanlardan size selam olsun!.. Şerefli bir hayattan sonra esir edilen, ak sakalları yolunan dedelerden, evlerinden zorbalıkla sürüklenip götürülen, gökkubbenin altında namusları kirletilen kızlardan size selam olsun!.. ~|~

Yüce Türk Milleti'nin asil evlatları! Âlemin ötesinden, zamanın evvelinden, mekânın âhirinden size selam olsun!..
Toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi kefensiz yatanlardan hepinize selam..!
Vatanın bağımsızlığı, milletin selameti için kan içenlerin keyfine kurban olanlardan size selam olsun!..
Anadolu'nun her karışını kanlarıyla sulayanlardan size selam olsun!..
Düşman çizmesi altında çiğnenen yiğitlerden size selam olsun!..
Şerefli bir hayattan sonra esir edilen, ak sakalları yolunan ihtiyar dedelerden size selam olsun!..
Domuz eti yedirilen ninelerden, cephe gerisinde örtüleri çekilip yüzleri açılan kadınlardan size selam olsun!..
Evlerinden zorbalıkla sürüklenip götürülen, gökkubbenin altında namusları kirletilen kızlardan size selam olsun!..
Kiliselere kapatılan bacılardan, anne karnında parçalanan bebeklerden size selam olsun!..
Süngülenip kuyulara doldurulan masumlardan, samanlıklarda yakılan günahsızlardan hepinize selam!..

Tarihin tozlu raflarında "kara bir leke"
Değerli okurlar bu araştırma yazımızda silahsız haçlı seferinin Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki ayak seslerinden bahsedeceğiz sizlere ve tarihin tozlu raflarında "kara bir leke" olarak saklı bulunan bazı olayları ibretlerinize sunacağız. "Tarihi, tekerrür diye tarif ediyorlar. Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?" veciz sözünün değeri bu yazımızda sanırım daha bir derinden hissedilecek.
15 Ağustos 2010 tarihinde Trabzon Sümela Manastırı'nda sergilenen Rum ayininin bir benzeri, hatırlanacağı üzere Ermeniler tarafından 19 Eylül 2010'da Van Akdamar Kilisesi'nde gerçekleştirilmişti. Müze statüsünde bulunan ve trilyonlarca lira harcanarak restore edilen kilisede 95 yıl aradan sonra "özel izinle" ilk kez ayin yapılırken, kilisenin tepesine takılan 2 metre uzunluğunda ve 110 kg. ağırlığındaki haç ile ilgili tartışmalar uzun süre devam etmişti. Ayin öncesinde Van'a gelen Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan ile 2 rahip, İl Müftüsü Nimetullah Arvas'ı makamında ziyaret etti. Müftünün "kırmızı güllerle" karşıladığı Ateşyan'ın, "Ermeni tarihi için önemli olan kilise, siyasi açıdan da büyük anlam taşıyor" (1) sözleri akıllarda soru işareti bıraktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 16 kilise kapısını ayine açtı
Hükümetin "gayr?i müslim açılımı" tüm hızıyla yol alırken, çan sesleri yurdun her yerine yayılıyor! Van Akdamar Kilisesi'nde yapılan ayinin ardından, Türkiye'deki kültür varlığı statüsündeki kiliselerde ayin yapmak isteyen hıristiyanların başvuruları arttı. Kültür ve Turizm Bakanlığı da 16 kilisenin kapısını daha Hıristiyanlara açtı. Edinilen bilgiye göre, Trabzon'da Sümela Manastırı, ardından Van Akdamar Kilisesi'ndeki ayinlerle hıristiyan dünyasının da dikkati Türkiye'deki diğer kiliselere çevrildi:
"Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı bulunan müze veya örenyeri niteliğindeki ayin yapılmasına izin verilen kiliseler şöyle: İzmir Meryemana Kilisesi, İzmir St. Jean Bazilikası, Kapadokya Derinkuyu Ortodoks Kilisesi, Kaymaklı Kilisesi, Göreme Kılıçlar Kilisesi, El Nazar Kilisesi, Ürgüp Mustafa Paşa Konstantin Eleni Kilisesi, Avanos Dereyamanlı Kilisesi, Antakya St. Pierre Kilisesi, Antalya St. Nikola Kilisesi (Noel Baba Müzesi), Mersin Tarsus St. Paul Kilisesi, Isparta Yalvaç St. Paul Kilisesi, Manisa Sardes Örenyeri, Bursa İznik Ayasofya Kilisesi ve Konsül Sarayı, Denizli Laodicea'daki Kiliseler, Trabzon Sümela Manastırı (yılda bir kez), Van Akdamar Kilisesi (yılda bir kez) (2).

"Orda bir köy var uzakta" ama; o köy kimin köyü?
Akdamar Kilisesi'nde düzenlenen ve Batı basınında geniş yer bulan Ermeni ayini ile ilgili bazı maddeleri dilerseniz yeniden hatırlayalım:
Gazete ve TV'ler ayinin sembolik önemine vurgu yaparken, "Kilise tüm dünya Ermenileri için sembol haline geldi" ifadeleri kullanıldı. Gazetelerde yer alan haberler özetle şöyle:

Financial Times:
"Bir yüzyıla yakın bir sürede ilk defa Türkiye'nin doğusundaki bir Ermeni kilisesinde, etnik ve dini azınlıklar ile ilgili sorunlu tarihinin üstesinden gelmeye yönelik Türk çabalarının bir simgesi olarak çanlar çaldı ve ayin yankılandı."

Wall Street Journal:
"Türkiye, Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünden bu yana ilk defa Ermenilere, sembolik ancak siyasi olarak hassas bir kilisede dua etmeye izin verdi. Tüm dünyadaki Ermeniler için, 1915 yılında terk edilen ve 2007'de 1.5 milyon dolarlık onarımdan sonra müze olarak yeniden açılan Akdamar Surp Haç Kilisesi, Osmanlı güçlerince gerçekleştirilen sınır dışı edilmelerin ve öldürmelerin sembolü haline geldi".

La Times:
"Türkiye'nin doğusundaki tarihi kilisedeki ayin, hem Türkler ile Ermeniler arasındaki barışma arzusu, hem de Ermenilerin şiddetli bir biçimde katledilmesinden yüzyıla yakın bir süreden sonra kalan engelleri vurguluyor."

Washington Post:
"Birçok kişinin, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi yolunda bir dönüm noktası olacağını umduğu bir etkinlik."

Los Angeles Times:
"Diasporanın boykot çağrılarına rağmen yüzlerce Ermeni Akdamar'a katıldı. Ermeniler botla adaya giderken ilahiler söyledi, bir grup da Ahmet Kutsi Tecer'in şiirinden bestelenen "Orda bir köy var uzakta" şarkısını mırıldandı. Tören, bazıları tarafından 'tarihte yaşanan şiddetten aklanma girişimi', bazıları tarafından da ülkenin 'iç ve uluslararası konularını ele almada daha yetenekli ve hazır görünen hükümetin jesti' olarak görüldü." (3)

Akdamar Kilisesi'nde Osmanlı kadınlarının namusu kirletildi
Van'ın Gevaş İlçesi'nde, adayla aynı adı taşıyan Van Gölü'ndeki "Akdamar Kilisesi"nin Türk tarihi açısından hatırası yürek burkucudur. Zira, I. Dünya Savaşı sırasında Ruslarla birlikte cephe gerisine saldıran ve binlerce masum müslümanı katleden Ermeni çeteleri, Ruslar bölgeden çekildikten sonra barbarlığın en korkunç örneklerini bu bölgede işlemiştir. Türk erkekleri katledilip Van gölüne atılınken, Müslüman kadınlar ise Akdamar'a götürülmüş, ömürlerinin sonuna kadar kilisede Ermenilerin tecavüzüne uğramıştı. Bu zilletten kurtulmak isteyen kadınlar ise kendini göle atarak canlarına kıymıştı.
(Yarın devam edecek)
DİPNOTLAR
1. "Tecavüz Adasında Ermeni Ayini",  Yeniçağ Gazetesi, 19 Eylül 2010.
2. "Bakanlık, ayin için 16 kiliseyi adres gösterdi", Milliyet Gazetesi, 29 Eylül 2010.
3. Bkz. "Ayin tüm dünyada yankılandı", Cumhuriyet Gazetesi, 20 Eylül 2010.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137