10 Ekim 2002 Perşembe 00:00
Hepatit ile sarılık aynı mı?
Hepatit ile sarılık biririne karıştırılan iki rahatsızlıktır. Oysaki sarılık demek, hepatit demek değildir. Viral Hepatit; virüslerin yol açtığı karaciğer iltihabıdır. Virüsler vücuda kan ya da ağız yolu ile girerek karaciğere yerleşip, çoğalarak karaciğer hücrelerini hasara uğratır ve karaciğerin işlevlerini bozar. Bugüne kadar hastalık yapan beş tane hepatit virüsü saptanmıştır. Bunlar A, B, C, D ve E tipi hepatit virüsleridir.

Belirtileri;
*Aşırı halsizlik *Çabuk yorulma *Bulantı, kusma *Çay rengi idrar *Belirsiz eklem ve kas ağrıları *Karın ağrısı, baş ağrısı *Sarılık (nadiren görülmektedir, bazen gözakları, bazen de tüm vücut sararacak şekildedir.)

Bulaşıcı sarılık
A ve E tipi viral hepatitler halkımızın "Bulaşışıcı Sarılık" olarak bildiği hastalıktır. Bulaşıcı sarılıkta ani başlayan, belirgin işaretler veren hastalık tablosu oluşur ve kendiliğinden iyileşirler. Bulaşıcı sarılık; koşulları kötü olan toplumlarda sık rastlanır. Bulaşıcı sarılığa neden olan A v~|~e E tipi hepatit virüsleri hastaların dışkılarında bulunurlar. Dışkıların bulaştığı su ve yiyeceklerle ya da yakın temas yolu ile geçer. Kan yolu temas sonucu bulaşma yok denecek kadar azdır.

Gelişmemiş ülkelerde salgınlar yaparlar. Toplu yaşanılan yerlerde (eviçi, kreş, anaokulu, kışla gibi) salgınlara neden olur. Ülkemizde toplumun büyük bir kısmı çocukken bu hastalığı geçirir ve ömür boyu bağışık kalır. Bulaşıcı sarılık; sürekli vücutta taşınmaz, siroz ve karaciğer kanseri oluşturmaz.

Bazı bilgi ve öneriler
* Toplumun büyük bir kısmı çocukken Hepatit A geçirir.

* Bulaşıcı sarılığın en iyi tedavisi istirahat, dengeli ve yeterli beslenmedir.

* Bulaşıcı sarılığın bulaşmasını önlemek için temizlik kurallarına dikkat etmek gerekir.

* Herkes yemekten önce ve sonra ellerini sabun ve su ile yıkamalıdır.

* Bulaşıcı sarılık aşısı, gerekli kişilere uygun doz ve tekrarlarla yapılırsa uzun süreli koruma sağlar.

* B, C, D Tipi viral hepatitler halkımızın, "gizli sarılık" ya da "kara sarılık" olarak bildiği hastalıktır.

* Gizli?kara sarılığın tedavisi ve aşısı vardır.

* Gizli sarılık mikrobunu alan kişilerin bir kısmı, bu mikrobu vücutlarında taşırlar ve başkalarına bulaştırırlar. Bu kişilere "taşıyıcı" denir. Taşıyıcı olmak dahi ilerde siroz ve karaciğer kanseri gelişmesi için yeterlidir. Üstelik taşıyıcı kişilerin virüsü başka kişilere de bulaştırması toplumun geleceği açısından büyük bir sorun oluşturmaktadır.

* Dünyada 300 milyon kişi; Türkiye'de 5 milyon kişi Hepatit B virüsü taşıyıcısıdır.

* Her üç kişiden birisi Hepatit B virüsü ile temas etmiştir.

* Bulaşması açısından en önemli yol kan temasıdır. (Kan nakli, ortak enjektör kullanımı ya da herhangi bir yolla kan teması) Cinsel ilişki, Anneden bebeğe

Risk grupları
* Sağlık personeli

* Gizli sarılık mikrobu taşıyan kişilerin aile fertleri

* Sarılık virüsü taşıyan ya da hamileliğinde gizli sarılık geçiren annelerin bebekleri

* Sarılık mikrobu taşıyan kişinin eşi

* İnsan kanı ve sıvıları ile temas eden güvenlik personeli ve askerler

* Makineye giren böbrek hastaları

* Sık kan verilen kan hastaları.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100