06 Şubat 2011 Pazar 00:00
Çocuk adalet sistemi geliyor

Türkiye'nin ilk kez hazırladığı Çocuk Hakları Strateji Belgesi Taslak Metninde, kanunla ihtilafa düşen veya suça itilen çocuklar için 'Çocuk Hukuku' yaklaşımının getirilmesi hedefleniyor ~|~

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK), İstanbul Üniversitesi, Çocuk Vakfı işbirliğinde ve TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) danışmanlığında gerçekleştirilen Birinci Türkiye Çocuk Hakları Strateji Belgesi (2012-2016) taslak metni hazırlandı. Her aşamasında alan uzmanlarının yanı sıra çocukların da görüşü alınan taslakta, devletin çocuk politikasının amacı, "18 yaşına kadar olan kız ve erkek çocuklara saygı temelinde, onların gelişimini, güvenliğini, etkinlik ve katılımını sağlamak, bunun için gerekli düzenlemeleri yapmak" olarak ifade ediliyor.

İyi hali endeksi sistemi

Çocuk haklarının toplumca sahip çıkılması ve ifade edilmesi gereken haklar olduğu, ancak düzenin yarattığı sorunların toplumsal düzeyde çözülemediğinden çocuk sorunlarının özel sorunlar olarak farklı uygulama ve düzenlemelere konu olduğuna dikkat çekilen taslakta, çocuğu etkileyen sorunların acil çözümü için mevcut düzen içinde iyileştirmeler yapılması hedeflendi. Taslakta, bu uygulamaların izlenmesi, denetimi, ölçülmesi için çocuk istatistiki bilgisi ile aileye ve çocuğa yönelik 'iyilik hali endeksi sisteminin' gerekliliğine işaret edildi. İyilik hali endekslerinin ülke ölçekli geliştirilmesi, tanımlamalarının yapılması ve uygulama sistematiğinin kurulması planlanan taslakta, beslenme ve sağlık hizmetlerini yaygınlaştırılması ve erişiminin sağlanması, çocuğun sağlığına ve refahına yönelik hukuki, ekonomik, sportif ve sanatsal çevrenin geliştirilmesi, durumu özellik arz eden güç koşullardaki bütün çocukların refah seviyesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi, Türkiye'de bebek, çocuk ve anne ölüm oranlarını düşürmeye yönelik etkin, acil ve sonuç alıcı çalışmaların yapılması planlandı. Taslakta, ayrıca beslenme ve sağlık hizmeti standartlarının belirlenmesi, bütün çocuklara bu standartlar içinde öncelikle aileleri, ailelerinin sağlayamaması halinde ilgili kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşları tarafından düzenli ve sürekli hizmet sunulmasının sağlanması hedeflendi. Engelli çocukların saygın bir birey olarak sosyal hayata katılımını ve bu katılımın sürekliliğini sağlamaya yönelik her türlü tedbirin alınması, geliştirilmesi, bu konuda çalışan uzman sivil toplum kuruluşları ile hizmet, eğitim ve araştırma projelerinin desteklenmesi hedeflenen taslakta, çocuğun refahı için hukuki, ekonomik, sportif ve sanatsal çevreyi geliştirilmesi tasarlandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137