10 Ekim 2012 Çarşamba 11:14
Gençler güne internetle başlıyor

YENİ MESAJ - İSTANBUL

Teknolojinin hızlı gelişimine paralel olarak hayatımıza her geçen gün daha yoğun biçimde giren dijital cihazlar, günümüzde insanların yaşam tarzlarını hızla dönüştürüyor. Yaşanan dönüşüme en hızlı ayak uyduran kesim ise gençler... Intel tarafından araştırma şirketi Akademetre’ye yaptırılan “Genç Türkiye Araştırması”, ülkemizde gençlerin değişen yaşam tarzları, dijital cihazların gençlerin hayatlarını nasıl yeniden şekillendirdiği ve gençlerin yeni kullanım alışkanlıkları ile ilgili ilginç ve çarpıcı sonuçları ortaya koydu.

Bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirilen en geniş katılımlı gençlik araştırması olan “Genç Türkiye Araştırması”nın basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşan Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, “Gençlerin teknolojik alışkanlıkları, bakış açıları geleceğe dönük girişimcilik ve ekonomik gelişmişliğin de ipuçlarını veriyor. Bu nedenle gerek global gerekse yerel gerçekleştirdiğimiz bu araştırmalarla stratejilerimizi geliştiriyor, ekosisteme katma değer üretecek yaklaşımlar sunuyoruz” dedi. 

Evlerin çoğunda bilgisayar var

Intel Genç Türkiye Araştırması’na göre; genel nüfusun yüzde 29’unu oluşturan 13-29 yaş arası gençlerin yaşadığı hanelerin yüzde 71.4’ünde bilgisayar bulunuyor. Cihazların hane penetrasyonlarına bakıldığında, en yaygın penetrasyonun yüzde 85.5 ile cep telefonunda olduğu, onu yüzde 46 ile masaüstü ve yüzde 41.5 ile dizüstü bilgisayarların takip ettiği görülüyor. Araştırmaya göre ülkemizde yaklaşık her 2 gençten 1’inin (yüzde 44.5) masaüstü bilgisayarı, her 3 gençten 1’inin de (yüzde 40.1) dizüstü bilgisayarı bulunuyor. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarı yüzde 25.7 oranla akıllı telefon izliyor.

Sosyalleşmenin yeni tanımı

Intel’in araştırmasına katılan gençlerin 3’te 2’si bilgisayarın sosyalleştirdiğini belirtiyor. Bu durum günümüzde gençlerin sosyalleşme kavramına bakışının değiştiğini ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre gençler araştırma yapmak ve oyun oynamak için masaüstü bilgisayarı, yakın çevre ile iletişime geçebilmek ve sosyal ağlara bağlanmak için dizüstü bilgisayarı tercih ediyor. 18-24 yaş aralığındaki gençlerde dizüstünde önceliğin her yerden internete girmek olması dikkat çekiyor. 13-17 ve 18-24 yaş aralığındaki gençler masaüstünü en çok oyun amaçlı kullanırken, 25-29 yaş grubundaki gençler önceliklerini araştırma yapmak olarak belirtiyor. Türkiye’de 5 gençten 3’ünün (yüzde 56,9) düzenli internet erişimi bulunuyor.  Düzenli internet erişiminin en yüksek olduğu il yüzde 79.6 oranla İzmir, en düşük olduğu il ise yüzde 15.5 oranla Van. Gençlerin yüzde 92.4’ü bilgisayarı kendi evlerinde, yüzde 12.5’i işte, yüzde 10.4’ü de internet kafede kullandıklarını belirtiyor.

Gençler gözünü internetle açıyor

Türkiye’de gençlerin yüzde 8.3’ü, sabah kalktıklarında tuvalete bile gitmeden internete giriyor. Araştırmaya katılanların yüzde 4.7’si yataktan çıkmadan internete girdiğini söylüyor. 4’te 1’i (yüzde 28.4) evden çıkmadan internete girmiş oluyor. Gençlerin bilgisayar başında günde geçirdikleri ortalama 330 dakikanın 228 dakikası internette geçiyor. İnternette geçen ortalama vakte bakıldığında; 276 dakika ile Doğu Karadeniz ve 264 dakika ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi ön plana çıkıyor. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.