26 Şubat 2006 Pazar 00:00
Emniyet'ten vatandaşa
Düzce Emniyet Müdürlüğü, son zamanlarda artış eğilimi gösteren yankesicilik ve dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşların dikkatli olmasını istedi ~|~

Düzce Emniyet Müdürü Saim İşlek, yaptığı açıklamada, polisin suç ve suçlulara karşı 24 saat süreyle mücadelesinin devam ettiğini, ancak bu mücadelede vatandaşların da desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi. Özellikle yankesicilik ve dolandırıcılık suçlarında artış gözlendiğini vurgulayan İşlek, vatandaşların alacağı küçük tedbirlerle kötü niyetli kişilerin işlerini zorlaştıracağını ve bu kişileri caydıracağını kaydetti. Vatandaşların her türlü suç konusunda 155 numaralı telefona ihbarda bulunabileceğini belirten İşlek, ihbar veya şikayette bulunanlardan kimlik bilgilerinin istenmeyeceğini, kimlik bilgilerini verenlerin de kimliklerin kesinlikle gizli tutulacağını vurguladı.

İşlek, yankesicilik ve dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşların şu tedbirleri alabileceğini söyledi:
'Yanınızda fazla miktarda para taşımayınız. Kalabalık yerlerde çanta ve cüzdanlarınızı çalınmayacak ve güvenli şekilde taşıyınız. Para ve cüzdanlarınızı açık yerde çıkartmayınız. Tanımadığınız kişilerin laf oyunlarına gelerek para vermeyiniz. Değerlerinden ucuz ziynet eşyası ya da mal almayınız. Tanımadığınız kişilerin size karşı göstereceği gereksiz ilgilere karşı temkinli ve dikkatli olun. Tanımadığınız kişilere ne şekilde gelirlerse gelsinler, evinize almayınız'.
Saim İşlek, yankesicilik ve dolandırıcılık suçlarına karşı vatandaşların uyanık olmasını isteyerek, söz konusu suçları şöyle tanımladı:
"Kapkaççılık: Genellikle tenha sokaklarda yaya olarak yürüyen bayanların mobiletli veya yaya şahıslar tarafından çantalarının ve boyun zincirlerinin ani bir hareketle zorla alınıp, kaçılması.
Tantanacılık: Yaşlı kişilerin önlerinde iki veya üç şahıs birbirleriyle kavga eder gibi yapıp, aralarına aldıkları kişinin cebindeki parasının çalınması.
Söğüşçülük: Aşırı alkol etkisiyle kendisini kaybeden, sızan ve açıkta uyuyan şahısların üzerinde bulunan para ve kıymetli eşyaların çalınması.
Muslukçuluk: Camilerde abdest alan kişilerin astıkları ceketlerinin el çabukluğu ile değiştirilmesi veya cepten para veya cüzdanın çalınması.
Pislikçilik: Genellikle yaşlı kişilerin ceket ve pantolonlarına bulaştırdıkları pislikleri temizlemek için yardım ederken para ve cüzdanlarının çalınması.
Madaracılık: Şahısları tanıyor gibi yaklaşıp, el şakaları yaparken üzerlerinde bulunan değerli eşyaların çalınması.
Silkeleme: Şahıslara tanıyor gibi yaklaşıp başından geçen bir olayı anlatırken, şahsın kemerinden ve elbisesinden tutup, tartaklar gibi yaparken değerli eşyalarının çalınması.
Üçkağıtçılık: Halk dilinde 'Bul karayı al parayı' diye tabir edilen üç adet iskambil kağıdı ile oynanan ve kağıdın çok iyi saklanarak şahısların kandırılarak paralarının alınması.
Falcılık: Genelde şahısların evlerine gidilerek bayanlara gelecekten haber verme bahanesiyle ziynet eşyaları bir mendile sarılıp, el çabukluğu ile mendilin değiştirilmesi ve çalınması.
Tavcılık: Şahısları tanıyor gibi yapıp, ikna ederek 'babanın, kardeşinin ve eşinin borcu var' şeklinde kandırmak suretiyle paralarının alınması.
Kaldırımcılık: Dükkan önlerinde tezgah üzerinde bulunan malların el çabukluğu ile çalınması.
Tombalacılık: Sigara veya kıymette değersiz eşyaları kazandırmak bahanesiyle torba içine konulan numaralarla çekiliş yaptırılmasıdır. Ancak, kartlarda bulunan numaralar torbalarda bulunmaz ve şahıslar bu yöntemle kandırılır.
Tekerüstü: Genellikle toplu taşım araçlarının içerisindeki sıkışıklıktan faydalanarak çantalarından veya ceplerinden paralarının çalınması.
Definecilik: Tarihi değerde altın veya eşya bulduklarını ve satmak istedikleri bahanesiyle zengin kişilerden ikna yoluyla yüksek miktarda para alınması.
Oto dolandırıcılığı: Oto satın almak maksadıyla anlaşıp mesai bitimine az bir zaman kala noterden devir aldıktan sonra sahte isimlerle senet vererek, aracın karşılıksız alınması.
Sahtekarlık: Kendisini sahte rütbe ve makamlarda göstererek, sahte resmi üniforma giyerek, sahte tanıtım kartları bastırarak şahısların para, mal ve ziynet eşyalarının alınması.
Banka dolandırıcılığı: Başkası adına kimlik düzenleyip şahıs adına gelmiş havalenin veya hesabındaki paranın çekilmesi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.