13 Mayıs 2002 Pazartesi 00:00
Çocukların gözü önünde ilaç kullanmayın
Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan ilaç zehirlenmelerine ilişkin raporda, zehirlenmelerin genellikle çocukların sorunu olduğu ve 14 yaşın altındaki çocuklarda ortaya çıkan zehirlenmelerin, daha büyüklerde görülenin 2?7 katı olduğu belirtildi.

Ev dağınık, dolaplar ve çekmeceler açık ise...

Belirtilenlere göre, çocuk zehirlenmeleri 1?3 ve 15?17 yaşlarında artış gösteriyor. İlkinde kaza sonucu oluşanlar, diğerinde ise "cana kıyma" nedeni ağır basıyor.

Çoğu zehirlenmeler çocuğun kendi evinde olurken bunu, akraba evleri, bir arkadaşın ve bakıcının evi izliyor. El çantaları, buzdolabı rafları ve çocuğun erişebileceği ilaç dolapları tehlikeli yerler arasında sayılıyor. Kaza sonucu ortaya çıkan zehirlenmelerin yarıdan fazlası ilkbahar ve yaz aylarında görülüyor. Bu aylar, boya, badana, ev taşıma, yolculuk gibi nedenlerle çocuk üzerindeki dikkat ve denetimin azaldığı, evin dağınık, dolapların ve çekmecelerin açık olduğu dönemler olması nedeniyle riskli günler olarak belirtiliyor.

Aile içi s~|~orunlar, alışılagelmiş aile düzeninin bozulması, hastalık, ölüm, gebelik, aileye yeni bir bebeğin katılması, yolculuk, taşınma, başka bir evi ziyaret, eve misafir gelmesi ve yemek hazırlama gibi olaylar zehirlenmeye zemin hazırlıyor.

Çocuklar her şeye meraklıdır

Çocuklardaki doğal meraklılık, onlara zehirlenmeye hazır bir ortam yaratıyor. Çocuklar her yeri keşfetmeye ve çevrelerini incelemeye çaba gösterdikleri için buldukları her şeyi doğrudan ağızlarına götürüyorlar, tehlikeyi anlamıyor ve uyarı etiketlerini okuyamıyorlar.

Kaza ile olan zehirlenmelerin yüzde 60?70'i ilaçlarla oluyor. Bunlar arasında, ağrı kesici, sakinleştirici?yatıştırıcı, antidepresanlar ve santral sinir sistemini etkileyen diğer ilaçlar başta geliyor. Türkiye'de, özellikle asetil asit tuzları veya esterleri en sık karşılaşılan zehirlenme etkenleri arasında sayılıyor. İlaçlardan kaynaklanan zehirlenmelerin büyük çoğunluğu ağız yoluyla alınan katı ilaç biçimleri draje, tablet, kapsülle meydana geliyor. Çocuklar açısından, kaplanmış tabletler kaplanmamış olanlardan, değişik renkli tablet ve kapsüller tek renkli olanlardan ve yumuşak ilaçlar sertlerden daha çok ilgi çekiyor. Sağlık Bakanlığı, çocuklarda ilaç kaynaklı zehirlenmeyi önlemek için şu kurallara dikkat edilmesini istiyor:

Zehirlenmeyi önlemek için

* İlaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve tercihen kilit altında saklayın

* Çocukların önünde ilaç kullanmayın

* İlacınızı aldığınız anda telefona veya kapıya cevap vermek durumunda kaldıysanız ilacı yanınıza alın veya çocukların ulaşamayacakları bir yere koyun

* İlaç sürekli kullanılacak olsa bile, kullanır kullanmaz kapağını kapatıp sakladığınız yere tekrar koyun

* Gece veya karanlık bir odada çocuğunuza ilaç verirken ışığı açın

* Tüm ilaçları kendi orijinal ambalajlarında saklayın.

* Etiket ve prospektüsü okuyun; ilacın içinde bulunan maddeleri ve acil durumlarda alınacak önlemleri içeren talimatları bilmek önemlidir

* Her ilacın ismini doğru kullanarak, ilacın şeker olmadığını çocuklara öğretin

* İlaçların şeker veya oyuncak olarak algılanmasına yol açabilecek davranışlardan kaçının

* Çocuğun ilaç kullanması gerektiğinde, ne amaçla ve ne süre kullanılacağını kendisine anlayabileceği bir dille açıklayın

* Kullanılmayacak duruma gelmiş ilaçları kesinlikle yok edin

* Zaman zaman evinizi ve otomobilinizi kontrol ederek, ilaç saklama koşullarını gözden geçirin.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.