11 Ocak 2012 Çarşamba 12:10
Çevreyi kirletme cezaları arttı
Çevre Kanunu'na aykırı durumlarda verilecek idari para cezaları yüzde 10.26 oranında arttırıldı. Buna göre umuma açık yerlerde çevreyi kirletene 155 TL, aracının muayenesini yaptırmayana bin 601 TL, içme suyuna atık karıştırana 76 bin 994 TL para cezası kesilecek. Gürültü kirliliğine neden olan mekanlar ise 19 bin 247 TL ceza ödeyecek. Resmi Gazete'de yayımlanan Ceza Kanunu uyarınca verilecek idari para cezalarına tebliğe göre yeni ceza rakamları 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca 2011 yılı yeniden değerleme oranında yani yüzde 10,26 olarak tespit edilen yeni ceza rakamları şu şekilde belirlendi:
“-Emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 799 Türk Lirası, yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine 1.601 Türk Lirası idarî para cezası verilecek.
-Hava kirliliği yönünden önemli etkileri nedeniyle kurulması ve işletilmesi yönetmelikle izne tâbi tutulan tesisleri, yetkili makamlardan izin almadan kuran ve işleten veya iznin iptal edilmesine rağmen kurmaya ve işletmeye devam eden veya bu tesislerde izin almaksızın sonradan değişiklik yapan veya yetkili makamların gerekli gördükleri değişiklikleri tanınan sürede yapmayanlara 38 bin 496 Türk Lirası idarî para cezası verilecek. Bu tesislerde emisyon miktarları yönetmelikle belirlenen sınırları aşıyorsa 76 bin 994 Türk Lirası idarî para cezası verilecek.
-Hava kirliliği yönünden kurulması ve işletilmesi izne tâbi olmayan tesislerin işletilmesi sırasında yönetmelikle belirlenen standartlara aykırı emisyona neden olanlara 9 bin 620 Türk Lirası idarî para cezası verilir.
Kokuya sebep olan emisyonları, yönetmelikle belirlenen sınır değerlerin üzerinde çevreye verenlere 3 bin 205 Türk Lirası idarî para cezası verilir.
-Hava kirliliği yönünden özel önem taşıyan bölgelerde veya kirliliğin ciddi boyutlara ulaştığı zamanlarda ve yerlerde veya kritik meteorolojik şartlarda yönetmeliklerle öngörülen önlemleri almayan, yasaklara aykırı davranan ya da mahallî çevre kurullarınca bu konuda alınan kararlara uymayanlara 959 TL ile 153 bin 991 TL arasında değişen cezalar verilecek.
-Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecinde verdikleri taahhütnameye aykırı davrananlara, her bir ihlal için 16 bin 038 Türk Lirası idarî para cezası ödeyecek.
-Kurulması zorunlu olan atık alım, ön arıtma, arıtma veya bertaraf tesislerini kurmayanlar ile kurup da çalıştırmayanlara 96 bin 244 Türk Lirası idarî para cezası verilecek.
Ayrıca içme ve kullanma suyu koruma alanlarına, kaynağın kendisine ve bu kaynağı besleyen yerüstü ve yeraltı sularına, sulama ve drenaj kanallarına atık boşaltanlara 76 bin 994 Türk Lirası idarî para cezası verilecek. Umuma açık yerlerde her ne şekilde olursa olsun çevreyi kirletenler de 155 Türk Lirası idarî para cezası ile cezalandırılacak. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100