03 Aralık 2001 Pazartesi 00:00
Hükümlü çocuklara serbest yaşam
Ankara Çocuk Islahevi... İngiliz BBC 1 Televizyonu tarafından dünyanın en iyi ıslahevlerinden biri olarak gösteriliyor.

Küçük yaşta suç işleyip cezaevine düşen çocuklara ıslahevinde ve sonrasında iyi bir yaşam sağlamaya çalışan yetkililer, bunu, Ankara Çocuk Islahevi'nde başardılar.

Islahevi Müdürü Recep Şen, ıslahevindeki çalışmalar hakkında, bilgi verdi. Şen, ıslahevinin geldiği noktanın kendileri için yeterli olmadığını, biraz daha ilerde olabilmek için çaba sarfettiklerini belirtti.

Suçlu değil; kanunlara muhalif düşmüşler

Islahevindeki çocukları suçlu yerine "kanunlarla muhalefete düşen kişiler" diye nitelendiren Şen, çocukların isteklerini karşılamak için her türlü fedakarlığı yaptıklarını belirterek, kendi çocuklarına bile bu kadar zaman ayırmadıklarını ve özveride bulunmadıklarını dile getirdi.

Şen, ıslahevinden tahliye edilen çocukların sadece yüzde 3'ünün 4 yıl içinde yeniden suç işlediklerini kaydederek, bunda çocuklara verdikleri eğitimin büyük payı olduğuna işaret ~|~etti.

Türkiye'deki 3 ıslahevinde yaklaşık 437 çocuğun kaldığını ifade eden Şen, yapılanma her yerde aynı olmadığı için çocuk suçluların kapalı cezaevlerinde çocuklar için ayrılmış bölümlerde kaldıklarını vekendilerinin burada sağladıkları birçok imkandan yararlanma olanağı bulamadıklarını söyledi.

Dershaneye bile gönderiliyorlar

Islahevinde, çocukların eğitimine büyük önem verdiklerini ifade eden Şen, açık öğretim lisesinde okuyan 11, örgün eğitimi devam eden 7 öğrenci bulunduğunu, liseye giden bir öğrencinin de üniversite sınavına hazırlanması için ücretsiz dershaneye gönderildiğini kaydetti. Çocukların okula kendilerinin gittiğine dikkati çeken Şen, ''Kaçanlar da oluyor. Ancak onlara firar etmeleri halinde suçlarının artacağını anlatıyoruz. Doğruyu yanlışı görüyorlar" dedi.

Şen, okula gitmeyenleri mesleki konulara yönlendirdiklerini ve eğitim almalarını sağladıklarını belirterek, gençlere tahliye sonrasında çeşitli imkanlar da sunduklarını söyledi.

Çocuklar maça, tiyatroya götürülüyor

Çocukları mutlu etmek için uğraştıklarını belirten Şen, şöyle devam etti:

"Çocuklarla konuşuyoruz. Onların mutlu olabilmelerini sağlayacak etkinlikler düzenliyoruz. Maçlara, tiyatroya götürüyor, piknik düzenliyoruz. Onların bütün boş zamanlarını doldurmak istiyoruz. Çocukların talepleri doğrultusunda bir çalışma başlattık. Bir üniversiteden gelen öğretim üyesi pazar günleri onlara futbol, voleybol, basketbol öğretiyor. Okuyan öğrencilere fizik, kimya, matematik ve biyoloji dallarında destekleme kursu açtık. Çocuklar ne istiyor? Onları hem yönlendiriyor hem de kararlara katıyoruz. Daha iyiyetişmeleri için görüşlerini alıyor ve ona göre değerlendirme yapıyoruz."

Toplumun sıkıntılı fertleri

Islahevi Müdürü Recep Şen, "Ailesi ile yaşayan bir çocuğun buradakiler gibi aktif olmadığını" ifade ederek, şöyle konuştu:

"Biz kendi çocuklarımıza bu kadar zaman ayıramıyor, özveride bulunamıyoruz. Bu çocuklar kanunlarla muhalefete düşmüşler, toplumun sıkıntılı fertleri arasında yer alıyorlar. Onun için daha çok ilgiye ve şefkate ihtiyaçları olduğunu görüyoruz ve dolayısıyla daha yoğun ilgi gösteriyor ve çok yönlü yetiştirmek istiyoruz. Buradan ayrılan çocuğu, devlete ve bir başkasına yük olmadan, suç işlemeden ayakta durabileceği şekilde eğitmek, kendine yetecek hale getirmek istiyoruz.

Kanunlarla muhalefete düşmüş bu çocukların, suça itilme sebeplerinin kendileri olmadığına inanıyoruz. Suç işleyen çocuklara suçlu gözüyle bakmıyoruz. O suçu biz üstleniyoruz, toplum adına, sizler adına..."

6 kişilik odalar...

telefon serbest

Çocukların, 6 kişilik odalarda kaldıklarını belirten Şen, ''Çocuklar, yatakhanelerinde kuş besleyip, çiçek yetiştirebiliyorlar. Banyoda 24 saat sıcak su var, istedikleri zaman yıkanabilirler. Odaları kilitli değil. Odalar arasında gezebiliyorlar. Haftada bir pazar günleri ziyaretçileri kabul ediyoruz. Bu görüşler kapalı cezaevlerinde olduğu gibi tel örgü veya cam arkasından değil. Telefonla konuşmak serbest" diye konuştu.

Şen, ıslahevinde 11?15 yaş arasında 7 çocuk, 15?18 yaş arasında 46 çocuk ve 18?21 yaş arasında 15 gencin kaldığını belirterek, 18 yaşını doldurdukları halde bir eğitimin içinde olanların 21 yaşına kadar ıslahevinde kalmalarını sağlamak konusunda yasal takdirleri bulunduğunu söyledi.

Şen, çocukların 20'sinin adam öldürme, 26'sının ırza geçme, 8'ininhırsızlık, 14'ünün gasp, 1'inin uyuşturucu suçundan ıslahevinde bulunduğunu belirtti.

'Burası benim için şans !'

Tutukluluk dönemini kapalı cezaevinde geçiren ve şu anda ıslahevinde kalan bir çocuk da ıslahevine ilişkin görüşlerini şöyle dile getirdi: "Bir daha asla oraya dönmem. Mahkumiyetim kesinleşince buraya gelebildim. Burası benim için bir şans. Keşke suç işlemeden önce böylebir yerde eğitim görseydim. Keşke yüreğimde tutsaklık duygusu hiç olmasa. Ama gene de şanslıyım. Tiyatroya, maça gidiyorum. Meslek öğreniyorum. Kapı açık, 'istersen git' diyorlar ama gitmem. Buradan güçlü adam olarak çıkacağım. Kimse beni aşağılayamayacak, kaçacak delik aramayacağım. Eskiden sorumluluğum yoktu ama şimdi kendi hayatımdan sorumluyum bunu biliyorum."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137