20 Aralık 2014 Cumartesi 00:02
İç güvenlik paketi alt komisyondan geçti
TBMM İçişleri Alt Komisyonu, yaklaşık 2 haftalık çalışmasının ardından, kamuoyunda ‘iç güvenlik paketi’ olarak bilinen 43 maddelik tasarıyı önemli değişikliklerle kabul etti. Buna göre, tasarının adı, “Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” oldu.
Kaymakam emir veremeyecek
* Tasarıyla, valiler gibi kaymakamlara da tanınan, “Kolluk amir ve memurlarına suçun aydınlatılması ve suç faillerinin bulunması için gereken acele tedbirlerin alınması hususunda doğrudan emirler verme” yetkisi, kaymakamlardan alındı.
* Polis, “kendisinin ve başkasının can güvenliğini tehlikeye düşürenleri yakalar ve gerekli kanuni işlemleri yapar” cümlesindeki ‘kendisi’ ifadesi tasarıdan çıkarıldı. Böylece, ‘kişinin kendine zarar verme’ şüphesi, gözaltı sebebi olmaktan çıkarıldı.
* Polis sadece ‘müşteki, mağdur ve tanıkların istemesi halinde’ evde veya işyerinde ifadelerini alabilecek.
* Buna göre okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethane gibi tedavi, eğitim, askeri ve sosyal amaçla toplu bulunulan bina ve tesislerle bunların varsa çevre duvarı, tel örgü veya benzeri engel ve işaretlerle belirlenen sınırlarına 200 metreden yakın mesafe içindeki açık yerlerde uyuşturucu bulunduran, kullanan ve satın alanların cezaları yarı oranında artırılacak. Böylece 200 metrede uyuşturucu kullanan veya bulunduranlara 7.5 yıla kadar hapis cezası verilecek.
* Kaçakçılık suçları da ‘mülki amirlerce belirlenecek kolluk amirleri tarafından 24 saate kadar gözaltına alınma kararı verilebilecek’ suçlar arasına alındı.
* Vatandaşa aracının aranmasında, arama gerekçesini gösteren belge verilecek. 
Kamu düzenini bozanlar...
* Şiddet olaylarının yaygınlaşarak kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına yol açabilecek toplumsal olaylara yönelik olarak ilde vali, olayların birden çok ili kapsaması durumunda İçişleri Bakanı tarafından bu durumun tespiti üzerine alınan ve usulüne göre tebliğ olunan karar ve tedbirlere aykırı davrananlar, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Tasarının mevcut düzenlemesinde, şiddet olaylarının yaygınlaşarak kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması durumu ilde vali, birden çok ili kapsıyorsa da İçişleri Bakanı’nca tespit ediliyordu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.