29 Ekim 2012 Pazartesi 11:44
Çocuklar ailesini örnek alır

\"Unutulmamalıdır ki sağlıklı yaşam onlara bırakabileceğimiz en önemli mirasdır\" diyen Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tahsin Erman, intervertebral disk\' olarak adlandırılan, kıkırdak dokusunun yapısının bozulması sonucu sık karşılaşılan ve beyin cerrahi hekimlerine en sık başvuru sebebi olan hastalılar hakkında da açıklamalarda bulundu. Tahsin Erman, \"Bel fıtığı; omurgalar arası kıkırdağın yer değiştirerek, genellikle siyatik olarak isimlendirilen sinire bası yapması sonucu bel, bacak ağrısına ve uyuşmalara neden olan hastalıktır. Bel kayması; bir lomber (bel) omurunun altındaki omur ya da sakrum üzerinde kayması veya yer değiştirmesi sonucu sinirlerin bası altında kalarak bel, bacak ağrısına ve uyuşmaya neden olan hastalıktır\" diye konuştu.

Ağrı ortak yakınmadır

Omurga kanal darlığı ve sıkışması hastalığı konusunda da bilgiler veren Erman, bu hastalığın; omurga içerisinde seyreden sinirlerin seyrettiği kanalda sıkışması sonucu, bel ve bacak ağrısı ile yürüme mesafesinin gittikçe kısalması ile sonuçlanan bir hastalık olduğunu anlattı. Erman, \"Tüm bu hastalıklarda en yaygın ve ortak yakınma ağrıdır. Bu hastalar özellikle ayakta fazla kaldıklarında ve yürümekle ortaya çıkan bel, kalça, bacak ağrısı, uyuşukluk ve geceleri bacağa kramp girmesinden yakınırlar. Günümüzde, teknolojideki gelişmeler sayesinde, bel ağrısının sebebi kolayca ortaya konabilmekte ve böylece gerekli tedaviler yapılarak hastaların kaliteli bir yaşam sürmeleri sağlanmaktadır. Bel ağrısı ile müracaat eden hastaların değerlendirilmesi öncelikle yeterli bir fizik ve nörolojik muayene ile başlamalıdır. Daha sonra yapılacak olan kan tahlilleri, direk grafiler, bilgisayarlı tomografi ve magnetik rezonans görüntüleme olarak isimlendirilen MR başlıca inceleme yöntemleridir\" dedi.

Muayeneler çok önemli

Unutulmaması gereken noktanın, hiçbir şikayeti olmayan hastalarda bel MR incelemesinde toplumda yüzde 10-81 arasında problem tespit edildiğine işaret eden Erman, bunun da yapılacak muayenenin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı. Erman, açıklamasını da şöyle sürdürdü: \"Bu hastalıkları olanların mutlaka ameliyat ile tedavi olmaları gerekli değildir. İlaç, fizik tedavi, belden yapılan enjeksiyonlar ve bazen de geçici süreyle bel korsesi takmalarına rağmen yakınması geçmeyen, bu nedenle yaşam kalitesi bozulan hastalar ile ayaklarında kuvvetsizlik tespit edilen olguların, cerrahi tedaviye engel bir hastalıkları yok ise, çeşitli cerrahi yöntemler ile tedavi edilmeleri gerekir. Tedaviye özellikle de ameliyata karar verirken hiçbir zaman sadece radyolojik incelemelere göre karar verilmez. Hastanın muayene bulguları asıl önem arz eder.\" HABER MERKEZİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.