15 Kasım 2006 Çarşamba 00:00
Çocuklarımız şiddet kıskacında
İstanbul ve Samsun'da öğrenciler arasında yapılan iki ayrı araştırma, okul çağındaki çocukların şiddete maruz kaldığını ortaya koydu. Araştırma sonucunda Samsun'da, 2006?2007 eğitim?öğretim döneminde okullardaki şiddetin önüne geçilmesi amacıyla komisyon kuruldu ~|~

Okul çağı çocuklarının hem şiddet uygulamaması hem de şiddet kıskacından kurtarılabilmesi için Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nun önderliğinde kurulan "Samsun İl Şiddeti Önleme Komisyonu", öğrenciler, aileler, öğretmenler ve toplumun değişik kesimlerine yönelik eğitim çalışmalarına başladı.

Samsun Vali Yardımcısı Mustafa İngenç'in başkanlığını yaptığı komisyon, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Emniyet Müdürlüğü ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Müdürlüğü'nün işbirliğinde öğrencileri şiddetten kurtarma çalışmalarının daha geniş kapsamlı hale gelmesini sağladı. OMÜ'den Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldız Pekşen, Emniyet Müdürlüğü'nden Emniyet Müdür Yardımcısı Ünal Uysal, RAM'dan kurumun müdürü Alican Usta'nın değişik okul ve kurumlarda verdiği eğitim seminerleri sayesinde Samsun'da öğrencilere yönelik şiddete "dur" denilmeye başlandı.
Polisin resmi ve sivil olarak okul önlerinde aldığı güvenlik tedbirleri sayesinde şiddete geçit verilmezken, bu alanda çocukların etiketlenmemesi için de çaba gösterildiği öğrenildi.
Çok sıkı tedbirler alınıyor
Kızlarda 9, erkeklerde 10 yaşlarında başlayan ergenlik döneminin özellikleri konusunda uyarılan polis, öğretmen ve velilerin öğrencileri etiketleyip, disiplinle tehdit etmemesinin de şiddetle ilgili büyük olayların önüne geçilmesinde etkili olduğu vurgulandı.  Samsun Vali Yardımcısı ve İl Şiddeti Önleme Komisyonu Başkanı Mustafa İngenç, "İlimizde şiddet olayları sona eriyor. Komisyonumuz hem çocuklarımızın hem de toplumun şiddetten uzaklaşması için çalışıyor.

Samsun'da öncelikle eğitim çalışmaları sayesinde çocuklarımızın şiddetten kurtarılması son derece güzel. Şiddet istemiyoruz ve olmaması yönünde her anlamda önlemlerimizi alıyoruz. Bütün kurum ve kuruluşlarımız örnek bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Öğrencilerimizin güvenliğini son derece önemsiyoruz" dedi.  Samsun'da şiddeti önleme komisyonu, İstanbul ve Samsun'da yapılan iki ayrı araştırma ve en son iki lise öğrencisinin başka bir lise öğrencisi tarafından silahla vurulması sonucu kurulmuştu. İstanbul'daki araştırmada 15 ilçede lise 2. sınıf öğrencileri üzerinde anket çalışması yapılmış ve bir yıl içinde erkeklerin yüzde 68, kızların yüzde 30 oranında fiziksel şiddete maruz kaldıkları ortaya çıkmıştı. OMÜ'nün Samsun'daki araştırmasında ise, 10 lisedeki bin 415 öğrencinin yüzde 43.1'inin ailesi, yüzde 18.5'inin toplum içinde veya okulda şiddete maruz kaldığı, yüzde 38.2'sinin ise hem aile hem de toplumda şiddet gördüğü belirlenmişti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137